Blockchain v zákaznické zkušenosti a jeho dopad

Zatímco optimalizace CX je i nadále zásadní ve strategiích společností, zdá se, že přichází koncept, který tato hledaná vylepšení dále rozšíří: blockchain. Co to je a jak blockchain ovlivňuje zákaznickou zkušenost?

blockchain a Zákaznická zkušenost stále více se slučují jako proces, který využívá technologické inovace ke znovuobjevení CX v přístupu k produktům a službám.

Změny ve spotřebě, bezprostřednost vyžadovaná při offline a online nákupech, neustálá adaptace účastníků trhu na měnící se obchod, nadměrná konkurence, to jsou některé z parametrů, které mají vzít v úvahu, že inovace tu zůstanou.

Nejprve si ale řekněme něco o Blockchainu a o tom, jak funguje.

Co je Blockchain?

Určitě jste o tomto konceptu slyšeli a my vám dnes chceme říct, co to je. blockchain, neboli řetěz bloků, je síť počítačů, které spolu komunikují prostřednictvím společného protokolu. Vezměme si to na jednodušším příkladu. Pokud například Carlos převede peníze Marii z jejího bankovního účtu, finanční instituce obou budou fungovat jako prostředníci pro provedení této operace. Přestože transakce může být provedena, Carlos ani María nad ní nebudou mít kontrolu. Závisí na bankách a jejich způsobu, jak tuto transakci provést. Podléhají svým podmínkám, provizím atd. A zde se objevuje Blockchain.

V tomto případě díky technologii blockchain mají uživatelé kontrolu nad pohyby a sami jsou „prostředníky“ a vlastníky operací. Jinými slovy, můžeme říci, že blockchain je účetní kniha, kde jsou záznamy (bloky) propojeny a zašifrovány, aby byla chráněna bezpečnost a soukromí transakcí. Jde o bezpečnou technologii, protože obsahuje šifrování, a lze ji použít na všechny typy transakcí, které mohou nebo nemusí zahrnovat peníze (a to uvidíme později).

Pokud jde o bezpečnost, lze díky této technologii blokování dosáhnout následujícího:

  • Bezpečnější datové přenosy.
  • Ochrana proti hackerům.
  • Vysoká kontrola přístupu bez nutnosti hesel.

Trocha historie

Než budeme pokračovat, kde se vzaly blockchainy? Ve skutečnosti, ačkoliv vznikla teprve nedávno, se stala populární díky bitcoinům, tedy příchodu digitálních měn.

Vzhledem k tomu, že její využití stále roste a dnes jsou jak kryptoměny, tak používání technologií, které pomáhají optimalizovat CX, samozřejmostí, technologie Blockchain se rozvíjí.

Částečně můžeme říci, že používáním Blockchainu se organizace na jedné straně mohou vyhnout chladu a byrokracii, a tím zefektivnit postupy. A na druhé straně zákazníci získají lepší zkušenost s nákupy, transakcemi a dalšími, bezpečně a mnohem rychleji než kdykoli předtím.

Některé rozdíly a podobnosti mezi Blockchainem a NFT

Největší podobnost mají blockchain a NFT jde o to, že dokážou bojovat proti podvodům, které jsou v dnešní době běžné, a činnosti, které mnoho podniků, zejména bank, brání v šíření.

Natolik, že využití technologie NFT může pomoci zvýšit loajalitu zákazníků. Je to proto, že NFT mohou ověřit pravost produktů elektronického obchodování, a tím zlepšit CX.

Ale jaké jsou NFT? Jedná se o unikátní digitální aktiva, která nelze upravovat. Jeho iniciály znamenají nezaměnitelný token neboli ve španělštině nezastupitelné aktivum a fungují díky technologii blockchainu nebo blockchainu. Jedním z jejich rozdílů je právě to, že NFT závisí na blockchainu.

S tím, co bylo řečeno, pokračujme Blockchain v zákaznické zkušenostidva pojmy, které jsou lícem téže mince.

Blockchain a zákaznická zkušenost

Jaká je souvislost mezi blockchainem a zákaznickou zkušeností? V zásadě můžeme zmínit dva aspekty.

Na jedné straně v digitální smlouvy -neboli smart contract-, což jsou ty digitální smluvní dokumenty, které se po jejich konfiguraci stanou zprostředkovateli, kteří automaticky vynucují dohody mezi zúčastněnými stranami. Například vzdálení pracovníci, kteří plní úkoly pro jinou zemi, používají tyto typy smluv k přijímání plateb.

Na druhou stranu v decentralizovaných aplikacích -nebo DApps-, které uživatelům umožňují řídit využití jejich dat.

Podle těchto charakteristik má Blockchain a zákaznická zkušenost dopad na sektory, jako jsou:

  • Bankovní subjekty z hlediska plateb a zboží
  • pojištění
  • Telekomunikace
  • Lék

A více.

Pojďme se do těchto oblastí a vztahu mezi Blockchainem a CX ponořit trochu hlouběji.

Vliv blockchainu na zákaznickou zkušenost

A tento vztah mezi Blockchainem a CX samozřejmě optimalizuje vztah lidí k jejich digitálním aktivům. Bezpečnost, bezprostřednost a inovační kapacita je mnoho a lze je využít v mnoha oblastech. Zmíníme některé:

Platby, identita, zboží a služby

Stalo se vám, že jste nakupovali online a že ověřování identity je dlouhé a těžkopádné? Nebo nemáte bankovní účet a chcete platit online? Blockchain v zákaznické zkušenosti tyto problémy řeší.

Blockchain je také velmi užitečný pro placení za zboží a služby. Pokud například čekáte na balíček, můžete v klidu vidět jeho cestu, což zajišťuje transparentnost obchodní výměny. Pochybnosti o tom, zda produkt dorazí nebo ne, jsou pryč, protože s tímto typem technologie si můžete představit celý dodavatelský řetězec. Společnosti také budou moci přijmout platbu, pouze pokud byl balíček doručen. To lze ověřit prostřednictvím blockchainu.

bezpečnost a soukromí

To, že se zákazníci starají o data, která poskytují při nákupu produktu nebo služby online, je opakujícím se tématem. Bankovní podvody a krádeže identity jsou běžné, ale s technologií Blockchain se jim lze vyhnout.

Díky řetězci bloků a šifrování značně ztěžuje zranitelnost dat, protože informace zůstávají tajné.

Pojištění, blockchain v zákaznické zkušenosti

Slyšeli jste o „insurtech“ nebo pojišťovací technologii? No, je to jeden ze způsobů, jak Blockchain souvisí s oblastí pojištění. V tomto případě je řetězec bloků a zákaznická zkušenost klíčem k:

  • Zlepšit řízení výběru a placení poplatků.
  • Zefektivněte procesy a snižte provozní náklady.
  • Odhalit podvod.

A více.

Telekomunikace

Pokud jde o tento sektor, vztah mezi Blockchainem a Customer Experience bude mít dopad z hlediska:

Medicína a zdraví

Něco tak zranitelného pro lidi, jako je zdraví, vyžaduje zvláštní pozornost a zkušenosti – dobré nebo špatné –, které pocházejí z institucí nebo lékáren, podnítí názory, které obchodu pomohou, nebo ne.

Co by se například stalo, kdyby byly odhaleny erované nebo falešné léky a dostaly se do nákupního řetězce? Pomocí Blockchainu v Customer Experience je možné rychle identifikovat erace a padělky ověřením místa původu.

Pokud jde o zdraví, Blockchain umožňuje lékařům, pacientům a výzkumníkům okamžitý a úplný přístup k lékařským záznamům, léčbě a identifikaci.

Interakce mezi pacienty a zdravotnickým personálem mohou být přímé a personalizované, což je velmi přínosné pro zákaznickou zkušenost (a také pro zaměstnance).

celkem

Blockchain v zákaznické zkušenosti přišel zlepšit způsob, jakým lidé komunikují se společností. Tento typ technologie poskytuje bezprostřednost, bezpečnost a schopnost inovovat a přizpůsobovat se požadavkům trhu.

Virtualita už totiž překročila hranice a být blízko a v bezpečí je dnes možné i přes počítač nebo mobil. Samozřejmě vždy přijměte nezbytná opatření, abyste se vyhnuli podvodům nebo zavádějícím transakcím.

Když technologie, jako v tomto případě Blockchain, pomáhá vytvářet lepší zákaznickou zkušenost, podniky prosperují. Používáte ve vaší firmě řetězec bloků?

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *