Díky neustále se vyvíjejícímu prostředí a téměř neomezené dostupnosti zdrojů pro zapojení se zdá, že marketing je s každým dalším rokem obtížnější. Toto množství možností ve skutečnosti může marketingové pracovníky dostat do paralýzy analýzy, zatímco se snaží zjistit, kterým směrem se vydat.
Sociální média mají potenciál jako digitální nástroj, který více než třetina uživatelů internetu obrátit, když se chtějí dozvědět více o produktu nebo službě. Pak je tu živý chat, který si získává na popularitě u společností, které chtějí vybavit své webové stránky nepřetržitou zákaznickou podporou v reálném čase.
I když každé z těchto dvou řešení má svou vlastní přitažlivost, nemůžete očekávat, že zvládnete digitální marketing pouhým pořízením všech dostupných nástrojů – budete chtít vyvinout důkladnější a holističtější digitální marketing. marketingová strategie a plán.
Najímání správného týmu pro digitální marketing
Přijetí holistického přístupu k digitálnímu marketingu přináší jasné dividendy do konečného výsledku společnosti. Pomáhá vám však také sestavit takový tým, který potřebujete k dlouhodobému udržení tohoto úspěchu.
Představme si, že si najmete obchodníka, aby vám pomohl generovat více potenciálních zákazníků, ale najmete specialistu na sociální sítě, ale příliš se otočíte. To je skvělé pro budování sociální přítomnosti, ale je nepravděpodobné, že by vám tento nový zaměstnanec pomohl vytvořit reklamu, sledovat data nebo sledovat výsledky.
Mějte na paměti, že stejně jako cokoli jiného může být náročné najmout (a dovolit si) někoho, kdo je dobrý ve všech aspektech digitálního marketingu. Můžete mít prospěch z outsourcingu nebo využití dodavatele pro konkrétní typy kampaní, což vám poskytne kontrolu a flexibilitu ohledně toho, jak dlouho někoho udržíte na palubě. Nechcete jen, aby někdo dělal práci – potřebujete, aby také přinášel výsledky.
Ať už si najmete obchodníka nebo to uděláte sami, vaším cílem by mělo být rozšíření digitální (a celkové) stopy vaší společnosti. Následující úvahy jsou některé z nejdůležitějších aspektů jakékoli digitální marketingové kampaně.
1. Vlastní webové stránky
Vaše digitální stopa začíná u vašeho webu. Pokud jste svůj startup nebo malou firmu provozovali výhradně ze své stránky na Facebooku, je dobré to zvážit sestavení vlastního webu. Pokud tak neučiníte, existují určitá rizika. Co když se platforma například vypne?
Webová stránka není nic moc, dokud není navržena a přizpůsobena vašemu podnikání. Poslední věc, kterou chcete, je strávit všechen ten čas, peníze a energii tím, že přivedete lidi na váš web jen proto, aby po zážitku „meh“ klikli pryč.
Představte si svůj web jako nikdy zcela dokončený. Pomocí nástrojů, jako je Hotjar, zjistíte, kam lidé na vašem webu klikají nebo jak daleko na stránce se posouvají. Vyzkoušejte různé výzvy k akci. Pokud zpráva „kup teď“ nevede k tolika konverzím nebo nákupům, vyzkoušet různé cenové možnosti a zprávy jako „bezriziková bezplatná zkušební verze“. Pomocí nástrojů jako Qualaroo pozvěte uživatele, aby vám řekli, zda na vašem webu našli to, co hledali. A pokud ne, zeptejte se jich, co doufali, že najdou!
Pokud se seznámíte se základy uživatelské zkušenosti (také tzv cesta zákazníka), design webových stránek, výzvy k akci a cílové publikum, zlepšíte své konverzní poměry a snížit své náklady na akvizici.
Jakmile bude váš web spuštěn, nastavte jej Google Analytics. Dozvíte se hodně o návštěvnosti, kterou získáváte, odkud pochází a zda s touto návštěvností můžete spojit tržby.
2. Optimalizace pro vyhledávače (SEO)
Aby spotřebitelé našli web vaší firmy, potřebujete, aby se vaše stránky zobrazovaly ve výsledcích vyhledávání. Tento druh expozice vyžaduje optimalizaci pro vyhledávače neboli SEO. Moz definuje SEO tak jako „Praxe zvyšování kvality i kvantity návštěvnosti webových stránek a také expozice vaší značce prostřednictvím neplacených (také známých jako ‚organické‘) výsledků vyhledávačů.“
SEO je ve skutečnosti o pochopení toho, co vaši potenciální zákazníci hledají, slovech, která při vyhledávání používají, a typu obsahu, který hledají – články, návody, videa, podcasty, recenze a další. Existují určité technické aspekty, jako je optimalizace metapopisů vašeho webu a zajištění toho, aby byly vaše stránky optimalizované pro mobily a rychle se načítaly, ale berte to jako proces poskytování obsahu nejvyšší kvality na vašem webu.
Vybudování webu přátelského k SEO vyžaduje hodně úsilí, ale můžete najít spoustu informací na internetu vysvětlující aktuální osvědčené postupy SEO a jak zapadají do vaší celkové digitální strategie. Moz nabízí a skvělý průvodce SEO pro začátečníky to stojí za přečtení, jen abyste pochopili celou krajinu.
3. Obsah videa
Produkce vysoce kvalitního video obsahu je snazší než kdykoli předtím a existuje několik relativně cenově výhodných možností. Základní znalost procesu střihu a chytrého telefonu s 4K kamerou vám umožní pořídit nezpracované záběry a přeměnit je na vyleštěné video. Existuje také řada animovaných vysvětlujících videí nástroje jako PowToon tam venku. Vytvářejí vytvořená animovaná videa tak jednoduše, jako je nahrávání hlasového komentáře a použití editoru videa typu drag and drop typu Powerpoint.
Než se pustíte do hledání základního online programu, který vám pomůže s úpravou videoobsahu, věnujte čas identifikaci preferencí videoobsahu vaší cílové skupiny. Tyto znalosti vám pomohou lépe přizpůsobit váš konečný produkt. Podívejte se na tyto statistiky o tom, proč je video stále důležitější médium pro digitální obchodníky.
4. Google reklamy
Na rozdíl od SEO může Google Ads pomoci přivést zákazníky na váš web. Místo toho, aby to dělala organicky, však tato služba přesune váš webový záznam úplně nahoře (nebo dole) na stránce s výsledky vyhledávače. Představte si to jako digitální inzerát s prvotřídním umístěním.
Nejlepší způsob, jak se naučit a používat Google Ads, je projít si kurzy vyhledávačů. Jen se ujistěte, že vaše práce v kurzu podrobně popisuje, jak propojit reklamy s Google Analytics. V opačném případě nebudete nutně schopni měřit návratnost investic do reklamy. Odtud už zbývá jen spouštět a testovat reklamy. K A/B testování a následnému přizpůsobení reklam na základě těchto zjištění bych opět doporučil přístup metodou pokus-omyl.
5. Facebook reklamy
Facebook má jedny z nejlepších možností cílení – nemluvě o největším počtu uživatelů, největší pozornosti a nejlevnějších reklamních nákladech. Společně to činí platformu silným zdrojem pro digitální obchodníky.
Ale otestujte si reklamy na Facebooku – to znamená, nezačínejte s velkou kampaní. Nejprve se podívejte, zda můžete dosáhnout svých marketingových cílů v malém měřítku. Pokud vaše firma obsluhuje demografickou skupinu, která netráví čas na Facebooku, budete to mít těžké, bez ohledu na to, jak dobré jsou vaše reklamy.
Chcete-li Facebook používat efektivně, začněte s Kurzy Facebook Blueprint. Můžete také chtít prozkoumat další kurzy související s Facebookem od externích odborníků, abyste se dozvěděli o vlastním publiku a retargetingu, což je forma reklamy na základě minulé online aktivity uživatele.
Jakmile najdete své pevné místo, spusťte a otestujte několik reklam. Pokusy a omyly jsou často nejlepší třídou, ale to platí zejména tehdy, když to znamená A/B testováníkterý rozděluje vaši cílovou skupinu do dvou skupin a poskytuje různé zprávy v naději, že určí, která reklama bude u potenciálních zákazníků rezonovat.
Pokud provozujete kamennou firmu, je také moudré naučit se sledovat offline konverze, abyste pochopili návratnost investic neboli ROI. Při prodeji se zeptejte na jednoduchou otázku: „Jak jste se o nás dozvěděli?“ může jít daleko.
Ujasněte si, čeho se snažíte dosáhnout. Slouží získání 2 000 nových lajků nebo sledujících vašim obchodním cílům? Pokud ano, skvělé! To znamená, že pokud je vaším obchodním cílem zvýšit nákupy (konverze) z reklam na Facebooku, ujistěte se, že to sledujete.
6. Sociální média
Sociální média jako celek mohou firmám nabídnout spoustu dlouhodobé hodnoty. Je to všechno o vybudování pevných základů a vědět, co zveřejnit na Facebooku, Instagramu a Twitteru, abyste zaujali své cílové publikum.
Příspěvky se budou lišit v závislosti na vaší firmě, ale měli byste být schopni shrnout svou strategii jedním slovem: relevance. Zjistěte, co se vám líbí, zájmy a preference vašich zákazníků, a poté přizpůsobte svůj sociální obsah na základě těchto informací. Pokud si stále nejste jisti, sledujte známého autora, řečníka a podnikatele Gary Vaynerchuk. Jeho blog a podcast obsahují spoustu informací o tom, jak vytvořit vítěznou strategii sociálních médií pro potenciální zákazníky.
Opět si ujasněte, čeho chcete pomocí sociálních sítí dosáhnout. Hledání povědomí o značce je skvělý cíl – můžete to měřit zvýšením počtu lajků nebo sledujících. Povědomí o značce je však dlouhá hra a může být obtížné sledovat konverze proti brandingovým kampaním na sociálních sítích. Ujistěte se, že se díváte na Google Analytics, abyste zjistili, odkud pochází návštěvnost vašeho webu. Pokud nějaké procento návštěvnosti zpět na váš web pochází z Facebooku nebo jiných platforem sociálních médií, budete to moci sledovat tam.
Mnoho majitelů firem si s online marketingem ani hlavu neláme, protože se bojí, že je to bude stát ruku, nohu a možná i pár prstů. Ale získat cit pro několik online platforem znamená investici času spíše než kbelíky peněz.
Udělejte to a narazíte na zem – nebo alespoň půjdete rychlým tempem.