10 osvědčených způsobů, jak rozvíjet svou malou firmu

Rozjet vaše podnikání je náročné. Pokračovat v růstu vašeho podnikání, jakmile je založeno, je stejně obtížné.

A i když je k úspěchu nezbytné vytváření nových obchodů a rozšiřování zákaznické základny, nestane se to přes noc. Vyžaduje to efektivní plánování, strategii a ochotu být kreativní.

Pokud vaše prodeje v poslední době klesly, podívejte se na těchto 10 osvědčených metod, jak pokračovat v růstu vašeho podnikání.

1. Poznejte své zákazníky

Vědět, kdo jsou vaši zákazníci a co potřebují, je životně důležité. Při vývoji svého podnikatelského plánu jste prošli procesem identifikace cílového trhu. Nyní však máte aktivní zákaznickou základnu, se kterou se musíte zapojit a v tomto procesu zlepšit své podnikání.

Ať už je to prostřednictvím čtvrtletního průzkumu, uživatelských recenzí nebo přímé komunikace se zákaznickým servisem, musíte žádat o upřímnou zpětnou vazbu. Všímejte si stálých stížností mezi vaší zákaznickou základnou a použijte je ke spouštění nových funkcí, provádění interních úprav nebo libovolného počtu oprav.

A zatímco přímá zpětná vazba od vaší zákaznické základny je neocenitelná, musíte také věnovat pozornost trhu a vašim konkurentům. Pravidelné provádění analýzy trhu zajišťuje, že jste si vědomi jakýchkoli konkurenčních pohybů a toho, jak mohou různé ekonomické události ovlivnit vaše zákazníky. V kombinaci s fundovanou zpětnou vazbou od vašich zákazníků poskytuje úplný obraz o potenciálních cestách růstu.

2. Zaměřte se na služby zákazníkům

Když se snažíte rozvíjet své podnikání, kvalitní zákaznický servis pro vaše současné zákazníky může zapadnout. Odliv zákazníků je součástí podnikání, ale nechcete, aby byl přímým výsledkem vašich pokusů o růst. A nechcete, aby lidé odcházeli tím, že jim poskytnete špatnou zkušenost.

Soustředění se na kvalitní zákaznický servis může být zároveň přímou cestou k růstu. Pokud je s vašimi stávajícími zákazníky zacházeno výjimečně, bude pravděpodobnější, že zanechají pozitivní recenze, doporučí vás svým přátelům a samozřejmě znovu nakoupí u vaší firmy.

3. Rozšiřte hodnotu od současných zákazníků

Při hledání příležitostí k růstu je běžné okamžitě zkoušet a přitahovat nové zákazníky, ale co vaši současní? Vybudovali jste si u nich důvěryhodnost, což znamená, že je pravděpodobnější, že od vás znovu nakoupí nebo dokonce zaplatí více za další služby a nové produkty.

Prozkoumejte příležitosti, jak zvýšit hodnotu svých zákazníků. Přidejte novou produktovou řadu, která doplňuje předchozí nákupy. Otestujte rostoucí ceny služeb výměnou za další funkce, praktické pokyny nebo jiné doplňky, které vaši zákazníci považují za cenné.

To, že jste možná narazili na hranici růstu svého zavedeného cílového trhu, neznamená, že z něj nemůžete získat větší hodnotu. A kdo ví, jakékoli změny, které provedete za účelem zvýšení hodnoty pro současné zákazníky, mohou být odrazovým můstkem pro získání nových.

4. Využijte sociální média

Ponořit se do sociálních sítí může být skličující. Ale jde o to, že k využívání sociálních platforem s tím nemusíte mít zkušenosti. Může to být tak jednoduché jako otevření obchodního profilu a zahájení růstu komunity zákazníků.

Nemusíte zveřejňovat příspěvky každý den nebo dokonce vytvářet neuvěřitelně vypadající obrázky a videa, ale vytvořte si konzistentní plán, který mohou vaši sledující a zákazníci očekávat. Odtud je na vás, abyste se aktivně zapojili do kontaktu se svými sledujícími, četli komentáře, odpovídali na zprávy a obecně budovali svou sociální značku.

Celkově je to skvělý způsob, jak identifikovat trendy a statistiky o vašich zákaznících. Pokud chcete, můžete dokonce využít získané poznatky a zkusit provozovat sociální reklamy. Je to jednodušší, než si myslíte, a je to levný způsob, jak otestovat propagační akce, změřit zájem nové zákaznické základny nebo dokonce spustit plnohodnotnou digitální kampaň.

5. Rozšiřte svůj tým

Růst vaší zákaznické základny a růst prodeje obvykle znamená růst vašeho týmu. A stejně jako se musíte zaměřit na poskytování výjimečných zákaznických služeb, musíte se zaměřit na kvalitu lidí, kteří se připojí k vašemu týmu.

Zaměřte se na nalezení různorodých hlasů, které dokážou nejen plnit povinnosti dané role, ale které mohou poskytnout jedinečné perspektivy, které zpochybňují vaše vlastní. Je škodlivé mít personál plný „ano mužů“ a může potenciálně vést ke špatné vnitřní kultuře a samoúčelným rozhodnutím. Široká škála zaměstnanců, kteří se liší zkušenostmi, původem, přesvědčením a specializací, přináší na stůl nové perspektivy, které by bez nich neexistovaly.

Kromě toho, když se snažíte přivést nové zaměstnance, budete se také chtít zaměřit na profesní rozvoj svých současných zaměstnanců. Ukažte, že si jich vážíte a jejich přínosu pro vaše podnikání. Dejte jim více příležitostí k vedení a spolupráci, zapojte je do procesu stanovování cílů a dokonce za ně platíte účet za účast na seminářích a školeních.

To, jak se chováte ke svým zaměstnancům, se odrazí v tom, jak se chováte k zákazníkům. Začněte interní optimalizací a vaše firma poroste.

6. Ukažte svou odbornost

Pokud si chcete i nadále budovat vliv mezi svými zákazníky a dalšími podniky, musíte předvést své odborné znalosti. To znamená poskytování zdrojů, pořádání webových seminářů, provádění výzkumných studií a dokonce spouštění otázek a odpovědí prostřednictvím vašich sociálních kanálů. Najděte příležitosti ke sdílení toho, co víte, a prezentujte to jako bezplatnou příležitost učit se a růst.

Nezapomeňte shromáždit kontaktní informace nebo poskytnout odkaz na konkrétní propagační stránku, když pořádáte událost nebo poskytujete přístup ke stažení. Nejenže předvádíte odborné znalosti, ale využíváte je k růstu publika, které se snad jednoho dne promění v zákazníky. Sledujte a průběžně poskytujte cenné poznatky a budete je moci proměnit v konzistentní růst.

7. Podpořte svou komunitu

Vracet se své komunitě a být společensky odpovědný je skvělý způsob, jak rozvíjet svou značku a prezentovat své obchodní hodnoty. Sponzorujte nebo darujte neziskovým organizacím, poskytujte bezplatné produkty nebo služby pro iniciativy, na kterých vám záleží, nebo pořádejte komunitní akce. Můžete dokonce hledat partnerství s jinými podniky s podobnými neziskovými zájmy, abyste podpořili větší změny.

Kromě dárcovství a sponzoringu se můžete také podívat interně a podporovat společensky odpovědné obchodní praktiky. Možná to znamená přesunout výrobu na obnovitelné zdroje energie, dát zaměstnancům placený čas na dobrovolnou činnost nebo pouze nakupovat zásoby od místních prodejců. Dělejte správnou věc a rozšiřte pověst své značky na základě udržitelnosti a odpovědnosti za podporu své komunity.

8. Síť

Součástí růstu vašeho podnikání je vytváření správných partnerství a znalost vaší obchodní komunity. Udělejte si čas na vytváření sítí a budování vztahů, které mohou potenciálně vybudovat vaše podnikání.

Silná síť může vést k novým zákazníkům, partnerstvím, zaměstnancům a dokonce i investorům. Je to také skvělý způsob, jak sdílet poznatky z oboru, nové trendy a osvědčené postupy, které byste jinak nenašli.

9. Vytvořte další zdroje příjmů

Pokud jste se potýkali s růstem příjmů ze svého hlavního obchodního modelu, může být nutné vytvořit další zdroje příjmů. Může se jednat o nabídku nového produktu nebo služby, samostatné cenové modely pro různé zákazníky nebo předplatné a dokonce i pasivní příjem z reklam a sponzorství.

Považujte každý nový tok příjmů za rozšíření svého podnikání. Pravděpodobně budete chtít sestavit alespoň štíhlý podnikatelský plán, abyste se ujistili, že je nová iniciativa životaschopná a že ji vaše současná firma může podporovat. Zvažte spouštěcí a provozní náklady, své cíle s expanzí a dobu, po kterou bude trvat, než se dostanete do rovnováhy.

A konečně se ujistěte, že vaše nová iniciativa dává vašemu podnikání smysl. Může to jednoduše začít jako dodatečný příjem na podporu operací, ale možná bude nutné přejít do samostatného podnikání.

10. Měřte a opakujte

Rozhodnete se však zkusit růst svého podnikání a ujistěte se, že aktivně měříte a sledujete úspěch. Může být opravdu snadné jednoduše provést změnu a nechat ji běžet bez jakýchkoli cílů nebo klíčových výsledků, které určují úspěch. Bez nich se může růstová iniciativa snadno proměnit v nákladný nápad, který potopí vaše podnikání.

Stanovte si své organizační cíle předem a nebojte se projekty zabít nebo otočit, pokud nevidíte pozitivní výsledky. Vždy můžete nastavit nové iterace a spustit znovu, čímž vylepšíte svůj přístup, abyste určili nejúspěšnější cestu k úspěchu.

A i když jste dosáhli homerunu, pokračujte v měření a opakování. Řada webinářů nebo nových produktových řad může po určitou dobu vést k růstu, ale to se může snadno změnit, pokud nebudete dávat pozor.

Pokračujte v hledání příležitostí k růstu

Vaše podnikání bude neustále přecházet mezi body růstu a body stagnace. Klíčem je neustále hledat nové příležitosti k růstu a nebát se být kreativní a testovat je. Nezapomeňte však mít na paměti cíle a měřitelné výsledky, abyste se vyhnuli tomu, že by se potenciální růst stal závažným chybným krokem.

Pokud si nejste jisti, zda byste měli využít příležitosti k růstu, znovu se podívejte a aktualizujte svůj obchodní plán a prognózy. Může vám pomoci určit, zda je vaše iniciativa životaschopná a že vaše firma dokáže v krátkodobém horizontu zvládnout jakékoli potenciální náklady nebo negativní cash flow. Vždy to můžete udělat ručně nebo vyzkoušet plánovací nástroj, jako je LivePlan, aby byla pravidelná aktualizace a sledování výsledků přesné a snadné.

Kody v současné době pracuje jako specialista na příchozí a obsahový marketing ve společnosti Palo Alto Software a vede redakční práce pro LivePlan a Bplans, spolupracuje s různými nezávislými specialisty a interními autory. Absolvent University of Oregon se specializuje na výzkum SEO, psaní obsahu a branding.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *