Jak požádat rodinu a přátele o financování vašeho podnikání

Tento článek je součástí našeho Průvodce zahájením podnikáníkurátorský seznam našich článků, které vás rychle zprovozní!

Požádat o pomoc je jedna věc; žádat o finanční pomoc je jiná bestie sama o sobě. Přesto se mnoho malých podniků a startupů obrací na rodinu a přátele, aby pomohli financovat jejich společnost.

Mnoho podnikatelů zavádí nebo samofinancuje své podnikání. To ale neznamená, že si každý zakladatel spoří své vlastní peníze, otevře si úvěrovou linku nebo hledá bankovní půjčku. Pro některé má smysl požádat přátele a rodinu o finanční podporu.

Tom Scardaobchodní konzultant, který pomáhá potenciálním podnikatelům najít tu správnou franšízu prostřednictvím FranChoice, říká, že mnoho podnikatelů hledá kapitál u přátel a rodiny.

„Většina přátel a rodiny říká ano člověku, který žádá o financování podnikání,“ říká. Tedy „dokud nepřijde čas napsat šek“.

Pokud chcete, aby vaši blízcí vstoupili do podnikání, musíte překonat nepříjemné pocity, když žádáte o pomoc, a přesvědčit je, že to s tímto podnikáním myslíte vážně a máte plán, jak ho udělat úspěšným, říká Scarda.

Chcete-li tak učinit, budete chtít postupovat podle těchto tipů a požádat přátele a rodinu o počáteční hotovost.

1. Mějte solidní podnikatelský plán

Ať už se ptáte svého nejlepšího přítele nebo jdete do Bank of Mom and Dad, musíte s diskuzí zacházet jako s bankéřem. Bez bankovního úvěru byste nezískali obchodní plána neměli byste očekávat, že vaše rodina a přátelé budou investovat do vaší společnosti bez něj. Váš podnikatelský plán by měl zahrnovat vaše finance, milníkya metriky které jasně ukazují, jak plánujete, aby byl váš podnik ziskový.

Potřebujete trochu pomoci s vytvořením solidního podnikatelského plánu? Žádný problém. Podívejte se na tyto ukázky podnikatelského plánunebo zkuste LivePlannáš software pro obchodní plánování.

2. Požádejte o dostatek peněz

Když žádáte přátele a rodinu, aby se rozdělili se svými těžce vydělanými penězi, váš instinkt je pravděpodobně požádat o co nejméně, ale Scarda říká, že to je špatný přístup. Pokud nemáte dostatek peněz na zahájení podnikání, to se nepodaří. Scarda říká, že musíte zvážit tři fondy peněz:

  • Počáteční investice: Peníze potřebné k tomu, aby byl podnik připraven pro zákazníky, také nazývaný startovací náklady.
  • Pracovní kapitál: Peníze potřebné k udržení obchodu, dokud nezasáhnete váš bod zvratu.
  • Domácí kapitál: Peníze potřebné k osobnímu přežití při zahájení podnikání. Potřebujete peníze na zaplacení vlastních účtů – nezapomeňte na tento kousek! Šestiměsíční rezerva je dobré pravidlo, říká Scarda.

3. Vytvořte si plán plateb

Jak plánujete splatit svou rodinu investorů? Pokud to neplánujete nabídnout vlastní kapitál ve vaší společnosti výměnou za hotovost (typický scénář s andělští investoři a rizikové kapitalisty), budete muset vymyslet plán, jak všem vrátit peníze i s úroky, stejně jako podnikatelský úvěr. Scarda navrhuje naplánovat první platbu šest měsíců po otevření podniku.

Plán by měl také obsahovat „co kdyby“: Co když nemůžete provést platbu jeden měsíc? Jaký je tedy plán? Tím, že tyto problémy vyřešíte v předstihu, ušetříte si další problémy. Dejte to všechno také písemně. Nejlepší je právní dokument.

4. Očekávejte, že investoři převezmou aktivní roli

Členové přátel a rodina, kteří investují do vašeho podnikání, mohou chtít mluvit o tom, jak se věci dělají. Je to něco, o čem byste měli mluvit, než budete vybírat peníze od lidí, kterým jste blízcí. Investoři, i když jsou vašimi rodiči, budou chtít chránit své investice. Očekávejte, že se přihlásí, zeptají se na firmu a poskytnou vám nevyžádané rady. Neberte si to osobně, říká Scarda – je to obchodní vztah a měli byste s ním tak zacházet.

Především chcete své rodině ukázat, že jste profesionální a připravení. Ukažte jim, že jste připraveni na velký čas tím, že budete mít všechny potřebné dokumenty a odpovězte na všechny otázky, které mají. Procvičte si hřiště předem a promyslete si své odpovědi na případné námitky.

Vše, co bylo řečeno, existují různé důvody, proč se vyhnout míchání podnikání a rodiny, když zvažujete možnosti financování svého podnikání. Existuje spousta úskalí – Rada mladých podnikatelů sdílela několik úvah v tomto článku.

Tim Berry, zakladatel Palo Alto Software (tvůrci Bplans), to varuje může být těžké se dostat ven když je čas odejít z podnikání, pokud jste do svého plánu financování zapojili rodinu a přátele.

Susan Solvicová říká, že je důležité si pamatovat, že náročné osobní vztahy se magicky nezkomplikují, když přidáte nový typ obchodního vztahu. Ať už se rozhodnete financovat své podnikání jakkoli, promyslete si dlouhodobé důsledky – jak váš úspěch, tak potenciál pomalejšího růstu, než jste doufali.

Tento článek je součástí našeho Průvodce financováním podnikání: Financujte své podnikání ještě dnes s Bplans.

Potřebujete pomoc s hledáním půjčky? Podívejte se na Vyhledávač půjček Bplans.

Lisa Furgison je novinářka s desetiletou zkušeností ve všech oblastech médií.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *