10 nejlepších nástrojů pro sledování vašich webových metrik

Takže jste vytvořili webové stránky pro vaši firmu a jste v provozu.

Ale víte, co se na vašem webu skutečně děje? Víte, které stránky lidé nejčastěji navštěvují a které stránky s největší pravděpodobností vybízejí k nákupu? Jaké jsou vaše nejlepší zdroje návštěvnosti?

Pokoušet se prosít všechna data, která váš web generuje, může být frustrující a matoucí proces.

Naštěstí existuje řada skvělých nástrojů pro sledování vašich webových metrik (bezplatných i placených), které vám pomohou lépe porozumět tomu, co vaši uživatelé na vašem webu dělají, a dokonce i to, jak si vaši konkurenti vedou v jejich vlastním online úsilí.

Co je webová analytika?

Než si projdeme našich 10 nejlepších doporučení pro nástroje, které byste měli používat, abyste lépe porozuměli své webové analýze, stojí za to udělat si rychlý přehled o tom, co to vlastně webová analýza je. Je to důležitý kus řízení vašeho podnikání a co nejlépe využít vaši webovou prezentaci.

Webová analýza je více nepřetržitý proces než pouhá analýza dat. Proces sice začíná sběrem a analýzou vašich dat a dat konkurence, ale ještě důležitější než sběr dat je druhý krok – to, co vlastně dělat s tím vším.

Jakmile budete mít svá data v ruce, musíte je převést do sady akcí, které podniknete ke zlepšení svého webu. A konečně, tyto akce musí být v souladu s vašimi nejdůležitějšími obchodními cíli: zvýšením prodeje, zvýšením sdílení na sociálních sítích, zvýšením zapojení zákazníků nebo jakýmikoli jinými vhodnými cíli pro vaše konkrétní podnikání.

1. Google Analytics [free and paid]

Začneme tím, co se stalo standardem v nástrojích webové analýzy pro firmy všech tvarů a velikostí (a není to standard jen proto, že je to zdarma).

Google Analytics je ve skutečnosti jedním z nejrobustnějších a nejvýkonnějších analytických nástrojů. Pomůže vám přesně pochopit, co vaši návštěvníci na vašem webu dělají. Pokud provozujete web elektronického obchodu, může Google Analytics sledovat údaje o vašich transakcích a pomoci vám určit, které stránky na vašich webech vedou k největšímu prodeji.

Kromě údajů o chování uživatelů odvádí služba Google Analytics skvělou práci, když vám dává představu o demografických údajích vašich uživatelů, ukazuje vám, odkud vaši uživatelé pocházejí, jaké typy internetových prohlížečů používají, a dokonce i velikost monitoru počítače, který používají.

Přestože má Google Analytics k dispozici velké množství dat, která mohou být ohromující, naštěstí přidali vzdělávací tipy v aplikaci, takže se můžete kdykoli obrátit na pomoc.

K dispozici je také placená verze Google Analytics pro větší podniky, na kterou můžete upgradovat, ale většina malých a středních podniků si s bezplatnou verzí postačí.

2. Statcounter [$9/month and up]

Pokud hledáte jednodušší analýzu, podívejte se na Statcounter. Dělá hodně z toho, co Google Analytics, ale v trochu jednodušším formátu.

Pokud s analytikou obecně začínáte a hledáte snadnější křivku učení, Statcounter stojí za zhlédnutí. Snadno se také integruje do různých oblíbených nástrojů pro vytváření stránek, takže můžete rychle začít pracovat.

3. CrazyEgg [$29/month and up]

Nástroj teplotní mapy CrazyEgg.

Tajemstvím úspěchu CrazyEgg je jejich nástroj pro tepelné mapování.

Tepelná mapa je jednoduchý způsob, jak se dostat za moře dat poskytovaných jinými analytickými nástroji a vizuálně přesně vidět, co se děje na vašem webu. CrazyEgg vám umožní vidět, na co uživatelé klikají a také kde na stránce pohybují myší.

Můžete dokonce vidět, jak daleko uživatelé posouvají stránku, což vám poskytuje informace, které potřebujete k úpravě designu webu, abyste zajistili, že důležité informace uvidí co nejvíce lidí.

Pokud jste zkušený uživatel, můžete dokonce segmentovat data a zjistit, jak se chovají uživatelé pouze z jednoho zdroje návštěvnosti ve srovnání s ostatními.

Nejlepší nástroje pro SEO a konkurenční výzkum:

4. MOZ [$99/month and up]

MOZ (dříve SEOmoz) je all-in-one nástroj pro sledování vašeho hodnocení ve vyhledávačích a také toho, co se děje s vašimi konkurenty a vaší přítomností na sociálních sítích.

MOZ vám poskytuje podrobné údaje o tom, které stránky odkazují nejen na vaše stránky, ale i na stránky vašich konkurentů. Můžete přesně vidět, jak se na Googlu nacházíte pro konkrétní hledaný výraz, a poté sledovat svůj výkon v průběhu času ve srovnání s konkurencí. To vám dává obrovskou sílu, když se snažíte optimalizovat své stránky pro vyhledávače a stoupat na žebříčky organického vyhledávání.

A protože Google a další vyhledávače kladou stále větší důraz na to, jak jsou vaše stránky a značka sdíleny na sociálních sítích, MOZ vám poskytuje využitelná data pro zlepšení vaší přítomnosti na Facebooku, Twitteru a dalších stránkách sociálních médií.

5. SEMrush [$69.95/month and up]

Pokud inzerujete na Google, Bing nebo Yahoo!, pak je pro vás SEMrush vynikajícím nástrojem.

Kromě vynikajících údajů o vašem hodnocení (a hodnocení konkurentů) ve vyhledávačích vám SEMrush řekne, na jaká klíčová slova vaši konkurenti inzerují, a dokonce vám zobrazí jejich reklamní text. A věřte nebo ne, můžete získat odhad, kolik vaši konkurenti utrácejí za reklamu ve vyhledávání.

SEMrush je vynikající nástroj pro přesné pochopení toho, co se děje ve vyhledávačích, a poskytuje vám praktický přehled o tom, jak můžete zlepšit své hodnocení a svou online inzerci.

6. Ahrefs [$83/month and up]

Site Explorer společnosti Ahrefs odhaluje užitečné SEO metriky a údaje o jakékoli webové stránce nebo adrese URL. Ukazuje vám celé hodnocení domény (DR), konkrétní hodnocení stránky (UR), počet zpětných odkazů, odkazující domény a organickou návštěvnost. Grafy integrované do řídicího panelu usnadňují sledování, jak se tyto metriky v průběhu času měnily.

Můžete se ponořit ještě hlouběji a analyzovat zpětné odkazy s jejich kotvami a organická klíčová slova s ​​jejich klíčovými metrikami (objem vyhledávání, obtížnost, CPC atd.). Dokonalou funkcí pro zjištění, která klíčová slova možná přehlížíte, je Content Gap. Zadejte nějaké konkurenční domény a uvidíte všechna klíčová slova, pro která se řadí, ale vy ne.

Pokud se více zaměřujete na placené vyhledávání, Site Explorer vám může pomoci i s tím. Dozvíte se, jaká klíčová slova nabízejí vaši konkurenti, jaké reklamy provozují a stránky, které získávají nejvíce placenou návštěvnost.

Nejlepší nástroje pro testování a optimalizaci vašeho webu:

7. Převést [$599/month]

Jakmile shromáždíte údaje o tom, jak vaši zákazníci používají váš web, dalším krokem v procesu analýzy je vyzkoušet na webu nové věci a zjistit, zda můžete zlepšit výkon.

Možná chcete, aby více lidí vyplnilo formulář nebo přidalo produkt do nákupního košíku. Možná jen chcete, aby vaši stránku na Facebooku „lajkovalo“ více lidí. Zde přichází na řadu služba jako Convert. Convert vám umožňuje rychle provádět změny na vašem webu a poté automaticky testovat, která verze – stará verze nebo vaše nová verze – je lepší pro dosažení vašich cílů.

Nejlepší na Convert je to, že nepotřebujete pomoc od webového vývojáře nebo inženýra – celé rozhraní je typu point-and-click a můžete provádět změny na svém webu, aniž byste se dotkli řádku kódu.

8. Optimalizace Google [free and paid]

Dříve Google Website Optimizer, Google nyní spustil tento bezplatný nástroj, který vám poskytuje sílu nástroje, jako je Convert, v bezplatném balíčku, který je úzce propojen se službou Google Analytics.

Optimalizace Google je velmi podobná funkci Převést a umožňuje vám zjistit, jak fungují dvě různé verze webové stránky, abyste mohli optimalizovat svůj web. Stejně jako Convert získáte rozhraní typu point-and-click pro provádění změn na vašem webu a Google se postará o veškerou těžkou práci související s analýzou dat a sdělí vám, která verze stránky je pro vás a vaši firmu lepší.

Nejlepší ze všeho je, že tato funkce je zdarma a snadno se používá – prostě není tak plnohodnotná jako placený nástroj, jako je Convert.

Nejlepší nástroje pro sledování sociálních metrik:

9. Twitter Analytics [free]

Naštěstí jsou některé z nejlepších nástrojů sociální analýzy zabudovány přímo do nástrojů, které již používáte. V případě Twitteru se přihlaste na jejich reklamní stránku a klikněte na kartu „Analytics“ v horní navigaci.

Pro použití této funkce nemusíte inzerovat na Twitteru, takže můžete jednoduše ignorovat jejich tlačítka a odkazy, které vás vyzývají k umístění reklamy. V analytické sadě Twitteru můžete vidět, kdo jsou vaši sledující, odkud jsou, co je zajímá, a dokonce můžete získat poměr pohlaví vašich sledujících. Získáte také analýzu vašich tweetů, abyste viděli, které tweety oslovují nejvíce lidí a vytvářejí nejvíce konverzí.

10. Informace o stránce na Facebooku [free]

Pokud pro svou firmu provozujete stránku na Facebooku, pak vestavěná funkce Facebook Page Insights poskytuje podrobnou analýzu vašich příspěvků – koho oslovují, kdo je má rád a jak se váš výkon na Facebooku vyvíjí v čase.

Můžete dokonce vidět údaje o návštěvách vaší stránky na Facebooku a o tom, odkud tito návštěvníci přišli. Stejně jako Twitter Analytics můžete také získat souhrnná demografická data o svých fanoušcích a lidech, kteří čtou vaše příspěvky. Sečteno a podtrženo, Facebook Page Insights poskytuje fascinující a použitelné informace, takže můžete optimalizovat svou přítomnost na Facebooku a zvýšit počet lajků a sdílení obsahu.

Nyní, když máte všechny tyto nástroje pro sledování webových metrik, dalším trikem je zjistit, co byste měli sledovat.

Pokud provozujete malou firmu, najít si čas na analýzu dat se může zdát jako skličující úkol. Naštěstí to tak být nemusí a v pár dalších článcích se tomu věnuji podrobněji hlavní webové metriky, které byste měli sledovat a nejdůležitější obchodní metriky ke sledování přes palubu.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *