Tento článek je součástí našeho Průvodce zahájením podnikáníkurátorský seznam našich článků, které vás rychle zprovozní!
Pokud jste v procesu zahájení podnikání nebo psaní obchodního plánu dokumentu, už jste slyšeli zmíněnou frázi „bilance“, nebo jste ji možná viděli v a vzorový podnikatelský plán.
The rozvaha je jednou ze tří základních částí, které tvoří základ účetní závěrky společnosti: tok peněz, rozvaha a výkaz zisku a ztráty.
Myšlenka rozvahy je poměrně jednoduchá: zobrazuje aktiva, závazky a vlastní kapitál vaší společnosti v určitém časovém okamžiku. Zjednodušeně řečeno, rozvaha ukazuje, co společnost vlastní (aktiva), co dluží (pasiva) a kolik vlastníci a akcionáři investovali (vlastní kapitál).
Rozvaha musí být vždy v rovnováze – odtud název. Na jedné straně rovnice jsou aktiva a na druhé straně pasiva plus vlastní kapitál.
Aktiva = pasiva + vlastní kapitál
Pokud se nad tím trochu více zamyslíte, je to vlastně zdravý rozum. Společnosti musí platit za vše, co vlastní (aktiva), buď půjčováním peněz (pasiva), nebo získáváním peněz od vlastníků a investorů (vlastní kapitál).
Kromě toho, že vám rozvahy ukazují, co společnost vlastní a co dluží, mohou vám také sdělit čisté jmění společnosti.
Trevor Betenson, náš finanční ředitel zde ve společnosti Palo Alto Software (tvůrci Bplans), nabízí tento pohled na čtení vaší rozvahy: “Odečtením závazků od aktiv můžete určit čisté jmění své společnosti v jakémkoli daném okamžiku.”
Čisté jmění = aktiva – pasiva
Nyní, když jsme měli obecný přehled o rozvaze, pojďme se hlouběji podívat na informace, které by rozvaha měla obsahovat. Pokud právě začínáte, stáhněte si náš bezplatný Šablona rozvahy.
V tomto článku zhodnotím:
- Součásti rozvahy
- Význam rozvahy v podnikatelském plánu
- Příklady rozvahy
Rozvaha v LivePlanu.
Rozdělení rozvahy po řádcích:
Jak se podniky navzájem liší, liší se i jejich aktiva a pasiva. Zahrnutí určitých řádkových položek a jejich názvů se bude mírně lišit podnik od podniku, ale rovnice zůstává stejná: aktiva vaší firmy se musí rovnat pasivům plus vlastnímu kapitálu.
Aktiva
Aktiva v rozvaze nebo obvykle organizovaná shora dolů podle toho, jak snadno lze aktiva převést na hotovost. Tomu se říká „likvidita“. Nejvíce „likvidní“ aktiva jsou na začátku seznamu a nejméně likvidní jsou na konci seznamu.
Hotovost:
V kontextu rozvahy hotovost znamená peníze, které máte aktuálně po ruce. V obchodním plánování pojem „hotovost“ představuje zůstatek na bankovním nebo běžném účtu podniku, někdy také označovaný jako „hotovost a peněžní ekvivalenty“ nebo „CCE“.
Peněžní ekvivalent je aktivum, které je likvidní a lze jej okamžitě převést na hotovost, jako je účet peněžního trhu nebo pokladniční poukázka.
Pohledávky:
Pohledávky jsou peníze, které vám lidé mají platit, ale které jste ve skutečnosti ještě nedostali (proto ty „pohledávky“).
Obvykle jsou tyto peníze prodejem na úvěr, často z obchodu do podniku (nebo „B2B“), kde vaše firma fakturovala zákazníkovi ale dosud neobdržel platbu.
Inventář:
Zásoby zahrnují hodnotu veškerého hotového zboží a hotových materiálů, které má vaše firma po ruce, ale ještě je neprodala.
Oběžná aktiva:
Oběžná aktiva jsou ta, která lze převést na hotovost do jednoho roku nebo méně. Hotovost, pohledávky a zásoby jsou všechna oběžná aktiva a tyto akumulované částky jsou někdy v rozvaze označovány jako „celková oběžná aktiva“.
Dlouhodobý majetek:
Dlouhodobý majetek se také nazývá „dlouhodobý majetek“ a zahrnuje věci, které budou mít dlouhodobou hodnotu, jako jsou pozemky nebo zařízení. Dlouhodobý majetek obvykle nelze rychle převést na hotovost.
Kumulované odpisy:
Oprávky časem snižuje hodnotu majetku. Pokud si například firma koupí auto, auto postupem času ztratí hodnotu.
Celkový dlouhodobý majetek:
Tento výraz celkový dlouhodobý majetek se někdy používá k popisu dlouhodobého majetku plus odpisů v rozvaze.
Závazky
Stejně jako aktiva jsou závazky řazeny podle toho, jak rychle je podnik potřebuje splatit. Krátkodobé závazky jsou obvykle splatné do jednoho roku. Dlouhodobé závazky jsou splatné kdykoli po jednom roce.
Splatné účty:
Splatné účty jsou peníze, které vaše firma dluží, druhou stranou mince „pohledávky“. Číslo vašich závazků se skládá z běžných účtů, které má vaše firma platit.
Věnujte pozornost tomu, zda toto číslo není přehnaně vysoké, zvláště pokud vaše firma nemá dostatek na jeho pokrytí.
Splatná daň z prodeje:
To platí pouze pro podniky, které neplatí daň z obratu hned, například pro podniky, které platí daň z obratu každé čtvrtletí. To nemusí být vaše věc, takže pokud to neplatí, přeskočte to.
Krátkodobý dluh:
Jedná se o dluh, který musíte splatit do jednoho roku, obvykle jde o jakékoli krátkodobé půjčky. To lze v rozvaze také označit jako řádkovou položku nazvanou krátkodobé závazky nebo krátkodobé úvěry. Vaše související úrokové náklady nejdou sem ani nikam v rozvaze; ty by měly být zahrnuty výsledovka.
Celkové momentální závazky:
Výše uvedená čísla sečtená dohromady se považují za běžné závazky podniku, což znamená, že podnik je odpovědný za jejich splacení do jednoho roku.
Dlouhodobý dluh:
Jedná se o finanční závazky, jejichž splacení trvá déle než rok. To je často vysoké číslo a nezahrnuje úroky. Toto číslo například odráží dlouhodobé půjčky na věci, jako jsou budovy nebo drahé části vybavení. Měla by se časem snižovat, jak podnik provádí platby a snižuje jistinu úvěru.
Celkové závazky:
Vše výše uvedené, co musíte zaplatit nebo zpět sestavit dohromady.
Spravedlnost
Splacený kapitál:
Peníze vložené do společnosti jako investice. Toto nelze zaměňovat s nominální hodnotou akcií nebo tržní hodnotou akcií. Jedná se o skutečné peníze zaplacené do společnosti jako kapitálové investice vlastníky.
Nerozdělený zisk:
Zisky (nebo ztráty), které byly reinvestovány do společnosti, nejsou vyplaceny jako dividendy vlastníkům. Když je nerozdělený zisk záporný, společnost má nahromaděné ztráty. To lze také označit jako „vlastní kapitál“.
To neplatí pro všechny právní struktury pro podnikání; pokud jste a průchozí daňový subjektpak budou všechny zisky nebo ztráty převedeny na vlastníky a vaše rozvaha by to měla odrážet.
Čistý zisk:
Toto je důležité číslo – čím vyšší je, tím je vaše společnost ziskovější. Tuto řádkovou položku lze také nazvat příjem nebo čistý zisk. Výdělky jsou příslovečnou „spodní čárou“: tržby mínus náklady na prodej a výdaje.
Celkový vlastní kapitál:
Vlastní kapitál znamená obchodní vlastnictví, nazývané také kapitál. Vlastní kapitál lze vypočítat jako rozdíl mezi aktivy a pasivy. To lze také označit jako „vlastní kapitál“ nebo „vlastní kapitál“.
Celkové závazky a vlastní kapitál:
Toto je poslední rovnice, kterou jsem zmínil na začátku tohoto příspěvku, aktiva = pasiva + vlastní kapitál.
Význam rozvahy ve vašem podnikatelském plánu
Zahrnutí rozvahy do vašeho podnikatelského plánu je nezbytnou součástí vašich financí. Existují tři aspekty podnikových financí, které jsou skutečně nepostradatelné; výsledovka, výkaz peněžních tokůa rozvaha.
Tato prohlášení dávají každému, kdo se podívá na čísla, solidní představu o celkovém finančním stavu podniku. Zejména v případě rozvahy vám vypovídá o tom, zda jste nebo nejste zadluženi, a jaká je hodnota vašeho majetku. Tyto informace jsou zásadní pro řízení vašeho podnikání a vytvoření obchodního plánu.
Příklady rozvahy
Velké podniky budou mít delší a složitější rozvahy pro své podniky, někdy budou mít samostatné rozvahy pro různé segmenty nebo oddělení svého podnikání. Rozvaha malých podniků bude přímočařejší a bude mít méně řádkových položek.
Zde je rozvaha například od Applu. Uvidíte, že zahrnuje komplexní část vlastního kapitálu akcionářů a několik specificky rozepsaných typů dlouhodobých aktiv a závazků.
Také si všimnete, že nahoře je napsáno „Konec období“; to znamená, že tato čísla odrážejí čas do data uvedeného v horní části sloupce. Tato terminologie se používá při vykazování skutečných hodnot, nikoli při vytváření finanční prognózy do budoucna.
Zde je rozvaha (také zahrnutá výše) od a Ukázkový podnikatelský plán LivePlan. LivePlan je cloudový software pro psaní obchodních plánů s a obchodní panel.
Tento příklad odráží, jak vypadá rozvaha malého podniku:
Rozvaha v LivePlanu.
Můžete vidět, že se tomu říká „projektovaná“ rozvaha, což znamená, že tato čísla jsou odhady budoucnosti používané pro účely obchodního plánování, nikoli záznam skutečných hodnot. Je zde také méně řádkových položek a je to celkově jednodušší.
Další informace o financích malých podniků naleznete v těchto zdrojích:
Máte další otázky týkající se rozvah? Dejte nám vědět na Twitteru @Bplans!