Práce na dálku se v post-COVID světě stává novou normou. Zatímco pouze 17 procent zaměstnanců v USA pracovalo na dálku a procvičovalo si týmovou komunikaci před stavem „pandemie“, jejich počet se nyní drasticky zvýšil. Pro společnosti, které jsou v tomto stavu věcí nové, se objevila ještě jedna výzva:
Je to potřeba alternativních metod spolupráce se zaměstnanci pro jejich lepší motivaci, angažovanost a výkon.
Ve skutečnosti se týmová komunikace stává ještě důležitější, pokud se týká vzdálených zaměstnanců. Lidé se mohou rychle stát méně proaktivními při práci z domova. Všechny tyto povznášející statistiky o 82 procentech méně stresu a o 86 procent vyšší produktivitě vzdálených zaměstnanců jsou platné pouze v případě, že jsou správně nastaveny procesy spolupráce jejich zaměstnavatelů.
Zde najdete komunikační strategie, které udrží pracovníky na dálku motivované a produktivní a vaše podnikání bude fungovat hladce.
Znamení, že váš vzdálený tým není proaktivní
Ale nejprve, jak poznáte, že vaši vzdálení zaměstnanci nejsou proaktivní? I když existují některé standardní metody sledování jejich produktivity (sledovače času se snímky obrazovky, videokonference, týmová komunikace prostřednictvím skupinových chatů atd.), žádná vám neřekne o motivaci zaměstnanců a efektivitě práce.
Vědí, jak hospodařit s časem? Na blogu Bid4Papers jsme odhalili sadu dovedností time managementu, které je třeba zvládnout, aby ovlivnily celkový výkon. Není to jen o stanovení cílů a plánování, ale také o sebeuvědomění, trpělivosti a zvládání stresu.
Jsou stále na stejné vlně s vašimi obchodními cíli a plány? Jsou spokojeni s komunikačním a pracovním prostředím, které poskytujete, aby se cítili motivováni dělat práci na své možná nejvyšší úrovni?
Při komunikaci s týmem a měření jeho angažovanosti věnujte pozornost následujícím příznakům nedostatku motivace a produktivity:
Vypadají bezmocně
Vaši vzdálení zaměstnanci jsou více reaktivní než proaktivní, pokud od nich začnete slyšet něco jako, “To nikdy nebude fungovat,” “Nemůžeme s tím nic dělat, prostě to tak je.” a tak dále.
Prokazují myšlení oběti
Dalším znakem proaktivity a nedostatku motivace je hra na obviňování vašeho týmu. Můžete si všimnout, že mají pocit, že jim ostatní dělají špatné věci, aniž by byli schopni situaci změnit. Poplašné fráze jsou něco jako, “Nikdy nám neřeknou o aktualizacích,” “Proč se musíme vypořádat s jejich chybami,” atd. Je to způsob myšlení a la “Všichni jsou hloupí, kromě nás.”
Vaše komunikace se zhoršuje
Pokud při rozhovoru se svými zaměstnanci zaznamenáte nedostatek otevřené komunikace, je to známka toho, že nejsou proaktivní. Je to tehdy, když mlčí o problémech, kterým čelí, a vy o nich nevíte, takže tyto problémy nemůžete vyřešit, abyste podpořili svůj tým. V důsledku toho se komunikace vypne: Každý člen vašeho týmu pracuje samostatně, bez další motivace ke spolupráci s kolegy.
Jak udržet motivaci vzdálených pracovníků
Pokud některý z těchto příznaků odráží aktuální stav vašeho vzdáleného týmu, zde je to, co můžete udělat, abyste situaci změnili.
1. Stanovte si jasné cíle a očekávání prostřednictvím správných komunikačních kanálů
Je logické, že váš tým bude motivovanější a proaktivnější, když bude mít jasnou představu o tom, co má dělat proč toho potřebují dosáhnout. Nestačí nastavit úkoly; zaměstnanci potřebují vidět účel těchto úkolů a jejich roli v celkovém obchodním procesu.
Snažte se svým zaměstnancům objasnit cíle společnosti. Pomozte jim pochopit, proč pro vás pracují, co od nich vaše společnost očekává a jak jejich splněné úkoly korelují s vašimi obchodními cíli.
Nezapomeňte si vybrat správné komunikační kanály k odeslání těchto zpráv týmu. Nejen, že se vaše pracovní síla více rozptýlí mezi vzdálenými zaměstnanci, ale také se může stát vícegenerační. A i když možná budete chtít použít jeden komunikační kanál pro interakci s týmem, nebude to pohodlné pro všechny.
Někteří zaměstnanci k vyhledání potřebných informací nepoužívají nic jiného než firemní síť, zatímco jiní mohou preferovat hlasové hovory nebo týmové chaty, a to je v pořádku. Umožněte vzdáleným pracovníkům používat kanály týmové spolupráce, které jsou pro ně vhodné.
2. Vytvořte růstové myšlení a dejte svým zaměstnancům slovo
Navzdory všem výhodám, které může práce na dálku přinést, vyžaduje spoustu energie, sebekázně a motivace. Členové vašeho týmu se mohou cítit osamělí a odpojení ve své nesprávně organizované domácí kanceláři, zažívat nízkou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem nebo být ve stresu. Je důležité se pravidelně kontrolovat a shromažďovat jejich zpětnou vazbu. Zařaďte do firemní kultury možnost vyjádřit se zaměstnancům během sezení týmové komunikace.
Způsob, jakým komunikujete se svým týmem, má velký vliv na jeho morálku a motivaci. Pomohlo by, kdybyste jim pomohli budování pozitivního, růstového myšlení protože to je to, co žene lidi k akci a pomáhá jim překonávat každodenní výzvy, kterým v práci čelí.
Proč neorganizovat seberozvojová setkání online? Můžete se pokusit překonat svůj ostych z webové kamery a pořádat takové akce sami nebo požádat odborníky v oboru, aby se podělili o své tipy na řešení problémů a rozhodovací dovednosti pro vaše vzdálené pracovníky.
3. Komunikujte dobře a často
Zaměstnanci, zahlceni spoustou informací, které získávají prostřednictvím různých komunikačních kanálů, se mohou cítit vystresovaní a začít ignorovat zprávy, které stojí za zprávy od vás.
Abyste se s tím vypořádali, musíte sdílet opravit informace s nimi. Když pracují z domova, může být pro vás ještě náročnější upoutat jejich pozornost; proto se snažte co nejlépe pochopit, co potřebují – a sdělujte pouze tyto informace.
Určete, jaký komunikační kanál preferují:
- Telefonní hovory jednou týdně diskutovat o úkolech a sdílet zpětnou vazbu
- Živé chatykde mohou AI chatboti dát poznámku, a vy se připojíte, kdykoli je to potřeba
- Videohovory diskutovat o tom, jak se věci mají, a dát každému členovi týmu slovo
- Skupinové chaty v týmových platformách pro zasílání zpráv, včetně malých rozhovorů, aby se všichni zapojili
- Zasílání zpráv jeden na jednohopro diskusi o jednotlivých cílech, úkolech a úspěších
Častěji komunikujte se členy týmu prostřednictvím jejich preferovaných kanálů. Vyzvěte je, aby používali nástroje vzdálených pracovníků pro lepší úsporu času, správu úkolů a lepší výkon.
A zvažte spolehlivé platformy pro rychlé zasílání zpráv, abyste mohli nejlépe organizovat týmové cíle a veškerou komunikaci.
4. Přizpůsobte si zprávy
Jak již bylo řečeno, vaši vzdálení pracovníci pracují s příliš velkým množstvím informací. Ale často se to stává ne všichni z nich potřeba to přijmout. Pokud chcete svému týmu pomoci zůstat proaktivní, ujistěte se, že se soustředí pouze na základní informace.
Segmentujte své zaměstnance a podle toho přizpůsobte každou zprávu. Nenechte je ztratit se v záplavě informací nebo netrávte čas hádáním, co vyžaduje jejich pozornost. Označte členy týmu pouze v případě, že se jich vaše zpráva týká.
5. Připojte své vzdálené a nevzdálené zaměstnance
Když všichni zaměstnanci nepracují ve stejné kanceláři, je pro ně příliš náročné navazovat osobní kontakty. A pokud víme, pracovníci bývají produktivnější, když se cítí propojeni se zbytkem týmu. Pro lepší produktivitu všech vašich zaměstnanců se prosím snažte je propojit pomocí virtuální komunikace.
Vytvořte virtuální stánek, kde se váš tým může setkat s ostatními zaměstnanci a sdílet postřehy, obchodní trendy, postupy nebo zábavná fakta. Zvažte komunikační software, který jim umožní sdílet obsah a komentovat jej pro lepší spolupráci.
6. Umožněte časovou flexibilitu a rozpoznávejte úspěchy
Podle statistik práce na dálku na Flexjobs pomohla větší flexibilita 85 procentům podniků zvýšit jejich produktivitu. Více než to, 90 procent zaměstnanců připouští, že flexibilnější rozvrh zvyšuje jejich morálku a pomáhá lépe zvládat práci.
Někteří členové vašeho týmu mohou být z různých časových pásem nebo preferují životní styl digitálních nomádů. S ohledem na to, proč nevymyslet obchodní model, který podporuje flexibilitu místa a pracovní doby?
Organizujte svou týmovou komunikaci s ohledem na pracovní rozvrhy všech zaměstnanců.
Práce na dálku také vyžaduje úplně jiné myšlení než práce v kanceláři a někteří zaměstnanci s tím mohou mít problémy. Dvacet procent z nich postrádá pocit sounáležitosti a cítí se odtržení od zbytku společnosti.
Chcete-li je ještě více motivovat a povzbudit jejich proaktivitu, ujistěte se, že se cítí uznávaní a cenění: Sdílejte týmové a osobní úspěchy se zbytkem společnosti. Za tímto účelem si ve své komunikační aplikaci vytvořte vyhrazený kanál, kde budou vedoucí týmů sdílet vynikající výkony svých zaměstnanců.
Vaše metody se budou pravděpodobně lišit od jiných firem
Nový trend vzdálené práce ve světě po COVID odhalil problém demotivace a nedostatku produktivity mezi zaměstnanci. S pochopením toho společnosti hledají různé způsoby komunikace se vzdálenými pracovníky pro jejich lepší zapojení a výkon.
Měří efektivitu týmové komunikace, učí se, které komunikační kanály fungují nejlépe, a podle toho přizpůsobují spolupráci se zaměstnanci. Zvažte tipy pro týmovou komunikaci uvedené v tomto příspěvku, poskytněte svým vzdáleným zaměstnancům požadované nástroje a důvěřujte jim, že pro váš obchodní úspěch vydají to nejlepší.