Jak vám nástroje AI mohou pomoci optimalizovat váš marketingový rozpočet

Pro mnoho malých podniků je stanovení marketingového rozpočtu pravděpodobně dodatečným nápadem. Skutečné utrácení peněz za reklamu nebo jiné marketingové náklady se může zdát skličující a neplodné, zvláště když začínáte. Ale expozice značky a strategické cílení jsou zásadní první kroky pro růst, což znamená, že je lepší načrtnout svůj marketingový rozpočet dříve než později.

Ale kde začít? A jak zajistíte, že ze svých marketingových dolarů vytěžíte maximum? Zde mohou pomoci procesy a nástroje umělé inteligence.

AI neboli umělá inteligence je technologie, která umožňuje strojům provádět úkoly se stejnou odborností jako lidé. Využitím síly ML nebo strojového učení může umělá inteligence pomoci usměrnit vaše marketingové výdaje správnými směry, což povede k vyšší návratnosti investic (ROI).

Než budeme diskutovat o tom, jak vám nástroje AI mohou pomoci s uspořádáním marketingového rozpočtu, proberme několik základů.

Co jde do vašeho marketingového rozpočtu?

Váš marketingový rozpočet pokrývá všechny výdaje, které hodláte vynaložit na činnosti, jako jsou:

  • Registrace domény
  • Nákup webhostingu
  • Vytváření obsahu
  • Spouštění placených reklam
  • Nákup sponzorovaného obsahu
  • Sponzorské akce
  • Publikování inzerátů v novinách
  • Partnerství s influencery
  • Najímání marketingových manažerů, agentury atd.

Jednoduše řečeno, cokoli a vše, co se týká propagace vašeho podnikání, by mělo být součástí vašeho marketingového rozpočtu.

Proč potřebujete marketingový rozpočet?

Opravdu musíte utrácet peníze, abyste vydělali peníze. Investice jsou přímo úměrné vysokým výdělkům. Pokud nevystoupíte ze své komfortní zóny a nepodstoupíte riziko, nemůžete očekávat zvýšení příjmu.

Marketing je investice, při které se peníze vynakládají na získání více zákazníků pro vaši firmu, což vede k vyšším ziskům a vyšším výnosům.

Zde jsou hlavní důvody, proč potřebujete marketingový rozpočet:

Stanovte si cíle a ukazatele výkonu

Marketingový rozpočet ovlivňuje, jak si nastavíte konkrétní cíle a klíčové ukazatele výkonu (KPI). Bez nastavených KPI opravdu nemůžete měřit, co pro vaši firmu funguje dobře.

Přiveďte nové zákazníky

Marketing má sílu přivést do vašeho podnikání nové klienty. Pokud nenastavíte marketingový rozpočet a neučiníte z něj prioritu, bude vám to připadat jako zbytečný náklad, který je třeba odstranit.

Zapojte se do soutěže

Vaše konkurence již inzeruje vašim zákazníkům, což vyžaduje odpovídající reakci, abyste mohli soutěžit. Odvětvové benchmarky jsou skvělým zdrojem, který vám pomůže pochopit, kolik firmy ve vašem oboru utrácejí.

Meziresortní spolupráce

Podpoří lepší koordinaci s vaším marketingovým týmem nebo smluvní agenturou. Zavedení rozpočtových pokynů a cílů usnadňuje ostatním oddělením ve vaší organizaci spolupráci na projektech a sdílení zdrojů. Lepší koordinace povede k vyšší produktivitě.

Plán do budoucna

Podobně jako u vašich prodejních a provozních nákladů vám předběžný rozpočet může pomoci předpovídat a stanovovat cíle pro nadcházející měsíc, čtvrtletí a rok.

Prezentace investorům

Pokud máte v plánu hledat finanční prostředky, budete muset nastínit své marketingové výdaje a také kanály a kampaně, které hodláte provozovat. Když přijdete na pitch meeting bez marketingové strategie nebo rozpočtu, bude to vypadat, že nemyslíte dopředu.

5 způsobů, jak vám umělá inteligence může pomoci určit váš marketingový rozpočet

Musíte se postarat o to, aby váš marketingový rozpočet nebyl zbytečný. Když využijete AI k provádění úkolů, které přímo ovlivňují vaše marketingové výdaje, můžete tyto výdaje vyladit a optimalizovat.

Zde je několik způsobů, jak vám AI může pomoci při rozhodování o vašem marketingovém rozpočtu:

1. Výběr správného reklamního kanálu

Jednou z klíčových částí efektivní reklamy je rozhodování o správném marketingovém kanálu (kanálech). Pokud si vyberete platformu, kde vaše cílové publikum není přítomno, vaše marketingové kampaně se neuvěřitelně prodraží a nebudou fungovat.

Platformy jako Mercato již využívají umělou inteligenci k nabízení geograficky optimalizovaného marketingu napříč několika digitálními kanály, aby přivedly zákazníky do jejich online obchodu.

Platformy programatických reklam používají AI a ML k určení správného výběru reklam ve správných a správných časech. Automatické nabídky se nastavují v závislosti na různých faktorech, jako je umístění potenciálního zákazníka, osobnost kupujícího, záměr kupujícího a historie nákupů. Nástroje AI tak mohou automaticky vybrat reklamní kanál a přidělit mu rozpočet.

Další možností, Adohm je kompletní marketingová sada, kterou můžete použít k provozování více kampaní na jedné platformě. Celý proces nákupu médií na kanálech můžete automatizovat v závislosti na osobě a umístění vašeho cílového publika. Funkce, jako je autonomní cílení a provádění napříč kanály, jsou poháněny umělou inteligencí. Automaticky cílí na preferovaný marketingový kanál v závislosti na nastavených KPI a dostupných údajích o výkonu.

Udělej si sám

Pokud utrácení peněz za automatizovanou reklamní platformu není pro vaši firmu rozumné, můžete to vždy udělat ručně. Nastavení a testování bude vyžadovat trochu více práce, ale můžete efektivně využít automatizované systémy v rámci Google Ads, Facebooku a Bingu sami.

Nezapomeňte, že při procházení automatizačním procesem budete chtít své reklamy bedlivě sledovat. Dostat se do toho není tak skličující, jak si možná myslíte. Chce to jen čas, trochu pokusů a omylů a ochotu vetovat věci, když jsou podprůměrné.

2. Inteligentní úprava marketingových nákladů

V dnešní době dokáže umělá inteligence automaticky detekovat marketingové kanály, kde si vaše reklamy vedou lépe, a automaticky upravit marketingové výdaje.

Předpokládejme například, že Google Ads generuje nejvyšší návratnost investic mezi reklamami Google a Facebook. V takovém případě mohou chytré nástroje AI zvýšit rozpočet na reklamy AI a snížit výdaje za reklamu na Facebooku.

Podobně předpokládejme, že chcete snížit své marketingové výdaje. V takovém případě můžete nadále provozovat Google Ads s plným rozpočtem a zároveň snížit rozpočet na reklamu na Facebooku na polovinu.

Nástroje jako Adext vám umožňují propojit reklamní účty kampaní s řídicím panelem Adext AI a předpovídat konverze. Dokáže každý den přesně vybrat až deset různých rozpočtů a optimalizovat vaše kampaně na základě vašich cílů. Opět to můžete udělat sami a pracovat mezi reklamními panely každé platformy a určit, kde mají vaše výdaje největší dopad.

3. Využijte sílu modelování mixu médií

Modelování marketingového mixu je technika statistické analýzy, která odhaduje dopad několika marketingových strategií na různé kanály za účelem prognózy prodeje.

Každá firma má mnoho zákaznických dat v CRM a dalších nástrojích, které pravidelně používá k interakci se svými potenciálními zákazníky. To je to, co je známé jako ‘Big Data.’ Bez umělé inteligence však tato velká data opravdu nemůžete využít. Nástroje umělé inteligence mohou pomoci identifikovat marketingová sdělení, která přesvědčují vaše kupující ke koupi konkrétního produktu. Platforma AI pak může automaticky přepínat zprávy a kanály tak, aby poskytovala nejvyšší návratnost investic do reklamy.

Nástroje jako Pattern89 vám umožňují simulovat vaše reklamní kampaně a spustit je nasucho, abyste věděli, které kampaně fungují nejlépe, ještě před spuštěním kampaně. Můžete se snadno rozhodnout, kolik byste měli utratit, abyste dosáhli požadovaného výsledku.

4. Identifikace influencerů, kteří pravděpodobně podpoří hodnoty vaší značky

Influencer marketing je taktika, kterou společnosti využívají ke zlepšení hodnoty své značky. Mikro i makroinfluenceři účinně podporují vzhled dané značky.

Umělá inteligence je docela užitečná při identifikaci influencerů, kteří s největší pravděpodobností podpoří věc vaší značky. Podle toho si můžete nastavit rozpočet na influencer marketing, abyste neutráceli příliš mnoho za oslovování influencerů.

Například IBM Watson Personality Insights je nástroj, který vám umožní pochopit, jak influenceři reagují, co si myslí a jaké jsou jejich osobnostní atributy. To může pomoci eliminovat spoustu času oslovování influencerů nebo pomoci vyhnout se nesprávným partnerstvím. Čím více víte o tom, koho chcete posílit svou značku, tím je pravděpodobnější, že se spojíte se správnou osobou nebo týmem.

5. Analyzujte data, abyste mohli učinit nejlepší marketingová rozhodnutí

Pokud nemůžete měřit to, co děláte, pak nemá smysl tento úkol dělat. Pomocí datové inteligence můžete extrahovat smysluplné úryvky z různých zdrojů dat a dělat ta nejlepší marketingová rozhodnutí.

Nástroje jako Import.io vám umožňují sestavit dostupné datum do tabulek, abyste určili oblasti, které je třeba zlepšit, abyste mohli upravit své marketingové rozpočty. Tento nástroj vám umožňuje agregovat recenze z webu, abyste měli představu o pověsti vaší značky. Umožňuje vám také extrahovat data založená na klíčových slovech z kterékoli z vašich konkurenčních stránek, abyste mohli nastavit rozpočet pro SEO.

Jak jsme již řekli, můžete to provést také pomocí nástrojů, které pravděpodobně již máte, jako je Google Analytics. Automatizace procesu bude vyžadovat trochu více počátečního nastavení, ale může to být levnější způsob, jak optimalizovat marketingový rozpočet a přesto získat neocenitelné poznatky.

AI je přirozeným pilířem moderního marketingu

Umělá inteligence se z futuristického průmyslového pojmu stala nutností. V současné době podniky využívají k podpoře svých marketingových kampaní jak umělou inteligenci, tak strojové učení. I jako malý nebo rostoucí podnik můžete využít AI, abyste optimalizovali své marketingové výdaje a zvýšili prodeje.

Tento přístup k marketingu vašeho podnikání by měl být něčím, co byste měli zvážit brzy a často se k němu vracet. S trochou práce a ochotou vše otestovat můžete rychle identifikovat procesy, platformy a digitální strategie, které nejlépe slouží vašemu podnikání. Začněte v malém a sestavte plán tak, aby se škáloval, jakmile dosáhnete úspěchu, a brzy budete mít rozpočet a strategii, která zapadne do vašeho širšího obchodního plánu.

Joydeep Bhattacharya je expert na digitální marketing a autor blogu SEO Sandwitch. Má více než 10 let zkušeností s online marketingem a pomohl mnoha značkám zlepšit návratnost investic online.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *