5 tipů, jak začít podnikat s partnerem

Když můj manžel Josh a já zahájila naši činnost Pagely v roce 2006 jsme byli pár měsíců manželé. Brzy jsme zjistili, že spojit požadavky manželství se zbrusu novým startupem je vyčerpávající – ale je také obohacující, pokud se zavážete ke spolupráci a překonáte všechny rostoucí potíže.

Naše podnikání bylo založeno na jednoduché myšlence, která se vyvinula v hlavní webhostingovou platformu, ale náš úspěch se nedostavil jen tak. Bylo to závislé na komunikaci a spolupráci, což nám oběma trvalo dlouho pochopit.

Jak jsme se tedy od ambiciózních novomanželů s podnikatelským snem dostali ke spolumajitelům provozujícím zavedenou firmu? Těchto pět strategií nám a Joshovi pomohlo řídit naše podnikání, aniž bychom zanedbávali naše manželství – a mohly by fungovat i vám a vašemu manželovi.

1. Definujte role, ale nechte je vyvíjet se

Když jsme naši společnost zakládali, celý proces byl vzrušující a emocionální. Většina párů tráví své první společné roky učením se, jak být manželé, ale zároveň jsme zjišťovali, jak být spolupracovníky.

Během tohoto přechodu pocházel náš hlavní zdroj konfliktů z usazení se v rolích každého z nich. Na začátku jsme měli jasně určené role, které jsme si jen zřídka dovolili překrývat. Začal jsem s marketingem, fakturací, tvorbou nápadů, prováděním procesů a testováním použitelnosti. Josh se zaměřil na technologie, prodej, daně, mzdy a lidské zdroje.

Nyní zaujímáme vyváženější přístup a kombinujeme své povinnosti, když to potřebujeme. Pomáhá také, že nyní máme tým, který nám může pomoci činit rozhodnutí a podle toho jednat.

2. Udělejte si čas na vzájemné spojení

I když jsem nikdy neuvažoval o tom, že by spolupráce mohla být pro naše manželství škodlivá, když dva lidé touží po úspěchu, je těžké tento způsob myšlení vypnout. Naše vzájemná láska byla snadná, ale vlastnit firmu bylo těžké, takže tam jsme se zaměřili – často na úkor našeho vztahu.

Dokonce i jako ostřílení majitelé firem není neobvyklé, že naše konverzace přeskočí z rozvrhu hodin plavání pro děti k marketingové iniciativě Pagely a vrátí se k rozhodnutí, co bude k večeři v rozmezí několika minut. Jednou z hlavních výzev bylo nedovolit, aby nás drť od sebe oddělila, ale spíše záměrně spojovat a uspokojovat vzájemné emocionální potřeby mimo podnikání.

3. Udržujte osobní a profesionální rovnováhu

Na začátku neexistovala žádná hranice mezi naším osobním a pracovním životem. Poté, co jsme se stali rodiči, se pro nás stalo jasnou prioritou oddělit dva světy. Když byly naše děti miminka, pracovala jsem z domova a najala jsem si někoho na pomoc. Bylo to levnější než školka a umožnilo mi to být stále přítomná při práci.

Nyní je to vše založeno na tom, jak si řídíme naše plány – nejprve se organizují společné aktivity, domácí funkce a rodinné dovolené, poté se kolem našeho osobního života rozbíhají pracovní povinnosti. Ráno pustím spoustu prádla, připravím snídani a připravím děti do školy. Když odejdou, zaměřím svou pozornost na obchodní agendu, ale jakmile se odpoledne vrátí domů, je zase „čas pro mámu“. Vytváření a dodržování konzistentní rutiny je naší základní strategií pro udržení rovnováhy.

4. Využívejte silných stránek obou jednotlivců

Oba jsme schopni zvládnout mnoho aspektů operace, ale každý z nás má jedinečné přednosti, ve kterých vynikáme. Vědět, kdy „něco vlastnit“ a kdy dávat ruce pryč, je naučené chování, které jsme v průběhu času záměrně praktikovali.

Jednou z metod, jak zjistit silné stránky, je diskutovat o tom, co každého člověka baví. Poté si rozdělte úkoly a pravidelně je přehodnocujte, když se preference mění nebo kreativita stagnuje.

Například nemám Joshovy technické dovednosti, ale umím výborně se strukturou, takže mohu proměnit abstraktní pojmy v brainstormingy, které bude rozšiřovat. Také proto, že v technologickém prostoru dominují muži, je Josh lepší ve vytváření sítí a navazování vztahů.

5. Pracujte na vzájemné důvěře a respektu

Zjistil jsem, že nejúčinnější a prosperující společnosti jsou podporovány spoluzakladateli, kteří sdílejí cíl, respektují partnerství, naslouchají opačným vizím a vědí, kdy odpovědět: „Nejprve vyzkoušíme váš nápad.“

Důvěřovat motivům svého spoluzakladatele snižuje riziko obav a pochybností, které podkopávají vaši spolupráci. Důvěra se vztahuje i na neshody – můžeme mít různé názory na řešení problému, ale jsme si jisti, že každá strana má stejně platný postoj, díky kterému je rozhodovací proces hladší. I když občas dochází k bojům o moc, jako manželský pár „vzdávám se“ nepřichází v úvahu – v sázce je příliš mnoho.

Jako manželský pár, který je shodou okolností také obchodními partnery, se naše světy neustále prolínají – tak to prostě je a naučili jsme se úspěšně fungovat jako tým v každé z těchto sfér.

Zůstat jednotný je nejdůležitější složkou pro udržení oddaného vztahu uprostřed řízení organizace. V manželství dochází k odlivům a odlivům, které se ještě více umocní, když zkombinujete tlak podnikání. Ale s nasazením, trpělivostí, vytrvalostí a záměrností je možné uspět v obojím.

Sally je COO a spoluzakladatelka Pagely, kde vede společnost podle Zlatého pravidla a oddanosti lidem, se kterými a pro které pracuje.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *