Jak napsat podnikatelský plán za méně než hodinu

Většina lidí si to myslí psaní obchodního plánu musí být těžké. Jsem tu, abych vám řekl, že to tak být nemusí.

Ve skutečnosti je možné napsat svůj počáteční obchodní plán za méně než hodinu. Koneckonců, vždy přemýšlíte o svém podnikání a strategiích, které budete používat k růstu, takže dostat tyto nápady na papír by nemělo být těžké – může to být dokonce i příjemný zážitek.

Poslechněte si, jak Peter a Jonathan diskutují o tomto článku a zkuste si vytvořit svůj vlastní podnikatelský plán v druhé epizodě oficiálního podcastu The Bcast, Bplans:

Klikněte sem a přihlaste se k odběru The Bcast na iTunes »

Nový druh obchodního plánování

Podnikatelský plán již nemusí být dlouhým dokumentem, jehož sepsání a průzkum zabere týdny. Není to něco, co vytisknete, profesionálně svážete a pak nalepíte na polici. Pravděpodobně budete potřebovat pouze formální, tradiční obchodní plán, pokud hledáte bankovní půjčku nebo externí investici – v takových případech se od vás očekává, že jej poskytnete.

Ale pro většinu podniků by obchodní plánování mělo být jednoduchým, trvalým procesem, který vám pomůže objevit vaši ideální obchodní strategii. Je to mnohem méně o sestavení dokumentu a více o častém přezkoumávání vaší strategie a financí, abyste mohli rychle reagovat na výzvy a příležitosti. Navíc, jen dělat proces obchodního plánování byl vědecky dokázáno, že budete úspěšnější– a existuje mnoho dalších důvodů, proč je důležité mít podnikatelský plán.

Doporučuji vám, abyste přijali koncept tzv Štíhlé plánování—má všechny výhody tradičního obchodního plánování bez bolesti a potíží s vytvářením dlouhého dokumentu obchodního plánu.

Začnete krátkým přehledem svého podnikání – štíhlým plánem. Je to vaše obchodní strategie, napsaná stručně, pouze se základními součástmi obchodního plánu, abyste ji mohli rychle a snadno aktualizovat, když se dozvíte více o vaší firmě, vašich zákaznících a sobě. Je to také skvělé výchozí místo pro ujistěte se, že váš úžasný podnikatelský nápad je skutečně životaschopný.

Co zahrnout do vašeho Lean plánu

Když píšete svůj štíhlý plán, nasměrujte Twitter a snažte se, aby každá část obchodního plánu byla co nejkratší:

Hodnotová nabídka

Jedna věta, která popisuje hodnotu, kterou poskytujete svým zákazníkům. Kdybyste psal tweet, abyste lidem řekl o svém podnikání, co byste řekl? S pouhými 140 znaky popište, co děláte a co vás činí jedinečnými. Vaším cílem je komunikovat hodnotu, kterou poskytujete svým zákazníkům, způsobem, kterému budou rozumět.

Potřeba trhu

Jaký problém řeší vaše podnikání pro vaše zákazníky? Pokud neřešíte problém pro své zákazníky, budete mít problém s budováním svého podnikání. Pokud si nejste jisti, zkuste si promluvit se svými potenciálními zákazníky a zeptat se jich, co se jim na vašich produktech nebo službách líbí. Proč si vás vybírají před jinými alternativami?

Vaše řešení

Jak řešíte problém vašeho zákazníka? Jaké produkty a služby nabízíte? Popište svůj produkt nebo službu a proč jsou lepší než alternativy. V podstatě, kdyby se vás někdo zeptal, co prodáváte, jaká by byla vaše odpověď?

Soutěž

Jaké produkty a služby si dnes vaši zákazníci vybírají místo vašich? v čem jste jiný? V čem je vaše podnikání a produkty lepší než alternativy, které existují?

Cílový trh

Kdo je váš ideální zákazník? Popište svého ideálního zákazníka. Kdo jsou oni? Buďte co nejkonkrétnější – věk, pohlaví, nákupní zvyklosti a tak dále. Pokud cílíte na různé typy lidí, vytvořte tržní segmenty pro každou skupinu.

Prodej a marketing

Jak prodáváte své produkty a služby svým zákazníkům? Jaké jsou vaše prodejní kanály nebo místa, kde budete prodávat své produkty? Pokud prodáváte online, váš internetový obchod je prodejní kanál. Pokud máte také kamennou prodejnu, je to další prodejní kanál. Co uděláte pro marketing svého podnikání?

Pokud plánujete nákup reklamy, uveďte zde typy reklamy, které plánujete dělat. Pamatujte, že různé cílové trhy mohou vyžadovat různé typy marketingových aktivit, aby se jim dostal váš produkt.

Cíle rozpočtu a prodeje

Kolik si myslíte, že prodáte a kolik vás bude stát výroba vašeho produktu nebo dodání vaší služby? Jaké další klíčové výdaje budete mít, až bude vaše podnikání v provozu? Jakých prodejních cílů musíte dosáhnout, aby byl váš podnik úspěšný?

Nezapomínejte na detaily a jen přemýšlejte zeširoka, abyste získali přibližnou představu o tom, jak bude vaše podnikání finančně fungovat. Podrobnosti můžete upřesnit později.

Milníky

Čeho jste zatím dosáhli a jaké jsou vaše hlavní cíle pro příštích několik měsíců či let? To vám pomůže zůstat na správné cestě a splnit své cíle. Nezapomeňte lidem ve svém týmu přidělit milníky, abyste měli skutečnou odpovědnost a zodpovědnost.

tým

Proč jste vy a vaši obchodní partneři těmi správnými lidmi, aby byla vaše společnost úspěšná? I když začínáte jen s vámi, napište pár rychlých odrážek o tom, proč jste tou pravou osobou pro vedení tohoto podnikání. Pokud budete v budoucnu potřebovat najmout klíčové lidi, uveďte také tyto pozice, i když nevíte, kdo konkrétně tyto pozice právě teď obsadí.

Partneři a zdroje

Potřebujete spolupracovat s jinými společnostmi nebo organizacemi, aby byla vaše společnost úspěšná?

Potřeby financování

Toto je volitelné; pokud potřebujete získat peníze pro své podnikání, kolik jich potřebujete a na co je použijete? I když jsi zahájení vašeho podnikání s vlastními úsporami nebo pomocí dluhu z kreditní karty je dobré naplánovat si, jak použijete finanční prostředky, dokud nezačnete prodávat.

Začněte se svým Lean plánem – uložte si podrobný dokument obchodního plánu na později

Když přemýšlíte o každé z výše uvedených oblastí, nemyslete na „podnikatelský plán“. Místo toho si představte, že s někým mluvíte na koktejlovém večírku a jednoduše mu vysvětlujete své podnikání.

Je mnohem lepší přistupovat k tomu, jako byste „nabízeli své podnikání“. Koneckonců, myšlenka na Nejprve nahoďte, zadruhé plánujte je osvědčeným postupem v podnikání a je mnohem rychlejší a efektivnější cestou k úspěchu než tradiční obchodní plán.

Zde je příklad štíhlého plánu, který jsem vytvořil za 27 minut:

Vždy jsem chtěl vlastnit obchod s jízdními koly, takže zde je štíhlý plán, který jsem postavil za 27 minut, tedy za hodinu. Jak vidíte, štíhlý plán nemusí být složitý a já jsem měl ještě čas udělat další a vyzkoušet další podnikatelský nápad na velikost.

Přiznám se, že jsem trochu podváděl a použil LivePlan vytvořit tento štíhlý plán, který celý proces usnadnil, ale stejně snadno si můžete vytvořit svůj vlastní štíhlý plán pomocí naší bezplatné šablony nebo jednoduše zapsáním poznámek ke každé části obchodního plánu v dokumentu.

Klíčem je zapamatovat si, aby každý prvek obchodního plánu byl stručný. Nepřidávejte více, než je nutné.

Začít

Pokud jste připraveni začít pracovat na svém vlastním Lean plánu, stáhněte si naši bezplatnou šablonu a začněte hned. K rychlému zaznamenávání nápadů použijte fixy nebo lepicí papírky. Pokud chcete online verzi, kterou můžete sdílet s obchodními partnery, dejte LivePlan pokus.

A pokud potřebujete tradičnější obchodní plán, můžete stáhněte si naši bezplatnou šablonu nebo procházet více než 500 kompletních obchodních plánů. Pokud se rozhodnete nechat to na profících, zkuste to Poradenství v oblasti business plánu společnosti LivePlan—do pěti pracovních dnů získáte dlouhý obchodní plán napsaný MBA, který bude ideální pro bankovní půjčky a investory.

Myslíte si, že můžete tento formát použít k rychlejšímu a efektivnějšímu plánování vašeho podnikání? Podělte se se mnou o své myšlenky na Twitteru @noahparsons a klidně se také ptejte. Jakmile přijdou, odpovím jim!

Poznámka redakce: Tento článek byl původně publikován v roce 2018 a aktualizován pro rok 2021.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *