Vytvořit web od nuly může být pro většinu lidí výzvou. Často je s tím spojeno mnoho matoucího žargonu a také skryté výdaje, o kterých většina nebude vědět. To je důvod, proč mnoho majitelů firem vyhledává pomoc webového vývojáře, aby za ně udělal veškerou technickou práci.
Každý nový projekt bude mít své vlastní jedinečné potřeby, takže když oslovujete webdesignéra, měli byste si položit řadu otázek. Kladení otázek vám pomůže vést proces vytváření vašeho webu a zajistí, že vy a váš vývojář budete pracovat na stejné stránce.
Pojďme se podívat na šest důležitých otázek, které byste měli položit svému webovému vývojáři, a proč si tyto otázky musíte klást.
1. Jaký druh procesu návrhu a vývoje budeme sledovat?
Způsob, jakým váš webový vývojář přistupuje k procesu vytváření vašeho webu, může vypovídat o jeho odbornosti. Musíte pochopit, jak budete komunikovat při práci na vašem projektu. Bude to prostřednictvím telefonních hovorů, Slacku, e-mailu, přímé zprávy atd.?
Budete komunikovat každý den, jednou nebo dvakrát týdně, nebo jen když se objeví otázky? Navážete-li pravidelný kontakt a rutinu aktualizací, budete mít větší důvěru ve svého webového vývojáře a budete mít jistotu o postupu vašeho projektu.
Diskutujte o tom, jak budete sledovat úkoly, milníky a termíny. Vaše projektové řízení a komunikace by měly být centralizované a sledovatelné. Spoustu času lze ztratit honbou za soubory a aktualizacemi o pokroku. Rozhodněte se, jaký software budete používat, jako je Trello, Asana, Google Docs atd. Pokuste se definovat centrální centrum pro správu všeho, co souvisí s projektem.
Stanovte si, jak provedete revizi provedené práce, abyste zajistili, že získáte webovou stránku, kterou jste si představovali. Dohodněte se se svým vývojářem, co představuje menší revizi, jako je změna velikosti písma, a co představuje hlavní revizi, a kolik úplných revizí bude zahrnuto v ceně.
2. Jaké technologie použijete při tvorbě webu?
Je důležité zajistit, aby váš webový vývojář dodržoval aktuální osvědčené postupy, aby mohl skončit s kvalitním a perspektivním webem. Špičkový software pro tvorbu webových stránek bude obsahovat různé funkce, jako je drag and drop, a může nebo nemusí vyžadovat zkušenosti s kódováním.
Váš webový vývojář musí mít dobré znalosti o nových technologiích objevujících se na trhu, které mu mohou pomoci vytvářet lepší webové stránky. Jejich sada nástrojů může obsahovat dobře zavedený, vyzkoušený a otestovaný software smíchaný s jedinečným novým vývojem vlastního softwaru.
Pokud si jako majitel firmy chcete přečíst na toto téma a porozumět tomu, co by tyto novější technologie mohly být, můžete sledovat některé oblíbené komunity pro vývoj webu, jako je komunita Webdev Reddit a Web Designer News. Možná nerozumíte všemu, o čem se diskutuje, ale měli byste začít rozpoznávat současné trendy a žhavá témata ve světě vývoje webu.
Mezi hlavní funkce softwaru pro návrh webových stránek bude patřit vytváření souborů HTML nebo CSS od začátku, vývoj nabídek webu nebo vnořených nabídek a FTP uploader, který umožní publikování vašeho webu, až budete připraveni.
3. Bude můj web vytvořen na míru a bude pro mě zcela jedinečný?
Překvapivé množství webových vývojářů použije běžně dostupné téma webových stránek, aniž by o tom řekli svému klientovi. Vždy se zeptejte svého vývojáře, zda plánují použít předpřipravenou šablonu webu, nebo zda využije své dovednosti v oblasti grafického designu, aby vám vytvořil web zcela na míru vašim potřebám.
Pokud jste v práci s webovými vývojáři nováčkem nebo jste si ještě nikdy nezadali webovou stránku, možná si neuvědomujete, že práce zahrnuje řadu různých aspektů, včetně vývoje front-endu, back-endu, designu uživatelského rozhraní. , a více. Většina webových vývojářů bude mít jednu nebo více těchto dovedností a možná budete muset zvážit rozdělení rozpočtu mezi dva nebo více lidí, pokud váš projekt vyžaduje širokou škálu dovedností.
Je důležité podívat se na jejich minulou práci a posoudit jejich konstrukční schopnosti a funkční schopnosti. Snadno tak zjistíte, že se opakující témata znovu používají. Zeptejte se, které z jejich webů byly navrženy interně a které byly vytvořeny pomocí šablony. Zeptejte se také, odkud pochází jejich umělecká díla.
Pokud potřebujete složitější řešení, zeptejte se jich, zda si s tím poradí. Zeptejte se na příklady, kde vyhověli podobným požadavkům.
4. Jak bude na novém webu implementováno SEO a digitální strategie?
Někteří weboví vývojáři nemají širší odborné znalosti, aby zajistili, že vaše webové stránky přilákají nové zákazníky. V dnešní době musí každé spuštění nového webu začínat SEO.
Moderní webové stránky musí mít své SEO správně od okamžiku, kdy jsou stránky naplánovány. Před lety byly nejprve vytvořeny nové webové stránky a poté optimalizovány pro SEO, ale dnešní vyhledávače analyzují a hodnotí výkon nových webových stránek tak bystrým pohledem, že každý návrh designu musí být posouzen z hlediska dopadu na SERP.
Často je moudré zeptat se svého webového vývojáře na jeho přístup k SEO a digitální strategii a některé úvodní otázky by měly být:
- Jaké nástroje a techniky používáte k zajištění dobrého výkonu SEO?
- Jaké optimalizace před spuštěním na webu provedete?
- Analyzovali jste, jak si moji konkurenti vedou v SERP, a využili jste těchto poznatků?
- Můžete mi doporučit, jak bych měl zlepšit obsah svých webových stránek, abych dosáhl svých cílů?
5. Budou nějaké neočekávané náklady?
Existují různé způsoby, jak mohou weboví vývojáři vypočítat cenu vašeho webu, a některé z nich jsou méně transparentní než jiné.
Do svého nového webu musíte započítat tolik nákladů, včetně nákladů na hosting, název domény, vývoj a náklady na průběžnou údržbu vašeho webu. Podle Startups.co.uk můžete očekávat, že jen za registraci nové domény zaplatíte v rozmezí 7–12 liber.
Mnoho webových vývojářů nabídne plně komplexní balíček, kde se o všechny tyto náklady a služby postarají interně, ale jiní mohou účtovat pouze návrh a vývoj webu a nic jiného.
Náklady na vývoj webu by měly být flexibilní a dobrý vývojář bude schopen vyjednat nákladově efektivní cenu vašeho projektu. Musíte však získat písemný přehled toho, co je zahrnuto v ceně a jaké doplňkové služby jsou nabízeny, pokud je budete potřebovat.
Poté, co určíte, co chcete a co skutečně potřebujete, aby vaše služba byla zahrnuta, se můžete podívat na dohodu s vaším webovým vývojářem, která neobsahuje žádné skryté dodatečné poplatky za produkty nebo služby, které nepotřebujete.
6. Jaký druh testování před spuštěním budete provádět?
Je důležité, aby byly webové stránky testovány, aby bylo zajištěno, že vypadají a fungují správně na široké škále zařízení a prohlížečů.
Toto je klíčová fáze tvorby vašeho webu. Musíte se ujistit, že váš nový web splňuje všechna vaše očekávání ohledně sestavení. Během fáze testování před spuštěním se vyplatí znovu zopakovat všechna vaše očekávání s vaším webovým vývojářem.
Může vám pomoci, když vaše očekávání ohledně toho, jak chcete, aby vaše webové stránky vypadaly a fungovaly na všech platformách, byly zapsány do vaší smlouvy s vaším webovým vývojářem a projekt podepište až poté, co jim plně porozumíte a splníte je.
Najděte si toho správného webového vývojáře
Existuje obrovské množství společností a jednotlivců, kteří nabízejí služby vývoje webu. Stejně jako u mnoha jiných profesí se budou dovednosti a specializace těchto webových vývojářů značně lišit, stejně jako jejich zkušenosti a znalosti.
Stručně řečeno, měli byste se ujistit, že se svého webového vývojáře budete ptát na tyto oblasti, abyste měli jistotu, že skončíte s webem, který je vhodný pro daný účel:
- Jaký druh procesu návrhu a vývoje budeme sledovat?
- Jaké technologie použijete při tvorbě webu?
- Bude můj web vytvořen na míru a bude pro mě zcela jedinečný?
- Jak bude SEO a digitální strategie implementována s novým webem?
- Budou nějaké neočekávané náklady?
- Jaký druh testování před spuštěním budete provádět?
Při prověřování vývojářů si tyto otázky pečlivě prostudujte. Jako vždy zkontrolujte svůj obchodní plán, finance a cíle a nastavte základ pro svůj projekt rozvoje webu. Tímto způsobem máte k dispozici prvky plánování a rozpočtování, o které se můžete opřít, pokud zjistíte, že máte potíže s rozhodnutím.