4 Základy podnikatelského plánu zaměřeného na růst

Podnikatelský plán pro strategický růst je jedním z mých oblíbených, protože se týká klíčových obchodních rozhodnutí, kroků, metrik a provádění věcí. Odpovídá mé představě obchodní plánování jako průběžné řízení a řízení podniku.

Nejde o to vysvětlovat nebo obhajovat obchod pro lidi zvenčí. Jde o to, co se má stát.

Klíčové součásti obchodního plánu pro strategický růst:

  1. Strategie
  2. Provedení
  3. Milníky a metriky
  4. Nezbytná obchodní čísla

Podívejme se na každý z nich.

1. Strategie

Strategie může být tak jednoduchá jako seznam bodů, stručný popis nebo dokonce série fotografií.

Strategie je zaměření. Strategie je to, co jste ne dělá.

Moje oblíbená metafora je sochař s blokem mramoru – umění je to, co z bloku odštípne, ne to, co v něm nechá. Michelangelo začal s velkým kusem mramoru a odštípal z něj kousky, až to byl jeho David. Strategie ve vašem podnikatelském plánu tedy slouží jako připomínka toho, co je nejdůležitější.

Michael Porter, který je možná nejznámějším obchodním spisovatelem o strategii, řekl:

“Podstatou strategie je vybrat si, co nedělat.”

Na obchodní strategii jsem pracoval několik desetiletí. Byl jsem viceprezidentem poradenské společnosti s názvem „Creative Strategies“. Uvědomil jsem si, že strategie je jako řízení a sex – všichni si myslíme, že jsme v tom docela dobří.

Ale zjednodušovat, dělat dnes to, co se zítra bude zdát samozřejmé, je geniální. Vždy říkám, že nejlepší strategie se zdají samozřejmé, jakmile je pochopíte. Kromě toho se mi zdá, že pokud se poté nezdají zřejmé, nefungovaly.

Identita, trh a nabídka

Zabýval jsem se desítkami strategických rámců a všechny fungují docela dobře, pokud jsou správně aplikovány. Přesto je můj oblíbený ten, který používáme s LivePlan: problém, řešení, trh a identita (příp proč my). Neroztahujte je od sebe. Je to vzájemný vztah mezi nimi, co řídí vaše podnikání. Každý ovlivňuje další dva.

Problém, který řešíte

Příliš často zapomínáme, takže začněte tímto: Vaše podnikání není o vás, o tom, co rádi děláte nebo o tom, co od něj chcete. Jde o vaše zákazníky. A co je nejdůležitější, problém, který řešíte pro své zákazníky.

Ve společnosti sociálních médií, která zveřejňuje aktualizace pro své klienty, problém, který řeší, nejsou sociální média; je to dostat se ke slovu a přimět lidi, aby vás poznali.

Moje oblíbená restaurace mě nenakrmí jen jídlem; poskytuje mi zdravé, chutné jídlo v příjemném prostředí, místo, kde jsem rád hodinu nebo dvě se svou ženou.

Každý podnik by měl lépe řešit problém. Pokud ne, jeho další existence je ohrožena.

Vaše řešení

Řešením výše uvedeného problému je váš produkt nebo služba. Již z příkladu restaurace můžete vidět, že výběr trhu ovlivňuje obchodní nabídku. To je strategie v práci.

Vaše identita ovlivňuje váš výběr trhu, který ovlivňuje váš výběr produktu. Váš výběr produktu ovlivňuje vaši volbu trhu. Musí spolupracovat.

Cílový trh

Vaše identita ovlivňuje vaši volbu cílový trh. Čím přesněji identifikován, tím lépe.

Úspěšné restaurace se zaměřují na lidi v určitých oblastech s definovaným vkusem, citlivostí na cenu (nebo ne), časovou citlivostí (nebo ne), páry, rodiče s dětmi, obchodní cestující a tak dále.

S jakou částí trhu se ztotožňujete? Komu je nejpohodlnější sloužit?

Identita (jinými slovy „proč my“)

Každý podnik má svou základní identitu. Čím se lišíte od ostatních?

Jaké jsou tvé silné a slabé stránky? Jaká je vaše základní kompetence? jaké jsou vaše cíle? Čím se lišíte?

Tyto čtyři možnosti jsou vaší obchodní strategií. Růst vaší strategie je to, co dělá rozdíl.

Je ve vaší současné strategii prostor pro růst podnikání? Díváte se na nový trh, možná navazující na váš stávající trh? Nové produkty? Génius je najít příležitost k růstu a řídit kroky a zdroje k jeho uskutečnění.

Neroztahujte strategii. Neberte různé prvky jeden po druhém. Nikdy na ně nepřestávejte myslet. Pamatujte, že v plánování i ve všech aspektech podnikání se věci mění.

Sledujte tuto změnu. Změna je příležitostí k růstu.

2. Provedení

Strategie je bez provedení nesmyslné.

Prováděcí taktika jsou kroky, činnosti, rozhodnutí, která činíte, a cesty, kterými se vydáváte k provedení strategie.

Prováděcí taktiky jsou klíčovými prvky marketingového plánu, produktového plánu a finančního plánu. Ceny, produkty, propagace, zasílání zpráv, kanály, sociální média, podpora, generování potenciálních zákazníků – to vše je o provedení. A nemůžete udělat strategický plán růstu, aniž byste prošli taktikou, která bude strategii realizovat.

V plánu samotném, stejně jako u strategie, je taktika pouze tak formální, jak potřebujete k provedení. Jsou to pravděpodobně jednoduché seznamy a odrážky. A Štíhlý plán je dobrý rámec. Není třeba rozvádět, zda je váš plán určen pouze pro váš tým, abyste řídili růst. Ale zapište si je, abyste je mohli později použít jako upomínky a kontrolní seznamy pro analýzu provádění. Hlavním využitím vašeho plánu je neustálá kontrola a revize, jako obchodní panel.

Když pracujete s taktikou, přemýšlet o strategickém sladění. Ujistěte se, že vaše taktika odpovídá vaší strategii. Pokud máte strategii vysoké ceny a vysoké hodnoty, ujistěte se, že vaše ceny a nabídky produktů odpovídají. Ujistěte se, že se vaše zprávy, kanály a propagace shodují. To je strategické sladění.

3. Milníky a metriky

Vaším cílem je provedení a milníky a metriky informují o provedení. Myslete na data, termíny a konkrétní specifika.

Zeptejte se sami sebe, jak při provádění své strategie poznáte, zda jste na správné cestě nebo ne. Lidé rádi pracují na dosažení milníků, a rádi vidí svůj pokrok vyznačený v konkrétních a konkrétních metrikách.

Metriky jsou samozřejmě prodeje a výdaje. Ale také, v závislosti na typu vašeho podnikání, další ukazatele výkonu, jako je návštěvnost, potenciální zákazníci, konverze, prezentace, návštěvy, výlety, zapojení – a dokonce i lajky, retweety a sledování. Udělejte své metriky měřitelné a smysluplné.

Ve vašem strategickém plánu růstu jsou milníky a metriky krásně upravený text. Jsou to seznamy. Jsou to data, týmy, jména a čísla.

4. Základní obchodní čísla

Skutečné plánování musí být zakořeněno ve specifikách, včetně prodejů, výdajů a peněžních toků.

Pokud již podnikáte, pravděpodobně již máte řízení cash flow a kontrolu vašeho výkonu a proti vaše předpokládaná čísla pravidelně.

5. Od té doby ji udržujte čerstvou

Podnikatelský plán je jen prvním krokem. Odtud vás vaše projekce elegantně zavedou do přezkoumání plánu oproti skutečným výsledkům a hledání oprav kurzu.

Říkám tomu proces plánování, zahrnující pravidelné kontroly. Sledujete výsledky, porovnáváte výsledky s plánem a letos s loňským rokem. A podle toho, jak se rozhodnete, opravíte kurz nebo kurz zůstanete.

Pamatujte, co řekl bývalý prezident Dwight Eisenhower: „Plán je k ničemu, ale plánování je zásadní.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *