Jak uvolnit maloobchodní zisky pomocí inteligentního procesu správy zásob

Neuspořádaný inventář je zátěží. Nemůžete optimálně prodat své zásoby, pokud je nesledujete – bez viditelnosti, kterou vám může poskytnout dobře promyšlený proces správy zásob, jste ztraceni. S jedním však můžete odemknout maloobchodní zisky tím, že budete mít dostatek informací, abyste byli proaktivní.

Co je to proces řízení zásob?

An proces řízení zásob je systém, kterým váš obchod nakládá se svými zásobami. Některé obchody sledují své zásoby pomocí tabulek, zatímco jiné využívají cloudové systémy správy zásob.

Cloudové systémy zahrnují nástroje pro nákup, sledování, prodej a počítání inventáře ze stejného místa. Díky tomu máte všechny své operace na dosah ruky z jednoho systému, což znamená, že můžete spravovat nákupy, trendy prodeje a počty zásob ze stejného místa.

Proč je proces řízení zásob důležitý?

Pokud své zásoby nesledujete pomocí jednotného procesu správy zásob, nastavujete se tak překvapilo smrštění, jako je ztráta a dokonce i krádež. Ztráta stojí vaše podnikání – chcete mít přehled o tom, co se děje s vašimi zásobami. Když Dobrá vůle obchody přešly na cloudový systém správy zásob poháněný Rychlost světlabyli schopni sledovat a identifikovat krádeže zaměstnanců, které jim pět let unikaly.

Dobré plány řízení zásob také pomáhají předcházet vyprodání zásob a zároveň zajišťují, že nebudete skladovat zásoby na polici také dlouho. Pomohou zasáhnout do puntíku – dobře zásobené regály s dostatkem čerstvých zásob, které mají zákazníci důvod často navštěvovat.

Efektivní správa zásob jde nad rámec pouhého vědomí, kdy odeslat další nákupní objednávku svým prodejcům. Pokud nesledujete pohyb svých zásob pomocí vzduchotěsného systému řízení zásob, riskujete, že vás zatíží zaprášené zásoby, o kterých si ani neuvědomujete – zásoby, které na vašich regálech leží neprodané měsíce.

Protože se inventář neprodává, nemůžete si koupit další, takže zákazníci nemají důvod se vracet – prostě uvidí ty samé položky znovu a znovu. Pokud neplánujete v procesu nákupu zásob dostatek času na to, abyste udrželi oblíbené položky na skladě, narazíte na stejný problém: nemůžete prodat zboží, které nemáte, což znamená nižší výnosy a zákazníci vidí totéž – v tomto případě prázdné police – a nemáte důvod se vracet.

Jak vypadá ideální proces řízení zásob?

Ať už to nastavíte jakkoli, proces správy zásob by vám měl poskytnout jasný přehled o pohybu vašich zásob. Měli byste mít plán proaktivního nákupu a počítání a měli byste sledovat své prodejní trendy, abyste věděli, jak a kdy položku přesunout.

I když můžete sledovat věci ručně, zabere to spoustu času a exponenciálně se zvyšuje pravděpodobnost, že o něčem ztratíte přehled – jste jen člověk a jste zaneprázdněni. V roce 2019 uživatelé Lightspeed POS v USA rozrostli své maloobchodní podniky čtyřikrát rychleji než je průměr v oboru, částečně díky digitálnímu systému řízení zásob.

Nákup zásob

Maloobchodní nákup 101: potřebujete a nákupní objednávka, a musíte vědět, co na něj dát. Nákupní objednávky jsou dokumenty, které posíláte svým dodavatelům, aby si objednali více zásob; tak udržíte svůj obchod zásobený. Vědět, co si objednat, je ta složitější část – potřebujete údaje o prodeji abyste věděli, jaké produkty skladovat a které stříhat.

I když můžete nakupovat pro svůj obchod bez objednávky, rychle se dostanete do problémů kvůli nedostatečné viditelnosti. Je mnohem jednodušší to sledovat přesně tak co jste si objednali prostřednictvím záznamu nákupních objednávek, než prostřednictvím výpisu z kreditní karty. Objednávka bude obsahovat další informace o co koupili jste a za kolik. Toto jsou klíčová data, která budete potřebovat při optimalizaci zásob – nechcete dělat velká rozhodnutí na základě dohadů.

Práce s cloudovým systémem správy zásob to usnadňuje. Nastavení objednacích bodů vám pomůže udržet vaše zásoby na optimální úrovni – vždy budete připraveni odeslat objednávku dříve, než vaše zásoby dosáhnou nuly. Zatímco můžete sledovat své objednací body ručně, systém správy zásob s programovatelnými objednacími body vám zajistí, že nikdy nezmeškáte, když je potřeba něco doplnit; systém vás upozorní.

Prodej zásob

Toto je klíčová část procesu řízení zásob. Prodej zásob je koneckonců důvodem, proč existují maloobchodní prodejny. Prodej zásob je však méně přímočarý, než se zdá. Někdy zákazníci jednoduše nereagují na produkt nebo se změní jejich utrácení.

Cloudový systém správy zásob bude sledovat údaje o prodeji. Tím, že budete sledovat, jaké produkty se prodávají, jak rychle se prodávají a kdyžmůžete optimalizovat svou prodejní strategii.

Mít údaje o prodeji na dosah ruky znamená, že s nimi můžete experimentovat vizuální merchandising vyladit způsob, jakým zobrazujete produkty zákazníkům, s konkrétními výsledky namísto odhadů. Zkuste upravit způsob zobrazování nových zásob a porovnejte výkon různých kategorií produktů – prodáváte zásoby rychleji, když umístíte impulzní nákupy na přední pult? Vybavíte-li své obchodní partnery iPadem POS, přesunete se tím více zásob, když zákazníci získají služby na prodejní ploše?

Likvidace zásob

Někdy se stane, že akcie skončí jako blázen. Možná jste si objednali příliš mnoho nebo vaši zákazníci měli pocit, že produkty neodpovídají jejich vkusu. Chcete likvidovat co nejméně zásob – tam přichází do hry využití dat k optimalizaci prodejní strategie. Stále budete potřebovat plán na likvidaci zásob, pokud skončíte se zásobami, které se stále neprodávají.

Nejprve definujte, jak dlouho může inventář sedět ve vašich regálech, než začne poškozovat vaše prodeje. Zaprášené zásoby, které se neprodávají alespoň šest měsíců, se obvykle neprodají za současnou cenu.

Dále se rozhodněte, jak chcete svůj inventář zlikvidovat. Můžete uspořádat prodej, použít neprodané položky jako dárky nebo je darovat místní charitě.

Nakonec si udělejte poznámku – příště, až se vrátíte k nákupnímu kroku vašeho procesu správy zásob, ořízněte tyto položky a prozkoumejte všechny související produkty, které se začaly zpomalovat.

Počítání zásob

Naskladnili jste, prodali jste… počítali jste?

Počítání zásob je zásadním krokem ve vašem ideálním procesu řízení zásob. Měli byste provádět dva druhy počítání: úplné počítání fyzické zásoby a počítání cyklů.

Úplné fyzické inventury zahrnují počítání každé jednotlivé položky, kterou máte na skladě ve svém obchodě. Důkladné sčítání inventury byste měli provádět alespoň jednou ročně, v ideálním případě je však budete provádět čtvrtletně.

Cyklus se počítá zahrnují počítání vybrané části inventáře – obvykle náhodně vybrané – a měly by být prováděny častěji než počítání fyzických zásob.

Počítání zásob vám pomůže udržet si přehled o úbytku. Pokud se vaše počty neslučují tak, jak by měly, musíte se podívat na to, jak spravujete a sledujete své akcie, a možná investujte do opatření na prevenci krádeží.

Počítání pomocí cloudového inventárního systému umístí všechna vaše počítací data na jedno místo, což vám pomůže identifikovat jakékoli trendy v úbytku – a jakékoli zaprášené zásoby. Pokud zjistíte, že stavy zásob konkrétního produktu se mezi sčítáními vůbec nemění, je čas přemýšlet o likvidaci těchto zásob.

Odemkněte své maloobchodní zisky

Dokud nezavedete vzduchotěsný systém řízení zásob, nevíte, o co byste mohli přijít.

Chcete-li dosáhnout maximální návratnosti investic do zásob, přemýšlejte o technologii, která by vám mohla pomoci s procesem správy zásob – cloudový systém zpřísní váš pracovní postup.

Alix Fraser je specialistou na obsah produktu ve společnosti Lightspeed. Baví ji hledat způsoby, jak maloobchodníkům a restauratérům poskytovat užitečné poznatky. Když Alix nepřipravuje blogy založené na datech s cennými triky a tipy, hledá nové způsoby, jak může Lightspeed pomoci podnikatelům oživit jejich města.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *