Vedení neziskových organizací má problémy. Více než 80 procent neziskových organizací mají problémy s řízením a pouze 11 procent je připraveno na růst. Proto je rozvoj leadershipu tak důležitý.
Problémem je starý, hierarchický přístup k vedení – přístup převzatý ze sektoru zisků. Tento styl vedení shora dolů je založen na jedné osobě, která řídí přímé podřízené, ale již není efektivní.
Je čas přejít na přístup vedení neziskových organizací založený na poslání, který vytváří angažovanost, podporuje závazek a není založen na kontrole nebo dokonce na autoritě. Tento styl vedení je založený na spolupráci a zahrnuje výměnu rolí mezi vedoucími a členy týmu: týmy dělají většinu rozhodnutí a vedoucí tyto týmy usnadňují, aby činily nejlepší možná rozhodnutí.
V této situaci týmy přebírají odpovědnost za své výsledky: své cíle a metriky. Ale aby se to stalo, lídři i nelídři musí vědět, jak vybudovat vysoce výkonné týmy. Výsledkem jsou více rovnostářské, angažované týmy, které dosahují svých cílů.
Proč je rozvoj vedení důležitý pro neziskové organizace?
Neziskové organizace mají příležitost nabídnout výrazně odlišné pracovní prostředí než jejich ziskové protějšky. Ziskové kultury jsou často založeny na modelech konkurence a moci, ale neziskový management a vedení to nemusí napodobovat. Neziskové organizace mohou přejít na kooperativní model moci, který nabízí kulturu úspěchu namísto kultury neúspěchu.
Proč je rozvoj leadershipu důležitý? Kultura je v neziskovkách zásadní. V kultuře úspěchu se lidé angažují a aktivně se učí a experimentují. Jsou nastaveni tak, aby uspěli, ale cítí výzvu, motivaci a podporu. A produkují – protože být produktivní je dobrý pocit a pracovat s ostatními na dosažení něčeho, co je důležité, je hluboce uspokojující. To je známka úspěšné (a rostoucí) neziskové organizace.
Zaměstnanci nechtějí být motivováni; chtějí, aby je vedoucí neziskových organizací zapojili do smysluplných úkolů a zároveň jim umožnili růst. To se u starého direktivního vedení nestává. Když mají lídři schopnosti vytvářet vysoce výkonné týmy bez ohledu na jednotlivé členy, pak opravdu něco mají.
V prostředí spolupráce musí vedení podporovat dovednosti spolupráce: facilitace, koučování, mentoring, ovlivňování, vyjednávání, prodej atd. Všimnete si, že nápady jako delegování, rozpočtování, organizování, motivování a hodnocení nejsou na seznamu – to je protože tyto dovednosti mají ve starém hierarchickém operačním systému hodnotu. Lídři musí být schopni dělat věci bez autority nebo jakýchkoli pokusů ovládat ostatní lidi.
Jak zmocnit ostatní, aby vedli prostřednictvím spolupráce
Posun ke kultuře úspěchu začíná nahoře, u generálních ředitelů a jejich přímých podřízených. Potřebují se posunout z hierarchického způsobu vedení a naučit se vést společně. Tyto tři strategie vám pomohou přejít od direktivního k vedení založenému na spolupráci.
1. Stanovte si cíl pro vytvoření kultury úspěchu
Co umožňuje růst neziskové organizace? Silná vize organizace, a solidní podnikatelský plán (nebo strategický plán) a kulturu úspěchu k naplnění této vize. To bude vyžadovat reflexi vaší stávající kultury.
Pro úspěch je důležitá kultura neziskových organizací, takže buďte brutálně upřímní, pokud jde o propast mezi tím, co je a co by mělo být. Jakmile zhodnotíte situaci, ujistěte se, že vaše úsilí o rozvoj vedení podporuje kulturu úspěchu spíše než kulturu neúspěchu.
Cítí vaši zaměstnanci, že jsou připraveni být úspěšní, nebo se cítí poraženi ještě předtím, než začnou? Je přijatelné, aby členové týmu odmítli další práci? Je většina iniciativ, které začínáte, úspěchy nebo neúspěchy?
Vymyslete strategii pro změnu organizace, abyste dosáhli své vize. Stejně jako si vytvoříte strategii pro dosažení svého poslání váš strategický plán, potřebujete plán, jak se budou členové týmu vzájemně podporovat při práci na těchto cílech. Mohlo by pomoci absolvovat relaci vize, která prozkoumá, jak chcete, aby organizace fungovala, pomocí přístupu popsaného v mém dalším bodě.
2. Vyškolte vedoucí k procvičování kolaborativního vedení
Vedení neziskových organizací a vedoucí pracovníci jsou odpovědní za organizaci a jsou klíčovými modely chování vedoucích, takže změna musí začít u nich – proto je rozvoj vedení důležitý.
Aby se vytvořila kultura úspěchu, musí se lídři naučit, jak společně vládnout. Mnoho lidí si myslí, že spolupráce znamená shromažďování vstupů, rozhodování a poté sdílení tohoto rozhodnutí s přímými podřízenými. Ve skutečnosti je spolupráce úplně jiná. Jde o to, přimět všechny zainteresované strany, aby se rozhodli společně, a přenést rozhodovací povinnosti z vedoucího na tým.
K tomu potřebují týmy metodologii – sadu nástrojů pro spolupráci, jako je například procházení vícekrokovým procesem k dosažení nejlepšího řešení. Jednou jsem školil zaměstnance NASA, kteří na tom pracovali Program průzkumu Marsu o umění kolaborativního rozhodování. V rámci školení použilo šest různých skupin stejný rámec pro přístup ke komplikovanému rozhodnutí. Na konci cvičení každá ze skupin dospěla ke stejnému závěru.
Poskytněte svému vedení školení o tom, jak tyto nástroje používat k řešení problémů. Musí se s těmito nástroji zapojit průběžně, dokud se tento nový způsob řešení problémů nebo vytváření plánů nestane zvykem. Jakmile k tomu dojde, bude tento přístup zakotven v tom, „jak tady děláme věci“.
Buďte transparentní o vašich cílech a o tom, jak postupujete; ujistěte se, že každý ve vašem týmu rozumí problému, který je třeba vyřešit, a také má prostor uplatnit své vlastní odborné znalosti v podnikání, jak dokončit práci.
Pokud nemáte rozpočet na osobní školení o rozvoji společných postupů, kombinujte samořízené programy s virtuálním koučováním. Jakmile to váš vedoucí tým zavede do praxe, můžete přejít k dalšímu kroku.
3. Trénujte členy svého týmu
Jakmile členové vašeho neziskového managementu a vedení týmu prokážou kompetence v dovednostech kolaborativního vedení, pak je čas rozvinout vůdčí schopnosti u zaměstnanců.
Vaše školení by se mělo zaměřit na druh dovedností, které z lidí dělají skvělé členy týmu: rozhodování o spolupráci, jasná komunikace, společné řešení problémů a společné vytváření plánů projektů nebo iniciativ. Budete také chtít věnovat čas dovednostem a chování souvisejícím s tím, že jste produktivním členem týmu, jako je schopnost pracovat s ostatními v prostředí spolupráce.
Vzhledem k tomu, že členové týmu budou činit klíčová rozhodnutí a koordinovat plány pro všechny iniciativy, které spustíte, měli by se také naučit používat nástroje pro spolupráci, které jste vyškolili členy svého vedoucího týmu k usnadnění.
Všimněte si, že nemůžete lidi naučit spolupracovat tím, že jim necháte kompletní moduly na laptopech. Členové vašeho týmu si musí procvičovat umění spolupráce mezi sebou. Budete chtít najít školicí nástroje a partnery, kteří podporují kolaborativní styly vedení. Pokračujte v používání těchto nástrojů pro přístup ke společnému rozhodování, dokud se nestane rutinou.
Umět odpovědět „Proč je rozvoj leadershipu důležitý? je pro neziskové organizace klíčová, ale musíte také vynaložit úsilí, abyste se posunuli ke skutečnému vedení založenému na spolupráci. Vypracujte správnou strategii a podnikněte kroky k vedení školení vedení neziskových organizací. Poté, co budou vaši vedoucí plně vyškoleni, budete připraveni rozvíjet u zaměstnanců vůdčí schopnosti. Jakmile budou všichni schopni tyto dovednosti používat, budete připraveni těžit z kultury mnohem více spolupráce a produktivity.