Jednoduše řečeno, váš peněžní tok je měřítkem toho, co přicházíte a co odcházíte. Na základě toho je až příliš snadné předpokládat, že pokud je první číslo vyšší než druhé, pak je vše v pořádku. Pamatujte však, že peněžní tok není totéž jako zisk.
Velké množství nezaplacených nákupů ležících na účtech, které po několik týdnů nedorazí, může na papíře vypadat jako ziskové. Ve skutečnosti to může vaši firmu dostat do prekérní situace. Zejména pokud máte neuhrazené pohledávky a vaši dodavatelé požadují okamžitou platbu.
Tyto druhy prázdných míst jsou paradoxně zvláště nebezpečné pro podniky založené na produktech, které jsou rychle rostoucí a ziskové. Proč? Protože pokaždé, když získáte nového zákazníka, budete muset nakoupit suroviny k plnění jeho objednávek (nemluvě o investicích do nových lidí a vybavení), než dostanete zaplaceno.
Jaké kroky tedy můžete podniknout, abyste předešli problémům s cash flow a celkově zlepšili svou hotovostní pozici?
1. Udržujte si předpověď peněžních toků
V podnikání je vždy nejistota, ale udržování přesných a aktuálních předpovědí peněžních toků vám může pomoci čelit této nejistotě s jistotou. Pohled na loňské tržby by vám měl dát dobrou představu o tom, co letos vyrobíte. Pokud dojde ke krizi nebo ztrátě tržeb, přejděte k měsíční reflexi a stavte odtamtud.
Poté spočítejte náklady na výrobu vašeho zboží a služeb, protože vám to pomůže přizpůsobit vaši projekci, pokud by náhle přišly velké nové objednávky.
Zároveň nezapomeňte zahrnout všechny své fixní výdaje – náklady na údržbu vašich prostor a výplatu zaměstnanců, včetně mezd, nájemného, obchodních sazeb, účtů – a samozřejmě daňové požadavky.
2. Aktivně porovnejte své projekce s realitou
Vaše předpovědi budou k ničemu, pokud je nebudete neustále srovnávat se skutečností, abyste zjistili, zda jsou vaše čísla správná.
Pokud tak učiníte každý měsíc, umožní vám to vyladit vaše čísla a na oplátku vám umožní promítnout, kolik peněz v ruce budete mít za týden, měsíc nebo dokonce rok.
3. Připravte si několik projekcí peněžních toků
Dobrým způsobem, jak se chránit před nepříjemnými překvapeními, je připravit si tři různé projekce:
- Nejlepší scénář
- Nejhorší scénář
- Možnost uprostřed cesty
Chcete-li získat tato čísla, budete se muset podívat na způsob, jakým se váš trh vyvíjí; zvážit sezónní problémy s peněžními toky; zvažte, zda noví konkurenti pravděpodobně nepředstavují hrozbu, a přemýšlejte o tom, zda jsou vaši stávající zákazníci plně spokojeni nebo zvažují jiné dodavatele.
Nyní můžete tyto projekce spravovat samostatně prostřednictvím tradičních tabulek, nebo pokud hledáte efektivnější řešení, možná budete chtít zvážit řešení obchodního plánování, jako je LivePlan. Ať už si vyberete kteroukoli možnost, ujistěte se, že je aktualizujete na základě trendů, které vidíte, a zajistěte, aby jeden realisticky odrážel vaše aktuální finanční hledisko.
4. Udržujte věci realistické
Nepodléhejte pokušení předpokládat, že vše bude v pořádku; nerealisticky optimistická předpověď rychle povede k potížím.
Ujistěte se, že neupravujete data tak a onak, abyste zajistili, že postavy vypadají dobře. Pokud se vyskytnou problémy, chcete o nich vědět hned teď, abyste je mohli zmírnit.
Příznaky běžných problémů s peněžními toky
Když už mluvíme o problémech, může být obtížné je identifikovat, i když aktivně udržujete a předpovídáte svůj peněžní tok. Ale nemusí to tak být a stačí, když pochopíte potenciální příznaky, které předpovídají přicházející nebo probíhající problémy.
Při procházení seznamu vylepšení vašeho procesu, abyste předešli problémům s peněžními toky, mějte na paměti následujících pět znaků, které vám pomohou vyhnout se běžným problémům s peněžními toky.
1. Vaše pohledávky jsou vysoké
Mnoho firem fakturuje svým klientům a obdrží platbu po dodání služby nebo produktu, takže je normální nějaký nezaplacené faktury v daném okamžiku. Problém je v tom, že dokud váš zákazník nezaplatí, nemáte jeho hotovost k dispozici na pokrytí vašich výdajů. Máte jen příslib jejich platby.
Pokud zjistíte, že měsíc co měsíc jsou vaše pohledávky vyšší, ale nepřinášíte více hotovosti, je na čase se vážně podívat na své platební podmínky a fakturační systém.
Chcete-li zjistit, zda se vašemu podnikání daří s vymáháním pohledávek dobře, zvažte sledování ukazatele obratu pohledávek (čisté úvěrové prodeje nad průměrným zůstatkem pohledávek). Nízký poměr může znamenat, že je čas přehodnotit své platební podmínky a zásady.
2. Máte vysoké zásoby a nízký objem objednávek
Podniky, které prodávají své produkty jiným podnikům, mohou chtít mít po ruce spoustu inventáře, aby zajistily, že budou schopny vyhovět objednávkám všech velikostí. Ale pokud je většina vašich peněz vázána v tomto inventáři a vaši zákazníci se neuhánějí v nákupu, můžete začít vidět problémy.
Dokud nejsou vaše inventární položky prodány, nemáte k dispozici hotovost na zaplacení účtů. Navíc pravděpodobně platíte za jeho uskladnění a začínáte riskovat, že váš inventář bude poškozen nebo odcizen, nebo prostě zastará nebo bude méně poptávaný, než jej budete moci přesunout.
3. Přetěžujete své podnikání
I když můžete být velmi dychtiví rychle škálovat nebo rozvíjet své podnikání, je důležité, abyste to dělali přiměřenou rychlostí. Pokud svou společnost přetížíte, je pravděpodobné, že velká část vašich peněz bude vázána na kapitálové a provozní náklady, takže vaše podnikání bude z krátkodobého hlediska méně flexibilní.
Abyste nemuseli řešit problémy s peněžními toky souvisejícími s přetěžováním, nezapomeňte svůj růst důkladně naplánovat s dostatečným předstihem. Neutrácejte jen a doufejte v to nejlepší – pravidelná kontrola klíčových finančních výkazů – výkazu peněžních toků, výkazu zisku a ztráty a rozvahy – vám pomůže získat úplnější obrázek o tom, kde se vaše podnikání nachází a kam směřuje.
4. Vaše tržby klesají
Možná je ekonomika v troskách. Možná máte spoustu nové konkurence. Ať už je to jakkoli, pokud prodeje v posledních několika čtvrtletích neustále klesají, je velká šance, že se vaše ziskové marže zmenšují na co nejtenčí plátky – pokud ještě vůbec existují.
Protože se vaše režijní náklady pravděpodobně nezmění, klesající tržby mohou naznačovat, že problémy s peněžním tokem jsou bezprostřední. Chcete-li bojovat s klesajícím prodejem, možná budete chtít upravit svou strategii nebo alespoň rozpočet na výdaje.
Odtud se podívejte trochu hlouběji:
- Odkud pocházejí vaše ztráty? Existuje nějaká konkrétní demografická skupina, kde prodáváte méně než dříve?
- Existuje technický nebo procesní problém? Je vaše prodejní stránka na vašem webu nefunkční? Jsou osobní zákazníci nespokojeni se zákaznickým servisem?
- Probíhají ve vašem odvětví právě teď změny na makroúrovni, které celkově ovlivňují běžné benchmarky?
- Kdy jste naposledy předefinovali své osoby kupujícího nebo se podívali na aktualizaci zpráv?
- Má váš obchodní model stále smysl?
- Zažívá vaše podnikání sezónní výkyvy?
Pokud se prodej na měsíc nebo dva přeruší, možná nebudete mít velký problém k řešení. Pokud si ale začnete všímat dlouhodobějšího trendu, je vhodný čas ujistit se, že máte připravený plán. Snižte rizika tím, že si je budete nejprve vědomi a vytvoříte plán k nápravě.
5. Vaše podnikání prostě není ziskové
Na konci dne, pokud utrácíte více peněz, než přijímáte, nemělo by být zapotřebí, aby vám raketový vědec řekl, že pravděpodobně budete mít dříve nebo později problémy s peněžním tokem.
Pokud se ocitnete v takové pozici, možná budete chtít přezkoumat svůj obchodní model, abyste zjistili, jak jej lze změnit a zvýšit ziskovost. Možná je také čas zamyslet se nad tím, zda má smysl zvyšovat ceny.
Pozorování jednoho z těchto příznaků ve vaší firmě nemusí být nutně naléhavé. Využijte příležitosti podívat se hluboce na svou finanční výkonnost a ujistěte se, že uvažujete dostatečně daleko do budoucnosti, abyste mohli získat půjčku nebo úvěrovou linku, pokud vás čeká horší období.
Zlepšete svůj peněžní tok
I po rozsáhlém plánování a identifikaci příznaků můžete stále zjistit, že potřebujete výrazně zlepšit svůj peněžní tok. Může to být způsobeno prostým finančním nedopatřením, ekonomickou krizí nebo řadou dalších důvodů.
Pokud potřebujete najít rychlá a osvědčená řešení, jak zvýšit svou likviditu, přečtěte si náš článek o zlepšení cash flow, abyste mohli začít.