6 jednoduchých triků, jak se vyhnout pozdě platícím zákazníkům

Tento článek je součástí našeho Průvodce zahájením podnikání– kurátorský seznam našich článků, které vás rychle zprovozní!

Více než 30 procent malých a středních podniků zkoumal Sage říkají, že pozdní platby mají dopad na mzdy zaměstnanců, investice společnosti a vztahy s dodavateli. Když mají podniky potíže přimět své zákazníky, aby platili faktury včas, může to skutečně ovlivnit peněžní tok podniku a dokonce i jejich schopnost přežít.

Pokud vaše firma roste a vy jste udělali tuny tržeb, může to na papíře vypadat, že je všechno skvělé. Ale dokud tito zákazníci neodevzdají svou hotovost a nezaplatí faktury, nemůžete tyto příjmy použít k placení svých vlastních účtů.

Ale co můžete udělat, abyste své zákazníky povzbudili zaplatit rychleji? Začněte těmito šesti jednoduchými triky.

1. Buďte opatrní: Poznejte své zákazníky

Čisté podmínky nejsou pro každého. Prostý a jednoduchý.

Jsou zákazníci, kterým můžete věřit, že vám zaplatí, a někteří ne. Vaším úkolem je stát se expertem na zjišťování, který je který. Ve většině odvětví si jako majitel firmy můžete vybrat, zda požadujete platbu v době služby nebo dodání, nebo je lepší vystavit fakturu a počkat.

Udělejte si náležitou péči. Před poskytnutím úvěru si o zákazníkovi zjistěte co nejvíce informací. Stáhněte si jejich obchodní úvěrovou zprávu a zjistěte, jak si finančně vedli v minulosti. Nechte každého zákazníka požádat o úvěr a udělejte svou žádost o úvěr dostatečně konkrétní, abyste o něm mohli udělat kvalitní průzkum. Požádejte o obchodní reference, abyste získali představu o jejich minulém platebním chování.

2. Buďte jasní: Vysvětlete své podmínky

Určete své standardní platební podmínky (30 dní? 45 dní?) a upřesněte důsledky pozdních plateb. Nenechávejte prostor pro otázky a vylučte možnost „on-řekl, ona-řekla“. Pokud různým zákazníkům nabízíte různé podmínky, ujistěte se, že neříkáte jednu věc jednomu zákazníkovi a například na svůj web dáváte něco jiného.

Sdělte svou fakturu co nejjasněji a nejjednodušeji. Použijte a profesionálně vypadající šablona faktury. Nezahlcujte zákazníka spoustou informací – buďte struční a k věci. Pokud prodáváte B2B, uveďte na faktuře jméno zákazníka, nejen název jeho společnosti. Pokud je to možné, nepoužívejte interní žargon nebo vágní popisy, aby bylo zcela jasné, za co fakturujete.

Chcete, aby váš zákazník dostal fakturu, porozuměl tomu, za co je, a mohl co nejrychleji sdělit, kdo autorizoval práci nebo nákup produktu. Vyhněte se obecným frázím jako „splatnost do tří týdnů“ a na faktuře uveďte přesné datum splatnosti. Čím snazší bude pro vašeho zákazníka, aby vám vystřihl šek, tím je pravděpodobnější, že dostanete rychle zaplaceno.

3. Buďte zdvořilí

Věděli jste to tak, že k faktuře jednoduše přidáte „prosím“ nebo „děkuji“? zvýšit své šance dostat zaplaceno o pět procent? Být zdvořilý může jít daleko.

Buďte ve fakturách přátelští a vřelí. Pamatujte, že zákazník ještě nezaplatil pozdě. Pokud budete srdeční, zákazníci budou mít pozitivnější odezvu na vaši komunikaci a vy máte větší šanci stát se na vrcholu jejich seznamu priorit plateb.

4. Usnadněte zákazníkům placení

Čím snazší je pro lidi něco udělat, tím je pravděpodobnější, že to udělají. Je čas přijmout rychlejší platební metody pro vaše zákazníky. Nejprve fakturujte rychleji. Neposílejte papírové faktury, nefaxujte faktury, pokud můžete pomoci. Ušetřete papír a prodlevu a pošlete jim e-mail.

Proveďte kontroly, přijímat kreditní karty, a PayPal. Zpřístupněte online platby a ujistěte se, že jde o možnosti optimalizované pro mobily, aby zákazníci mohli platit přímo ze svých chytrých telefonů. Umístění odkazu na formulář pro zpracování platby do faktury je skvělý způsob, jak urychlit platby. Kompromisem budou poplatky za kreditní kartu nebo zpracování, ale zvažte možnosti a rozhodněte se, zda je to pro vaši firmu dobrý kompromis.

Uveďte své kontaktní údaje přímo na faktuře. Usnadněte svým zákazníkům kontakt s vámi, pokud mají dotaz ohledně vyúčtování. Kolikrát vaši zákazníci něčemu úplně nerozumí a odloží vaše faktury, dokud nebudou mít čas dohledat vaše telefonní číslo?

5. Buďte flexibilní

Jsou chvíle, kdy se zákazníci dostanou do obtížné finanční situace. Všichni jsme tam byli.

Při poskytování úvěru jste byli opatrní, ale nedočkali jste se toho (a ani oni). Někdy je v pořádku pracovat se zákazníky, kteří mají momentálně nedostatek hotovosti. Musíte být pouze soudcem při rozhodování, zda je to obvyklé nebo situační.

Nepodléhejte tomuto zvyku, ale pomáhejte těm, kteří se dostali do tuhého. Podívejte se na nabídku těchto zákazníků na splátky. I když nedostanete celou částku předem, umožní vám to začít přijímat hotovost a pomůže vám zaručit, že nakonec dostanete to, co vám dluží.

Když spolupracujete se zákazníkem na vývoji plánu, který finančně uspokojí jeho potřeby a přesto do vašeho systému proudí peníze, šetříte se. Splátkové plány jsou ve skutečnosti někdy rozdílem mezi tím, zda dostanete zaplaceno, nebo nedostanete zaplaceno vůbec. Možnost číslo 1 je vždy nejlepší, i když musíte být flexibilní s podmínkami.

6. Buďte důslední

Při prodlužování platebních podmínek je třeba pamatovat na lidský prvek. Jsme zaneprázdnění lidé, kteří se snadno nechají stranou a snadno zapomenou. Není nic neobvyklého, že zákazník obdrží fakturu, odloží ji stranou a nechtěně jí umožní ztratit se pod hromadou papírů.

Udělejte jim laskavost a připomeňte jim to. Pokud je týden před splatností platby a stále jste nic neobdrželi, neváhejte a pošlete jim přátelskou upomínku e-mailem nebo dopisem. Když se budete držet jejich radaru, jen zvýšíte své šance na výplatu.

Hledáte bezplatný vzor faktury? Zde je několik, které vám pomohou začít.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *