Když toto píšu, jsme po krk pandemie COVID-19 a ekonomické krize, která s ní přichází. Lidé zůstávají doma, nenakupují, nepracují na koncertech, přicházejí o práci. A my majitelé firem se musíme ujistit, že naše podniky nejen přežijí tuto krizi, ale najdou způsoby, jak prosperovat. Což v tuto chvíli znamená mít hotovost pohotově k dispozici.
Pro malé podniky je řízení cash flow v době krize naprosto zásadní. Může to znamenat rozdíl mezi stabilizací vašeho podnikání nebo zaostáváním.
Abyste získali kontrolu, musíte se zaměřit na operativní činnosti, které vám dávají hotovost do rukou. Je zřejmé, že si uvědomujeme pokračující pokles tržeb a potřebu snižovat náklady. Ale dnešní krok jedna se zaměřuje na stabilizaci a udržení vašeho provozního cash flow.
Základy rychlého cash flow
Než se dostaneme do krizového režimu, projděte si základy. Pokud ještě neznáte svůj peněžní tok jako své boty, doporučuji přečíst Peněžní tok 101, rozdíl mezi hotovostí a ziskem, jak předpovídat cash flowa jak porozumět výkazu peněžních toků.
Nejen, že jsou tyto skvělé zdroje k revizi během krize, ale také klíčové prvky, které byste měli důsledně navštěvovat, abyste se vyhnuli dlouhodobým problémům s peněžními toky. Další informace o základech naleznete v našem ebook cash flow ke stažení zdarma a učit jak sestavit výkaz peněžních toků.
Zde je pět návrhů, jak okamžitě zlepšit svůj peněžní tok:
- Pečlivě sledujte své pohledávky: Pohledávky je seznam zákazníků, kteří vám dluží peníze. V případě poklesu vám někteří vaši zákazníci odloží platbu a někteří budou v prodlení. Zákazníci kreditních karet mohou poplatky zpochybnit. Nyní je čas tyto věci bedlivě sledovat a přijít s plánem, jak budete řešit problémy, které mohou nastat.
- Přimějte zákazníky, aby vám platili rychleji. Chcete-li povzbudit zákazníky, aby vám platili rychleji a nedostávali vůbec zaplaceno, můžete nabídnout slevy za rychlé platby. I když vaše faktury mohou být splatné do 30 dnů, můžete nabídnout slevu, pokud zaplatíte okamžitě. V ideálním případě přestanete fakturovat zákazníkům a přimějete zákazníky, aby vám za vaši práci platili předem – nabídka slevy je opět skvělou možností, jak podpořit platbu předem a rychle vygenerovat hotovost.
- Plaťte své účty trochu pomaleji. Na druhou stranu, podobně jako vaši zákazníci, s největší pravděpodobností máte nevyřízené nebo nadcházející závazky nebo Splatné účty. Čím déle budete čekat na zaplacení svých účtů, tím více hotovosti budete mít v bance. Mějte však na paměti, že podniky, které platí své účty pomalu, pravděpodobně nebudou oblíbenými prodejci. Musíte zvážit pro a proti, protože příliš pomalé placení může poškodit váš vztah s prodejci, ale příliš rychlé placení může poškodit peněžní tok. Najděte správnou kombinaci a prosazujte tyto platební podmínky.
- Nakupujte méně zásob. Některé podniky dělají tu chybu, že nakupují příliš mnoho zásob, což může vázat spoustu peněz. Místo toho zjistěte, zda má pro vaši firmu smysl nosit po ruce méně zásob a objednávat zásoby pouze tehdy, když je to nezbytně nutné. Prozatím se dívejte na likvidaci nepotřebných zásob a navrácení nějaké té hotovosti, i kdyby to znamenalo prodej se slevou.
- Požádejte o slevy: Udělejte si seznam všech prodejců, které používáte, seřazených podle toho, kolik u nich utratíte. Zavolejte těm největším a domluvte se na nižších cenách. Můžete s nimi dokonce požádat o podepsání dlouhodobější smlouvy výměnou za nižší ceny. Pamatujte, že tato krize skončí a vy se snažíte překonat krátkodobě.
Zde jsou tři dlouhodobější řešení pro řešení problémů s peněžními toky:
- Čerpání stávajících úvěrových linek: Pokud již máte úvěrovou linku, nyní je čas ji čerpat, abyste měli po ruce hotovost na řešení různých situací, které mohou nastat. V tuto chvíli je těžké předvídat budoucnost a jak dlouho bude trvat, než se věci zotaví, takže je lepší mít po ruce hotovost, abyste zvládli nejhorší scénáře.
- Požádejte o podnikatelskou půjčku nebo úvěrovou linku: Žádost o úvěr v krizi to může být těžké, ale stojí to za pokus. Pokud máte aktiva, jako jsou nemovitosti nebo hmotná aktiva, můžete tato aktiva použít k zajištění úvěrové linky. Pro malé firmy to často znamená osobní ručení za úvěr vlastním bydlením.
- Požádejte o půjčku SBA na pomoc při katastrofách: SBA dává k dispozici stovky miliard dolarů na půjčky pro malé podniky s nízkým úrokem. Chcete-li se dozvědět více o požadavcích a o tom, co budete muset použít, podívejte se na naše průvodce půjčkami SBA v případě katastrofy při ekonomické újmě.
Jak nyní využít plánování peněžních toků k přijímání dobrých strategických rozhodnutí, která ovlivní vaši budoucnost
Zde je skutečný příběh, příklad ze skutečného světa, z poslední recese:
Když v roce 2008 udeřila velká recese, společnosti s podnikatelské plány a dobrý proces obchodního plánování se dokázal přizpůsobit poklesu mnohem rychleji než jejich konkurence. Prodeje náhle klesly. Společnosti s dobrým plánovacím procesem se obrátily ke svým plánům a rychle upravily náklady, výdaje, marketing atd., aby se vypořádaly se změnou. Ti, kteří neměli dobré plánování, se museli během krize ponořit do detailů svého podnikání, aby rozvinuli a pochopili souvislosti. S plánováním už jsou spoje, takže je upravíte.
Pokud již máte rozpočet a prognózu pro vaši firmu, které vám pomohou předvídat váš peněžní tok, nyní je čas se ponořit a vytvořit různé scénáře, které vám pomohou pochopit, jak změny v prodeji ovlivní vaši hotovost.
Pokud aktuálně nemáte předpověď, nevadí. Nyní je ideální čas si jej vytvořit a uvést do provozu. Máme spoustu volného prognózování a obchodní plánování dokumenty, které vám pomohou začít. Pokud se však chcete vyhnout šaškování s tabulkami, doporučuji vyzkoušet LivePlan pro rozpočtování a prognózy pomoci automatizovat proces.
S vaší prognózou v ruce můžete předvídat, jak daleko věci klesnou, a určit nejlepší způsoby, jak reagovat:
- Zjistěte své rychlost hoření a dráha: Jak rychle spotřebováváte své hotovostní rezervy a jak dlouho vám zbývá hotovost?
- Zkontrolujte marketingové programy: Existují marketingové programy, které byste měli omezit nebo omezit?
- Kontrola mezd: Pro většinu firem jsou největší náklady na mzdy. S vaší revidovanou prognózou se podívejte, jak by vás změny ve mzdové agendě mohly udržet nad vodou. Máte možnosti:
- Zmrazit nábor
- Propouštění
- Snížit všechny platy o 20 %
- Snížit platy vedení
- Zkontrolujte všechny diskreční výdaje: Od kancelářských potřeb až po zaměstnanecké výhody a jídla, pečlivě se podívejte na každý náklad a zjistěte, co můžete vpřed snížit.
Výhodou plánu je, že můžete rychle upravit prognózu prodeje, upravit rozpočet výdajů a zjistit, jaký dopad to bude mít na váš budoucí peněžní tok. Prognóza peněžních toků předem upozorní na vaše problémová místa, takže budete mít čas reagovat a přijít s řešením.
Prognóza peněžních toků pomocí LivePlan
Nedělejte si starosti s tím, že při prvním spuštění prognózy budete mít všechny správné odpovědi. Musíte jen co nejlépe odhadnout, jak by mohly budoucí prodeje vypadat, a prozkoumat scénáře s vaším plánem, které vám pomohou učinit nejlepší možná rozhodnutí o tom, jaké výdaje snížit a jaké si ponechat.
Plánujte do budoucna a vězte, že krize nebude trvat věčně
S negativními dopady způsobenými koronavirem se v současnosti potýká každý majitel malého podniku. I když je to jak zdravotní, tak ekonomická krize, vězte, že to nebude navždy a že jsme v tom všichni společně. Nikdo nechce vidět, jak firmy selhávají, lidé jsou bez práce nebo mají problémy s prováděním plateb, a je velká šance, že u svých zákazníků a prodejců najdete podporu.
Stále si živě pamatuji, když jsem narazil do zdi se svým vlastním podnikáním a musel jsem jít za svými prodejci a říct jim, že moje platby budou probíhat pomaleji. Tehdy jsem zjistil, že informace a transparentnost mohou být nejúčinnější metodou, jak přežít krizi. Jistě, raději by měli vaše peníze, ale slyšet od vás s vysvětlením a sliby je o řád lepší než mlčení. A tím, že nyní zkontrolujete své finanční výkazy a předpovíte potenciální scénáře, můžete k nim také přejít s plánem činnosti.
Pokud potřebujete, aby vaši zákazníci platili rychleji, vzchopte se, všechno se zpřísňuje a oni jsou pravděpodobně v podobné situaci. Mluvte se zákazníky, měňte podmínky, nabízejte slevy, chraňte své dlouhodobé vztahy s nimi.
A konečně, zvažte, že možná je čas poohlédnout se po pracovním kapitálu navíc. Mějte oči otevřené vládní opatření pomoci malým podnikům a majitelům podniků a také mluvit se svými oblíbenými bankami. Nevzdávejte se a nepropadejte panice, existuje spousta příležitostí, jak tuto krizi nejen přežít, ale vynořit se se silnějším byznysem než dříve.