Návštěvnost webových stránek je pro většinu firem jedním z nejdůležitějších klíčových ukazatelů výkonu. Návštěvnost vede k poptávkám a prodeji a stálé návštěvy stejných uživatelů znamenají opakované zákazníky. Když návštěvnost vašeho webu náhle klesne nebo vaše hodnocení propadne, vytvoří se ztracené příležitosti, které ovlivní vaše konverze a prodeje.
Proč váš web ztrácí návštěvnost
Prvním krokem k vyřešení tohoto problému je zjistit, proč váš web ztrácí návštěvnost. Zde je 10 nejčastějších důvodů poklesu návštěvnosti.
1. Aktualizace algoritmů a trendy
Pokud zaznamenáte výrazný pokles ve svém hodnocení webu, může to být příčinou aktualizace algoritmu. Aktualizace algoritmu Google jsou úpravy faktorů, které pomáhají dosahovat nejlepších výsledků na základě odeslaných dotazů, relevance stránky, kvality obsahu a jedinečnosti. Google v důsledku toho mohl váš web penalizovat.
Příkladem problému s návštěvností webových stránek v důsledku aktualizace algoritmu by byl případ z roku 2012, kdy několik webových stránek zaznamenalo obrovský pokles návštěvnosti. To byl rok, kdy byla vydána aktualizace Penguin Algorithm Update a strategie budování odkazů se zcela změnily.
V roce 2012 byly webové stránky automaticky hodnoceny výše na základě příchozích odkazů a někteří marketéři tento signál zneužili do té míry, že byli schopni vytvořit nejrůznější taktiky propojení, jen aby vytvořili odkazy, které se připojí zpět k webu. Tyto strategie černého klobouku vytlačily irelevantní obsah na stránky s výsledky vyhledávačů, což přimělo Google jednat v podobě aktualizace Penguin. Tato aktualizace byla navržena tak, aby detekovala webový spam a omezila stinné odkazy, což zase podpořilo vysoce kvalitní obsah pro uživatele.
Výše uvedený případ dokonale poukazuje na scénář, kdy marketéři zavádějí taktiku, kterou považují za normální, a poté tuto taktiku nechá Google zneplatnit. Aktualizace způsobila, že se jejich hodnocení zhoršilo nebo se jejich webové stránky vůbec nezobrazovaly ve vyhledávačích.
Chcete-li zkontrolovat, zda váš web obdržel pokutu od vyhledávače; pokud vidíte, že vaše webové stránky nejsou hodnoceny v jednom vyhledávači, ale stále jsou hodnoceny v jiném.
S Googlem zkontrolujte Google Search Console a vyhledejte varování v nabídce zpráv. Můžete se také podívat do sekce Ruční zásah, kde najdete seznam nesouladu nebo porušení pokynů, které Google mohl najít na vašem webu. Abyste se těmto problémům vyhnuli, zaměřte se na vytváření vysoce kvalitního a informativního obsahu namísto využívání levných nebo pochybných triků.
2. Změny webových stránek a designu
Kromě aktualizací algoritmu jste možná implementovali některé změny webu, které mohly ovlivnit jeho výkon. Změny designu většinou ovlivňují dobu načítání a rychlost stránky. Kromě toho, pokud jste provedli migraci webových stránek, zkontrolujte, zda jsou všechny prvky stále nedotčené.
Zde je několik věcí ke kontrole:
- Přesměrování 301 jsou správně namapována
- Všechny obrázky se načítají správně
- S obsahem nejsou žádné problémy
- Struktura příchozích odkazů na vašem novém webu funguje
Často kontrolujte Google Analytics, abyste zjistili, zda nedošlo k nějakým změnám ve zdrojích návštěvnosti, a také Google Search Console a Google Page Speed Insights, abyste mohli zkontrolovat konkrétní chyby na webu.
3. Kanibalizace klíčových slov
Kanibalizace klíčových slov je, když máte na svém webu více stránek, které soutěží o umístění na stejné klíčové slovo nebo vyhledávací dotaz na Googlu. To může být způsobeno buď tím, že téma, které stránky pokrývají, je příliš podobné, nebo jste omylem optimalizovali některé stránky se stejnou klíčovou frází, pro kterou je stránka již optimalizována.
Kanibalizaci klíčových slov můžete zkontrolovat prostřednictvím Google Search Console. Stačí přejít na přehled výkonu a automaticky se vám zobrazí seznam dotazů, které lidé používají k nalezení vašeho webu. Klikněte na jeden z těchto dotazů na kartě „stránky“ a zobrazí se seznam stránek a adres URL, které pro něj mají hodnocení. Pokud se zobrazuje mnoho adres URL, může to znamenat, že se navzájem „kanibalizují“. Vedle toho budou přidružené statistiky, které vám pomohou posoudit, která stránka je pro daný konkrétní dotaz nejhodnotnější. Poté proveďte potřebné úpravy.
4. Chyby sledovacího kódu
Je váš měřicí kód správně implementován a funguje?
Pokles návštěvnosti může být způsoben pouze tím, že stránky nejsou správně sledovány službou Google Analytics nebo značka nefunguje správně.
Zkontrolujte, zda kód funguje správně, a v případě potřeby kontaktujte svého webového vývojáře nebo SEO specialistu, aby jej zkontroloval za vás.
5. Neúspěšná přesměrování
Nefunkční přesměrování může být příčinou poklesu vašeho hodnocení, zejména pokud jste právě spustili nový web nebo jste migrovali na nový server.
Ujistěte se, že jste implementovali strategii přesměrování 301. 301 přesměruje signál vyhledávačům, že určitá stránka (nebo stránky) na vašem webu byla přesunuta, a žádáte je, aby všechny návštěvníky poslaly na tuto novou adresu a ne na vaši starou.
Při přesouvání stránky na jinou adresu URL bude vyhledávačům nějakou dobu trvat, než ji rozpoznají a seřadí ji tak, jak byla hodnocena dříve.
Implementace přesměrování 301 závisí na vašem hostitelském webu nebo serveru. Většina platforem nabízí řešení nebo pluginy, které mohou uživateli pomoci snadno implementovat přesměrování.
Zde jsou některé pokyny pro webový server, které můžete dodržovat v závislosti na tom, co aktuálně používáte:
6. Soutěžící se zlepšují
Pokles návštěvnosti nemusí být způsoben žádnými změnami, které jste provedli vy nebo Google, ale tím, že vaši konkurenti zintenzivňují svou hru.
Zkontrolujte a analyzujte aktivity vašich konkurentů, strategie SEO a obsah. Používejte nástroje, jako jsou nástroje pro analýzu konkurentů, jako je Semrush, ke shromažďování údajů o jejich činnostech zpětných odkazů, klíčových slovech, které používají, a dalších činnostech, které provádějí.
Případně spolupracujte se společností zabývající se SEO, abyste rychle určili strategie, které konkurenti zavádějí, a jak je můžete překonat, a také je nechte správně implementovat potřebné činnosti.
Zjištění, kdo je na žebříčku nebo kdo vás předbíhá a jak převyšuje vaše hodnocení, odhalí, co musíte udělat, abyste byli lepší než oni.
7. Nedostatek metainformací
Metainformace jsou pro Google zásadním hodnotícím signálem, ale jsou také většinou přehlíženy. Google používá meta informace k přiřazování informací o klíčových slovech k vyhledávacím dotazům uživatele. Je to také způsob, jak může Google rychle pochopit, o čem webová stránka je.
Zkontrolujte, zda pro stránku máte existující metainformace nebo zda nebyly odstraněny. Dále zjistěte, zda meta název a popis obsahují kořenová klíčová slova, která přesně popisují stránku.
Můžete také vstoupit do Google Analytics a zjistit, zda pokles pochází z organického vyhledávání, placeného vyhledávání nebo sociálních médií.
Pokud pokles návštěvnosti pochází z placených reklam, zkontrolujte klíčová slova a metadata, která používáte ve své kampani Google Ads. Pokud pochází z organického vyhledávání, zkontrolujte soubor robots.txt, SSL a sitemap.xml.
8. Přetížení serveru
Problémy se serverem nejsou neobvyklé a váš web je může mít, což způsobuje pokles návštěvnosti. Může to být způsobeno nefunkční funkcí ukládání do mezipaměti nebo Googlebot narazil na prázdné označení.
Chcete-li zkontrolovat, zda se jedná o problém se serverem, použijte nástroj načítání a vykreslování od společnosti Google, který se nachází v Google Search Console. To vám ukáže, jak je adresa URL nebo stránka na vašem webu procházena nebo jak se vykresluje.
9. Rychlost stránky
Rychlost stránky ovlivňuje uživatelskou zkušenost – a nedávná aktualizace Page Experience od Googlu pokrývá právě tuto metriku v rámci Core Web Vitals.
Když se stránka načítá déle než 3 sekundy, získáte vyšší míru okamžitého opuštění, což Googlu říká, že lidé nechtějí vidět váš obsah. Rychlost stránky ovlivňuje mnoho prvků, jako jsou velké soubory obrázků, nepotřebné pluginy a webový design.
Chcete-li zjistit, jak si vaše stránky vedou, použijte nástroj PageSpeed Insights společnosti Google.
Pokud máte na webu prvky, které se načítají dlouho, opravte je, aktualizujte nebo odstraňte. Obrovské soubory nejsou nikdy dobré pro rychlost stránky, takže pokud je máte, musí pryč.
10. Ztracené odkazy
Ztracené odkazy mohou výrazně ovlivnit váš web a způsobit velký pokles návštěvnosti. Když stránka ztratí příchozí odkaz, Google to považuje za znamení, že váš web již není tak autoritativní. To povede k nižšímu hodnocení, nižší návštěvnosti webu a nižší návštěvnosti.
Budování odkazů je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zvýšit hodnocení vašeho webu ve vyhledávačích, protože ověřuje váš obsah a důvěryhodnost webu.
Pokud si myslíte, že ztráta odkazu je důvodem náhlého poklesu provozu, ověřte svou hypotézu pomocí nástrojů pro kontrolu zpětných odkazů, jako je Ahrefs.
Nástroje jako Ahrefs vám pomohou najít informace týkající se:
- Odmítnutí odkazu na celý web
- Odmítnutí odkazu týkajícího se konkrétní stránky
- Odmítnutí odkazu na externích stránkách, které poskytly příchozí odkaz na váš web
Ztracené odkazy můžete vždy obnovit uplatněním jiných strategií vytváření odkazů, jako jsou:
- Příspěvek hosta
- Získávání odkazů z influencer marketingu
- Ponořte se do marketingu na sociálních sítích a vydělejte více sdílení na sociálních sítích
Zachovejte klid a optimalizujte
Pokles návštěvnosti může každého obchodníka znepokojit, ale je to normální součást cyklu.
Stejně jako u každé marketingové strategie, ať už jde o tradiční marketing nebo internetový marketing, dojde ke změnám v systému. Jediné, co můžete udělat, je přizpůsobit se a vybavit se znalostmi a správnými nástroji SEO pro vývoj lepší strategie.
Optimalizace pro vyhledávače bude vždy existovat, dokud budou lidé používat internet, a bude se vždy vyvíjet. Můžete se setkat s jiným problémem, než jsou výše uvedené. Stačí se k věci postavit na rovinu a hodnotit pomocí výše uvedeného seznamu. Tak či onak určíte pravděpodobné příčiny a dostanete se na dno svých dopravních problémů.