4 lekce, které byste se měli naučit, než zahájíte druhé podnikání

Ve většině ohledů je nejsnazší způsob, jak přistoupit ke kariéře, řídit se normou a přenést odpovědnost na zaměstnavatele. Nechte je, ať vám najdou práci a předají ji dál: můžete žít jednoduchý život, jen se vypořádat se svým přiděleným každodenním pracovním vytížením a nemusíte myslet na nic jiného. Minimální stres, minimální zodpovědnost a minimální příležitost k selhání. Je toho hodně, co se líbí.

Ale možná se nemůžete smířit s tím, že váš osud bude utvářen pro vás. Možná musíte vsadit sami na sebe: na své schopnosti, vášeň a odvahu. Někteří lidé jsou takoví a my potřeba tito lidé. Podnikatelé podstupují rizika, která v konečném důsledku dávají vzniknout podnikům, které jsou schopny udržet tolik lidí výdělečně činných. Daří se jim čelit výzvám a překonávat je.

A i když existuje mnoho případů, kdy profesionálové přicházejí s izolovanými podnikatelskými nápady, kterým se chtějí věnovat, je také velmi běžné, že podnikatelé chtějí více poté, co úspěšně založili své první podniky. Pronásleduje více může být skvělá věc, ale může to být také katastrofa. Jde o to, jak se s tím zachází – a v tomto příspěvku projdeme čtyřmi lekcemi, které se musíte naučit, než se pustíte kupředu se zahájením druhého podnikání.

1. Komplexní plánování je klíčem ke zmírnění rizik

Když se snažíte rozjet svou první firmu, můžete prostě být schopen vyrovnat se s tím, že nemáte žádný optimalizovaný plán, pokud budete mít obrovské štěstí – ale toto štěstí nebude trvat věčně. Zdvojnásobte to a připravíte se na neúspěch. Chytrá věc, kterou v takové situaci udělat, je být vděčný za své předchozí jmění a dělat, co můžete, abyste se v budoucnu na jmění méně spoléhali.

  • Co chcete, aby byl váš druhý podnik?
  • Jaký typ obchodního modelu použijete?
  • Jaká políčka musíte zaškrtnout?
  • Jaký výzkum musíte udělat?
  • Jak to doplní vaše stávající podnikání?
  • Existuje nějaké riziko překrývání nebo konkurence?

Video níže vám pomůže odpovědět na mnoho z těchto otázek a je důležité, abyste si jich prošli co nejvíce:

Existuje spousta zdrojů, které vás provedou tím, co musíte udělat. Pokud hledáte šablonu, která může fungovat pro jakoukoli malou firmu, šablona Bplans je jasná volba (nejen proto, kde jsme). Pokud se soustředíte konkrétně na eCommerce,

Learn With Shopify má skvělé video průvodce (viz výše) s několika užitečnými tipy, které je třeba dodržovat.

Čím více času věnujete plánování Nynítím méně riskantní bude vaše druhé obchodní úsilí – a protože osud vašeho druhého podnikání bude mít dominový efekt na váš za prvé podnikání (potenciální nedostatek zdrojů a/nebo pozornosti nebo pošpinění vaší profesionální pověsti), je to nezbytné k ochraně všechno pracoval jsi pro.

2. Outsourcing je nezbytný pro škálování a expanzi

Solopreneurs se stali masivně běžnější v posledních letech, díky snadné práci z domova, vývoji výkonných a intuitivních nástrojů produktivity a růstu přímočaré automatizace. Existuje spousta malých podniků, které lze úspěšně provozovat bez týmů. Typickým příkladem je dropshipping, ale existují také poradenství, služby grafického designu a dokonce služby vývoje softwaru.

Navzdory velkým nevýhodám je toho hodně, co se dá říci o tom, že všechno děláte sami. Můžete si ponechat všechny zisky, ušetřit spoustu času a úsilí při náboru, soustředit se výhradně na to, co děláte, a vyhnout se potenciálním bolestem hlavy při jednání s HR. Když však dosáhnete bodu zahájení druhého podnikání, je pošetilé se o to vážně pokoušet zůstat sólopreneur.

Proto je outsourcing nezbytný. Nemusíte přivádět zaměstnance na plný úvazek, ale vy dělat potřebujete identifikovat úkoly, pro které nejste nejvhodnější, a najít spolehlivé nezávislé pracovníky, kteří vám ulehčí práci. To výrazně zlepší kvalitu práce odvedené pro tyto úkoly a umožní vám to soustředit se na svou roli manažera a loutky (více o tom příště).

3. Vyhoření je nebezpečím pro každou firmu, kterou provozujete

Profesionální vyhoření není něco, co by se mělo brát na lehkou váhu. Není to o tom, že se někdy cítíte trochu unavení a potřebujete si dát den nebo dva, abyste se srovnali. Jde o to pracovat tak tvrdě tak dlouho (a vytvářet si tolik stresu), že jednoduše ztratíte schopnost a chuť snášet svou pravidelnou zátěž. Obvykle to není trvalé, ale je to zcela možný vyhořet natolik, že si nikdy nevybudujete vůli a touhu vrátit se zpět.

Outsourcing všech úkolů kromě vašich klíčových je obrovskou součástí, jak se vyhnout vyhoření, ale ne pouze součástka. Musíte také přijmout svá omezení. Je těžké vidět, že nejste nezranitelní, když ve svém prvním podnikání udržujete vše v chodu sami, ale tento pocit vám nevydrží – pokud se ocitnete v obtížné situaci, budete se řídit tipy ve videu níže. a přepracování se:

Možná si teď myslíte, že nevyhoříte, protože milujete to, co děláte. I když je pravda, že dokážeme vydržet extrémně těžké podmínky, pokud nás pohání vášeň, tohle vás nemůže udržet v chodu navěky. Dříve nebo později dojde k nesouladu mezi vaší postavou a vašimi profesními okolnostmi (toto je více prozkoumáno ve výše uvedeném videu od psychiatričky Dr. Tracey Marksové) a budete mít potíže se s tím vyrovnat.

Vyhoření vyvolané vaším druhým podnikáním ovlivní všechno ano, a bude to ještě horší, pokud ano dělat mít vlastní zaměstnance. Měli byste nastavit standard pro všechny ostatní. Jak to bude vypadat, až vynaložíte veškerou energii a na neurčitou dobu se vzdálíte ze své role? Udělejte si tempo, najděte si čas na odpočinek a nastavte se rozumné cíle, které vás nebudou nutit pracovat směšné hodiny. Z dlouhodobého hlediska to pro vás bude mnohem lepší.

4. Neexistuje žádná záruka, že to nebude úplně selhat

Vzpomeňte si na prvního hráče, který míří do kasina hrát ruletu. Nyní si představte následující dvě možnosti: vyhrávají ve velkém při svém prvním roztočenínebo prohrají a nic nedostanou. V prvním scénáři okamžitě získají pocit, že jsou nějakým způsobem předurčeni k úspěchu, a vsadí vše, co mají, na další kolo. Nedaří se jim to a odcházejí sklíčení.

V druhém scénáři jim tato počáteční prohra připomíná, že je to hra založená na náhodě. Pokud budou hrát dál, dělají to s vědomím povahy rizika, které podstupují, a jakákoli následná prohra je tolik nebolí. Navíc, pokud vyhrají více, než s čím začali, je mnohem pravděpodobnější, že skončí, zatímco jsou napřed, místo aby se drželi za ještě většími částkami.
To je důležité v souvislosti se zahájením druhého podnikání, protože je zcela možné (ačkoli to není příliš běžné), aby první podnikatelský pokus byl velkým úspěchem. A když se to stane, může je to vést k přesvědčení, že tomu tak skutečně jsou určený pro velikost: postoj, který je může vést k tomu, že budou při organizaci svého druhého podniku lehkomyslní.

Přistupujte k druhému podnikání, jako by byl váš první

Zde je pravda: bez ohledu na to, co jste dělali předtím, co víte, jaká spojení jste navázali nebo kolik jste toho dosáhli, váš budoucí úspěch není zaručen. Místo abyste vkládali všechny své úspory a zisky do svého druhého podnikání, zacházejte s ním podle toho: odložte si nějaké peníze na rozumný rozpočet, dokažte, že to může fungovat, pak investovat do něj více.

Jakmile uděláte skvělou práci s jeden podnikání, zahájení a druhý podnikání může být přirozeným krokem – ale neskočte do něj, dokud se v tomto příspěvku nenaučíte lekce, kterými jsme prošli. Ujistěte se, že jste plně připraveni, pak udělat skok. Pomůže vám to vyhnout se katastrofě.

Kayleigh Alexandra je autorkou Micro Startups, vaší online destinace pro vše, co začíná. Je nadšená z tvrdě pracujících samostatných podnikatelů a malých a středních podniků, které vytvářejí vlny ve světě podnikání. Navštivte blog, kde najdete svou nejnovější dávku startupových a charitativních postřehů od nejlepších odborníků z celého světa @getmicrostarted.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *