Bootstrapping: Je financování startupů Oxymoronic?

Experti na startupy to nazývají bootstrapping, když podnikatel zahájí nový podnik bez vnějších investic. To je norma, nikoli výjimka.

Tuto myšlenku byste však nezískali z relativního množství online informací o startu zaměřených na získávání externích investic a zdánlivého nedostatku informací o zahájení bez investice. Statistiky jsou špinavé, ale jsem si docela jistý, že více než 90 procent začínajících podniků je bootstrapped.

Definice bootstrapu

Co je bootstrapping?

Podnikatel definuje bootstrapping jako „to financovat spuštění a růst vaší společnosti s pomocí nebo vstupem od ostatních.“ Investopedia říká, že to znamená „vybudovat společnost z osobních financí nebo z provozních výnosů nové společnosti“.

Někteří experti říkají, že je to stále ještě zavádějící, když někdo používá vypůjčené peníze (úvěry) kryté vlastním osobním majetkem, takže si ponechává celé riziko a celé vlastnictví.

Zakladatel bootstrappingu přebírá veškeré riziko

Pokud své podnikání financujete sami, nesete veškeré riziko. Pokud vaše podnikání upadne, ztratíte své osobní investice do podnikání. Ale pokud uspějete, vezmete si také veškerou odměnu.

Naproti tomu, když investujete od venture kapitalistů nebo andělských investorů, snižujete část svého osobního rizika, protože financujete svůj obchodní růst z peněz někoho jiného. Ale také se obvykle vzdáváte určitého kapitálu ve vaší společnosti.

Vzdát se vlastního kapitálu nebo určitého procenta vlastnictví obecně znamená, že se o výplatu podělí někdo jiný, pokud se váš podnik úspěšně rozšíří a poté je získán. Mějte na paměti, že investoři rizikového kapitálu a andělští investoři obvykle chtějí investovat pouze do podniků, které mají vybudovanou strategii odchodu – dostanou zaplaceno, když prodáte svůj podnik s vysokým oceněním. Vy také, ale ne tolik, jako kdybyste vlastnili 100 procent vaší společnosti.

To je jedna z věcí, díky kterým je osobní riziko bootstrapu tak přitažlivé. Zachováte si kompletní vlastnictví a rozhodovací pravomoci v rámci vašeho podnikání. Pokud chcete dalších 50 let vlastnit a provozovat zdravý podnik – můžete to udělat.

Většina startupů ve skutečnosti nezískává vnější financování

V reálném světě je naprostá většina nových amerických podniků zaváděna.

Statistiky jsou útržkovité, ale odborníci se obecně shodují, že v USA zahájí průměrný rok asi 6 milionů nových podniků. Z těch, jen asi 70 tisíc startupy dostanou andělská investicea dostane méně než 5 000 rizikového kapitálu. A banky půjčují Půjčky se zárukou SBA na méně než 100 000 startupů ročně, které často vyžadují věci jako váš dům jako zástavu.

Tato relativně nízká čísla podporují obecnou myšlenku, že ve skutečnosti většina startupů a malých podniků nezíská vnější financování – drtivá většina je bootstrapped. Někdo by řekl, že běžná fráze „startupové financování“ je oxymoron, protože tak málo startupů skutečně získá vnější financování.

Takže, odkud pocházejí peníze?

Bootstrapping nutně neznamená začít z ničeho, bez jakýchkoliv peněz. Ačkoli se definice liší, většina lidí tomu říká bootstrapping, když zakladatel používá kreditní karty, hypotéky na dům nebo zástavu nějakého jiného osobního majetku jako zástavy k vypůjčení peněz.

To byl můj případ v prvních letech Palo Alto Software. Jak jsme v prvních dnech rostli k výnosům vyšším než 5 milionů dolarů, neměli jsme žádné vnější investice, ale moje žena a já jsme měli na cestě tři hypotéky a v jednu chvíli dluhy na kreditních kartách ve výši 65 000 dolarů. Říkám tomu bootstrapping, protože riziko bylo celé na nás (a udělejte, jak říkám, ne jako my – viz poslední bod níže).

Jak zajistit, aby bootstrapping fungoval pro vaši firmu

Nejlepším způsobem, jak zavést systém, je využít brzké prodeje nebo dokonce sliby brzkých prodejů. Kickstarter je mekkou bootstrapperů protože jej mohou použít k získání příslibů nebo příslibů ke koupi, s předobjednávkami, než produkt dokončí.

Mnoho poradenské firmy začněte velkým angažmá od prvního klienta, což je v podstatě příslib platby. Udělali jsme jeden produkt v Palo Alto Software, který byl financován prohlášením o záměru od velkého distributora, který slíbil, že koupí 1 000 kopií, jakmile skončíme.

A znám lidi, kteří financovali startup předplacenými platbami od podnikových klientů za a obchod se službami. Stalo se to. Ve skutečnosti se to stává mnohem častěji, než byste si mysleli, kdybyste uhodli z přečtení všech blogových příspěvků o získávání investorů.

Když už jsme u toho tématu, zvažte toto: Přečtěte si můj příspěvek 10 dobrých důvodů, proč nehledat investory pro svůj startup. Ne, že bych byl proti andělským investorům – udělal jsem více než tucet andělských investic jako člen místní andělské skupiny –, ale existuje mnoho dobrých důvodů, proč to udělat.

Kolik peněz to stojí?

Bootstrapper utrácí své nebo své vlastní peníze. Máme tedy tendenci utrácet méně, než když nás financují investoři. Máme tendenci přidávat hodnotu prostřednictvím práce, často zdarma, namísto vyplácení mezd.

Máme také tendenci utrácet méně – a utrácet to, co děláme opatrněji –, když provádíme bootstraping.

Zde jsou některé body z mého článku 10 lekcí získaných za 22 let bootstrappingu (bez vysvětlení, která následovala):

  • Utratili jsme vlastní peníze. Nikdy jsme neutráceli peníze, které jsme neměli.
  • Výnosy ze služeb jsme použili k investicím do produktů.
  • vadilo nám to nejprve peněžní tokpřed růstem.
  • Upřednostňujeme růst před zisky.
  • My najímali lidi pomalu a opatrně.

A takhle to do značné míry chodí.

Bootstrapper dostane veškerou odměnu

Je to přece jen spravedlivé. Bootstrapper bere na sebe veškeré riziko, takže ona nebo on dostane také veškerou odměnu.

Pokud se vám podaří vybudovat společnost bez externích investorů, nakonec ji celou vlastníte sami. Nemáte investory jako šéfy (máte zákazníky, ale to je jiný článek). Můžete se rozhodovat sami. Můžete nebo nemusíte mít správní radu, ale pokud ano, neohrožuje to vaše další zaměstnání. Jíte, co zabijete, abych tak řekl. Ovládáte svůj vlastní osud.

To je dobrý pocit, když to funguje. Může to být peklo, když ne. Mohu mluvit ze zkušenosti. Zažil jsem jak peklo několika hypoték a chuť blížící se zkázy, tak uspokojení z budování společnosti, která zůstane v rodinném vlastnictví.

Nechci však, abyste podceňovali, co to znamená podstoupit veškeré riziko. Bootstrapping vám může zničit život, pokud se pokazí. Prosím, udělejte to, co zde říkám, ne to, co jsem udělal já.

Plánujte pečlivěji. Nedostaňte se do hluboké díry. Nesázejte peníze, které nemůžete prohrát. Nesázejte na vztahy, které si nemůžete dovolit ztratit. V mém případě, moje žena byla se mnou ve všech klíčových okamžicích a sdíleli riziko. Kdybych ji neměl na palubě, neudělal bych to.

Máte zkušenosti s bootstrapingem nebo jste pro své podnikání získali externí finanční prostředky? Dejte nám o tom vědět na Twitteru @Bplans.

Poznámka redakce: Tento článek byl původně publikován v roce 2015. V roce 2019 byl aktualizován.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *