Jak udělat SWOT analýzu pro lepší strategické plánování

Tento článek je součástí našeho „Průvodce obchodním plánováním“– přehledný seznam našich článků, které vám pomohou s procesem plánování!

Provádění SWOT analýzy vašeho podnikání je mnohem zábavnější, než se zdá. Nezabere to mnoho času a přinutí vás to přemýšlet o svém podnikání zcela novým způsobem.

Smyslem analýzy SWOT je pomoci vám vytvořit silnou obchodní strategii tím, že se ujistíte, že jste zvážili všechny silné a slabé stránky svého podnikání a také příležitosti a hrozby, kterým na trhu čelí.

Co je to SWOT analýza?

SWOT je zkratka, která znamená silné stránky, slabé stránky, příležitosti a hrozby. SWOT analýza je uspořádaný seznam největších silných a slabých stránek, příležitostí a hrozeb vaší firmy.

Silné a slabé stránky jsou interní ve společnosti (myslím: pověst, patenty, umístění). Časem je můžete změnit, ale ne bez nějaké práce. Příležitosti a hrozby jsou vnější (přemýšlejte: dodavatelé, konkurenti, ceny) – jsou na trhu a dějí se, ať se vám to líbí nebo ne. Nemůžete je změnit.

Stávající podniky mohou kdykoli použít analýzu SWOT k posouzení měnícího se prostředí a proaktivně reagovat. Ve skutečnosti doporučuji alespoň jednou ročně uskutečnit schůzku k přezkoumání strategie, která začíná SWOT analýzou.

Nové podniky by měly používat SWOT analýzu jako součást svého plánovacího procesu. Pro vaše podnikání neexistuje žádný „univerzální“ plán a přemýšlení o vašem novém podnikání z hlediska jeho jedinečných „SWOTs“ vás okamžitě navede na správnou cestu a později vás ušetří mnoha bolestí hlavy.

Chcete začít hned? Stáhněte si naši bezplatnou šablonu SWOT analýzy.

V tomto článku se budu věnovat následujícímu:

  • Jak provést SWOT analýzu
  • Otázky, které je třeba položit během SWOT analýzy
  • Příklad SWOT analýzy
  • TOWS analýza: Vývoj strategií pro vaši SWOT analýzu

Jak provést SWOT analýzu

Chcete-li získat co nejúplnější a nejobjektivnější výsledky, SWOT analýzu nejlépe provádí skupina lidí s různými pohledy a zájmy ve vaší společnosti. Management, prodej, zákaznický servis a dokonce i zákazníci mohou přispět platnými poznatky. Proces SWOT analýzy je navíc příležitostí, jak dát dohromady váš tým a podpořit jeho účast na výsledné strategii vaší společnosti a její dodržování.

SWOT analýza se obvykle provádí pomocí čtyřčtvercová šablona SWOT analýzy, ale můžete také vytvořit seznamy pro každou kategorii. Použijte metodu, která vám usnadní uspořádání a pochopení výsledků.

Doporučuji uspořádat brainstorming k identifikaci faktorů v každé ze čtyř kategorií. Alternativně můžete požádat členy týmu, aby naši jednotlivě vyplnili bezplatná šablona SWOT analýzy, a poté se sejít k diskusi a sestavení výsledků. Při procházení každé kategorie se zpočátku příliš nestarejte o další podrobnosti; odrážky mohou být nejlepší způsob, jak začít. Stačí zachytit faktory, o kterých se domníváte, že jsou relevantní v každé ze čtyř oblastí.

Jakmile dokončíte brainstorming, vytvořte konečnou verzi SWOT analýzy se stanovenými prioritami se seznamem faktorů v každé kategorii v pořadí od nejvyšší priority nahoře po nejnižší prioritu dole.

Otázky, které je třeba položit během SWOT analýzy

Níže jsem sestavil několik otázek, které vám pomohou rozvinout každou část vaší SWOT analýzy. Určitě jsou další otázky, které byste si mohli položit; tyto jsou určeny pouze k tomu, abyste mohli začít.

Silné stránky (vnitřní, pozitivní faktory)

Silné stránky popisují pozitivní vlastnosti, hmotné i nehmotné, interní ve vaší organizaci. Jsou pod vaší kontrolou.

  • co děláš dobře?
  • Jaké vnitřní zdroje máte? Přemýšlejte o následujícím:
    • Pozitivní vlastnosti lidíjako jsou znalosti, pozadí, vzdělání, pověření, síť, pověst nebo dovednosti.
    • Hmotný majetek společnostijako je kapitál, úvěr, stávající zákazníci nebo distribuční kanály, patenty nebo technologie.
  • Jaké výhody máte oproti konkurenci?
  • Máte silné výzkumné a vývojové kapacity? Výrobní závody?
  • Jaké další pozitivní aspekty, interní pro vaše podnikání, přidávají hodnotu nebo vám nabízejí konkurenční výhodu?

Slabé stránky (vnitřní, negativní faktory)

Slabé stránky jsou aspekty vašeho podnikání, které snižují hodnotu, kterou nabízíte, nebo vás staví do konkurenční nevýhody. Tyto oblasti musíte vylepšit, abyste mohli soutěžit se svým nejlepším konkurentem.

  • Jaké faktory, které máte pod kontrolou, snižují vaši schopnost získat nebo udržet konkurenční výhodu?
  • Které oblasti je třeba zlepšit, abyste dosáhli svých cílů nebo soutěžili s nejsilnějším konkurentem?
  • Co vašemu podnikání chybí (například odbornost nebo přístup k dovednostem nebo technologiím)?
  • Má vaše firma omezené zdroje?
  • Nachází se vaše firma ve špatné lokalitě?

Příležitosti (externí, pozitivní faktory)

Příležitosti jsou vnější atraktivní faktory, které představují důvody, proč vaše podnikání pravděpodobně prosperuje.

  • Jaké příležitosti existují na vašem trhu nebo v prostředí, ze kterých můžete těžit?
  • Je vnímání vašeho podnikání pozitivní?
  • Došlo v poslední době k růstu trhu nebo došlo k jiným změnám na trhu, které vytvořily příležitost?
  • Probíhá příležitost, nebo pro ni existuje jen okno? Jinými slovy, jak kritické je vaše načasování?

Výhrůžky (externí, negativní faktory)

Hrozby zahrnují vnější faktory, které nemůžete ovlivnit a které by mohly ohrozit vaši strategii nebo samotné podnikání. Nemáte nad nimi žádnou kontrolu, ale můžete mít prospěch z toho, že budete mít pohotovostní plány na jejich řešení, pokud by k nim došlo.

  • Kdo jsou vaši stávající nebo potenciální konkurenti?
  • Jaké faktory mimo vaši kontrolu by mohly ohrozit vaše podnikání?
  • Existují problémy způsobené nepříznivým trendem nebo vývojem, které mohou vést ke zhoršení tržeb nebo zisku?
  • Jaké situace mohou ohrozit vaše marketingové úsilí?
  • Došlo k výrazné změně cen dodavatelů nebo dostupnosti surovin?
  • A co změny ve spotřebitelském chování, ekonomice nebo vládních nařízeních, které by mohly snížit vaše tržby?
  • Byl představen nový produkt nebo technologie, která činí vaše produkty, vybavení nebo služby zastaralými?

Příklady SWOT analýzy

Pro ilustraci uvádíme krátký příklad SWOT z hypotetického obchodu s počítači střední velikosti ve Spojených státech:

Podívejte se na naše Příklady SWOT analýzy článek pro hloubkové příklady SWOT analýz pro několik různých odvětví a typů podnikání nebo stáhněte si naši bezplatnou šablonu analýzy SWOT.

TOWS analýza: Vypracování strategií z vaší SWOT analýzy

Jakmile určíte a určíte priority svých výsledků SWOT, můžete je použít k rozvoji krátkodobých a dlouhodobých strategií pro vaše podnikání. Koneckonců, skutečná hodnota tohoto cvičení je ve využití výsledků k maximalizaci pozitivních vlivů na vaše podnikání a minimalizaci negativních.

Jak ale své výsledky SWOT proměníte ve strategie? Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je zvážit, jak se silné a slabé stránky, příležitosti a hrozby vaší společnosti vzájemně překrývají. To se někdy nazývá a Analýza TOWS.

Podívejte se například na silné stránky, které jste identifikovali, a pak vymyslete způsoby, jak tyto silné stránky využít k maximalizaci příležitostí (toto jsou strategie síla-příležitost). Poté se podívejte, jak lze stejné silné stránky použít k minimalizaci hrozeb, které jste identifikovali (toto jsou strategie silných hrozeb).

Pokračujte v tomto procesu a využijte příležitosti, které jste identifikovali, k vývoji strategií, které budou minimalizovat slabé stránky (strategie slabé stránky-příležitosti) nebo se vyhnout hrozbám (strategie slabé stránky-hrozby).

Následující tabulka vám může pomoci uspořádat strategie v každé oblasti:

Jakmile vytvoříte strategie a začleníte je do svých strategický plán, nezapomeňte si naplánovat pravidelné kontrolní schůzky. Pomocí těchto schůzek si pohovořte o tom, proč se výsledky vašich strategií liší od toho, co jste plánovali (protože vždy budou), a rozhodněte, co bude váš tým dělat dál.

Hledáte další?

Podívejte se na naše Příklady SWOT analýzy článek pro hloubkové příklady SWOT analýz pro několik různých odvětví, popř stáhněte si naši bezplatnou šablonu analýzy SWOT.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *