Jak řešit běžnou diskriminaci na pracovišti

Pokud si myslíte, že diskriminace na pracovišti neexistuje, jednoduše nevíte, co to je. Podle zprávy The Workforce View in Europe Report z roku 2019 od ADP 49 % britských pracovníků ve věku 25–34 let uvedlo, že čelí nějakému druhu diskriminace.

To je téměř každý druhý člověk, který byl diskriminován.

Pro některé lidi to nebude překvapivé. U ostatních je třeba předefinovat termín – a dopad, který může mít, pokud se neřeší. V tomto příspěvku od zákona MHHP o nich budeme velmi podrobně diskutovat a umožní vám lépe porozumět tomu, jak lidé trpí a co můžete udělat, abyste jim pomohli.

Definice diskriminace a jejích různých forem

Podle Komise pro rovné příležitosti diskriminace znamená „zacházet s osobou nespravedlivě kvůli tomu, kdo je, nebo protože má určité vlastnosti“. To však lze vyjádřit dvěma různými způsoby.

Přímá diskriminace je to, když je proti vám přímo vzneseno diskriminační jednání a v důsledku toho se s vámi zachází hůře. Příkladem toho by bylo, kdybyste byli perfektní pro roli, ale nebyli jste vybráni kvůli své barvě pleti.

Nepřímá nediskriminace je, když je zavedena politika nebo pravidlo, které znevýhodňuje určité lidi a není specifické pro vás osobně. Řekněme, že společnost přiměla zaměstnavatele pracovat každou neděli – to může být v pořádku pro většinu týmu, ale nepřímo to diskriminuje lidi, kteří běžně uctívají v neděli.

Běžné formy diskriminace

Existuje mnoho důvodů, proč mohou být lidé diskriminováni. Když jim porozumíte, můžete lépe zhodnotit své pracoviště, abyste pochopili, kdo může být – přímo i nepřímo – často diskriminován.

Diskriminace zdravotního postižení

To může být přítomno ve vaší kanceláři, pokud… zaměstnanci byli potrestáni za nepřítomnost související se zdravotním postižením nebo úřad neprovedl přiměřené úpravy prostředí, aby lépe vyhovovalo dotyčným zaměstnancům.

Rasová diskriminace

To může být přítomno ve vaší kanceláři, pokud… jsou zavedena pravidla, která omezují příležitosti kvůli jejich rase, například někdo, kdo je Němec, mluví plynně anglicky, ale role je nepřijímá, protože vyžaduje rodilého mluvčího angličtiny.

Genderová diskriminace

To může být přítomno ve vaší kanceláři, pokud… existuje platová nerovnováha mezi muži a ženami v podobných rolích nebo pokud jsou ženám při pohovorech položeny určité otázky, které se neptají mužů.

Diskriminace v těhotenství/mateřství

To může být přítomno ve vaší kanceláři, pokud… nedáváte těhotným ženám dostatečný prostor k odsávání mateřského mléka nebo odmítáte někoho zaměstnat jen proto, že je těhotná.

Diskriminace sexuální orientace

To může být přítomno ve vaší kanceláři, pokud… homosexuální muž je označován ženskou verzí jeho jména nebo jsou komukoli kladeny nevhodné otázky týkající se jejich vztahu stejného pohlaví.

Cena diskriminace

Nejvýznamnější cenou je dopad, který může mít na osobu, která jí trpí. Může to vážně ovlivnit jejich sebevědomí, výkonnost a duševní zdraví. Kromě osobního dopadu se může rozvinout v celém týmu, takže lidé, kterých se diskriminace ani nedotkne, jsou z toho rozrušeni.

V některých případech lidé ze společnosti odejdou – to znamená, že nyní budete muset obsadit novou pozici. Podle zprávy SHRM je průměrná cena za pronájem pro společnosti přes 4 000 USD (takže něco přes 3 000 GBP), zatímco průměrná doba na obsazení pozice může být dlouhých 42 dní; to ani nebere v úvahu jejich osobní dopad, který by to mohlo mít na tým, kdyby byli všichni přátelští.

V mnohem větším měřítku analýza platebních postupů na více než 500 britských pracovištích zjistila, že HDP by bylo přibližně o 7 % vyšší, pokud by bylo možné odstranit etnickou, sexuální orientaci a diskriminaci na základě pohlaví. Je tomu tak proto, že podle výzkumu INvolve a The Center for Economics and Business Research „diskriminační platové praktiky stojí britskou ekonomiku 127 miliard liber ve ztrátě produkce každý rok“.

Z těchto 127 miliard GBP studie ukazují, že diskriminace na základě pohlaví je zodpovědná za 123 miliard GBP – zatímco 2,6 miliardy GBP je výsledkem etnické diskriminace.

Co s tím můžete dělat

Prvním krokem je pochopení diskriminace – jak k ní dochází a jaký může mít dopad na lidi, kteří jí trpí. Nejhorší věc, kterou byste mohli udělat, je tvrdit, že existuje ignorance, protože to všechno dělá oběť znehodnocenou a dává jim pocit, že nejsou důležití.

Vytvořte nestranný HR tým

Oddělení lidských zdrojů vám s tím může hodně pomoci, a proto mohou být menší podniky ještě náchylnější k diskriminaci, protože ještě nemusí být dostatečně velké, aby měly zavedený HR tým. Je-li tomu tak, odpovědní lidé potřebují čas na to, aby se naučili diskriminaci a jak správně zacházet s těmi, kdo se ocitli v tísni, aby tuto roli do určité míry zastali.

Vybudujte různorodý tým

Vybudování etnicky/rasově různorodého týmu může také pomoci zastavit diskriminaci. Zlepšená komunikace mezi těmito lidmi může také jít dlouhou cestu. Je to proto, že pozitivní pracovní prostředí, kde se lidé cítí pohodlně při mluvení a aktivně spolu vycházejí, buď přirozeně omezí diskriminaci, nebo se lidé budou cítit pohodlněji, když o ní budou diskutovat.

Proveďte nezbytné kroky

Pravdou je, že zcela zabránit těmto problémům je obtížné. Takže dalším nejlepším krokem je zajistit, aby se lidé alespoň cítili pohodlně při diskuzi o problémech, když se objeví.

Pokud jde o tuto rozmanitost, studie také ukázaly, že nejrozmanitější prostředí mají „o 12 procentních bodů vyšší pravděpodobnost, že finančně překonají svůj průmyslový průměr, než nejméně rozmanité firmy“ – jak uvádí Onrec.

Některé společnosti také zaznamenaly úspěch v průzkumu svého týmu, přičemž anonymní vstupy byly povoleny. Tímto způsobem můžete zjistit, co přímo a jedinečně ovlivňuje váš tým. Pouhé nabídnutí lidem, aby byl jejich hlas slyšet, jim pomůže cítit, že společnost je otevřená změnám.

Diskriminace bude pravděpodobně vždy existovat. To by neměla být omluva, proč to nezkusit. Místo toho by to mělo být povzbuzení k tomu, abyste jako zaměstnanec nebo zaměstnavatel důsledně dělali to nejlepší, co můžete, abyste s tím bojovali, kde můžete. Můžete tak pomoci odemknout potenciál svého týmu a udržet ho v něm mnohem déle. Tímto způsobem vyhrává každý.

Jack Bird je autorem MHHP Law, který věří, že potenciál týmu lze odemknout pouze tehdy, když je pracoviště podporuje a chápe. Tento pohled, spojený s jeho láskou k psaní, ho viděl psát o kancelářské kultuře a diskriminaci na internetu.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *