4 Taktiky pro obchodní růst a expanzi

Vzhledem k tomu, že silné a slabé stránky (a hrozby a příležitosti) jsou u každé společnosti odlišné, ve skutečnosti neexistuje žádný ořezávací přístup, který lze doporučit pro úspěšný růst a expanzi.

Ale je tu jedna věc, kterou mají téměř všechny rostoucí podniky společné, je to, že se vypořádaly se svými problémy s peněžními toky. Udělali, co mohli, aby se vyhnuli nepříjemným překvapením; zavedli systémy, aby zajistili, že jejich zákazníci platí včas.

Snad nejdůležitější je, že pravidelně revidují všechny své podnikové finance, ale především své analýza peněžních toků. Konkrétně porovnávají svůj skutečný peněžní tok s předpovědí, aby mohli činit chytrá strategická rozhodnutí o výdajích a zjistit, kdy jsou na obzoru výzvy.

Pokud nejste obeznámeni s cash flow – co to je a co potřebujete vědět o tom, jak může jeho monitorování pomoci vašemu podnikání – začněte Cash Flow 101: Základy.

Když váš peněžní tok vypadá solidně, máte dobrou pozici pro růst.

S ohledem na to se podívejme na čtyři způsoby, jak mohou podniky růst. Doufejme, že budete inspirováni, abyste našli cestu, která dává největší smysl pro vaši konkrétní operaci.

Pokračujte v růstu svého podnikání pomocí těchto 4 taktik

1. Rozbalte do nových umístění

Ať už provozujete maloobchod, lékařskou praxi, restauraci nebo dokonce technologickou společnost typu business-to-business, můžete být schopni generovat vyšší zisky rozšířením své organizace na nová fyzická (nebo dokonce digitální) místa.

Je však důležité si uvědomit, že nemůžete očekávat, že si jednoduše otevřete druhé místo, budete sedět a sledovat, jak váš bankovní účet tloustne. Úspěch vaší první (primární) lokace nemá ve skutečnosti žádný vliv na další lokace – ve hře je mnoho proměnných, i když platíte věnujte pozornost svým financím. Před rozvětvením je tedy třeba zvážit řadu faktorů.

Několik otázek, které vám pomohou:

  • Funguje vaše současná lokalita jako dobře promazané stroje – jsou ziskové a jsou vaši zákazníci a zaměstnanci spokojeni?
  • Umožnilo by vám působení v nové lokalitě obsluhovat stejný cílový trh, na kterém působíte nyní? Pokusili byste se dosáhnout jiného cílový trh? Pokud ano, jak budete muset upravit svůj produkt nebo službu? Udělal jsi průzkum trhu do nové oblasti/segmentu trhu, o kterém uvažujete?
  • Jaké úspory z rozsahu můžete využít – například pozice zaměstnanců, které potřebujete, ať už vaše firma zaměstnává 5 nebo 500 lidí, nebo nižší ceny například u objednávek větších zásob/dodávek?

2. Vyvíjet nové produkty

Starbucks začínal jako malá místní kavárna. Nyní je to mezinárodní moloch, který prodává eklektický sortiment nápojů, stejně jako pečivo, občerstvení, sendviče, CD, vycpaná zvířata a všemožné další zboží.

Bez ohledu na to, co vaše firma prodává, je pravděpodobné, že budete moci prodat alespoň jeden doplňkový produkt. Pokud je vaše firma například copywritingová agentura, možná budete chtít najmout grafického designéra, abyste mohli prodávat infografiky, loga a další vizuální aktiva.

Jednoduše řečeno, vývoj nových produktů – za předpokladu, že to jsou takové, jaké vaši zákazníci chtějí— téměř jistě povede k novým zdrojům příjmů.

Zde je několik jednoduchých způsobů, jak zjistit, co vaši zákazníci chtějí:

  • Pravidelně si vyžádejte zpětnou vazbu a návrhy svých zákazníků
  • Sledujte produktové řady svých konkurentů
  • Spusťte „prodej“ MVP, kde uvidíte, zda se prodává malý objem nového produktu, nebo zda jen sedí

3. Hledejte nová partnerství

Být majitelem malého podniku může být obtížné, zvláště když se to snažíte zvládnout sami. Dobrou zprávou však je, že navázáním partnerství s jinými podobně smýšlejícími podniky můžete velmi dobře zaznamenat nárůst vašich zisků, protože vaše značka bude vystavena zcela nové komunitě příznivců.

Služby rozvozu potravin, jako je DoorDash, byly založeny na tomto předpokladu – mohly pomoci restauracím, které se chtěly vyhnout provozování vlastních doručovacích služeb, stále tuto možnost svým zákazníkům nabízejí. Dalším příkladem jsou společnosti SaaS, které spoléhají na API (nebo jsou jím rozšířeny) se softwarem jiné společnosti. Pokud existuje partnerství, mají obě společnosti příležitost spolupracovat na trhu nebo propagovat svá řešení.

Jak přesně by tedy vaše firma mohla těžit z partnerství? Jakmile na to přijdete, možná je načase se o pár postarat.

4. Spusťte nové marketingové kampaně

S více penězi na bankovním účtu vaší společnosti je nyní pravděpodobně stejně dobrý čas jako každý jiný vrátit se k rýsovacímu prknu a zjistit, zda má vaše značka prospěch z nových marketingových kampaní.

Čas od času musí každá značka – bez ohledu na to, jak známá může být – svým zákazníkům připomenout, že je stále aktuální.

Příklad: Old Spice, dlouholetý výrobce deodorantů a vůní zaměřený na muže. I když se společnost mohla rozhodnout usnout na vavřínech – pokusit se vydobýt uznání svému jménu a rekordům za všechny – místo toho se rozhodla investovat do chytrých nových marketingových kampaní. Překontrolovat tato oblíbená reklama, například. Nejen, že je to docela veselé (alespoň pokud jde o reklamu produkovanou značkou, která vyrábí vůně pro muže), ale v době psaní tohoto článku vygenerovala více než 56 milionů zhlédnutí Na youtube.

Je pravda, že váš malý podnik nemusí mít v bance tolik hotovosti jako Old Spice (který mimochodem vlastní společnost Proctor & Gamble). Pokud se však nové marketingové kampaně udělají správně, mohou vzbudit zájem potenciálních zákazníků a zároveň připomenout těm stávajícím, proč by měli nadále podporovat vaši značku.

Nejste si jisti, kam zaměřit své zdroje? Zvažte provedení a SWOT analýza. Je to hloubkový pohled na vaše silné a slabé stránky, příležitosti a hrozby. Odtud se podívejte na svůj prognóza prodeje. Vaše prognóza prodeje je ve svém základu reprezentací vašich cílů a aspirací pro vaši společnost. Sestavte své nové marketingové plány na základě strategií a taktik, které vám pomohou splnit tyto prodejní cíle.

Pamatujte, že k úspěšnému rozvoji vašeho podnikání nedojde přes noc – může to být dlouhý, únavný a stresující proces. Ale se správnými plány budete moci růst organicky.

Mějte na paměti, že tyto čtyři taktiky nejsou nápravou problémy s peněžními toky. Jsou skutečně zaměřeny na podniky, které vykazují solidní finanční výkonnost. Pokuste se vyřešit problém s peněžním tokem pomocí jedné z těchto taktik, aniž byste se zabývali některými běžnými úskalími peněžních toků (např. pohledávkynebo nedostat včas zaplaceno) může být škodlivé pro vaši firmu.

Anna Eschenburg je hlavní marketingová manažerka ve společnosti Fundbox. Fundbox nabízí majitelům podniků jednoduchý způsob, jak opravit svůj peněžní tok zálohováním plateb za jejich neuhrazené faktury, čímž dává malým podnikům zpět sílu kontrolovat své peněžní toky.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *