Jak vytěžit maximum ze vzorového podnikatelského plánu

Základní myšlenka vzorového podnikatelského plánu dává dokonalý smysl. Pokud jste podnikatelský plán ještě nedělali, vzorový plán vám poskytne okamžitou představu o tom, co byste měli zahrnout, jak jej strukturovat a dokonce i to, co napsat.

Bplans nabízí knihovnu více než 500 vzorových obchodních plánů v celé řadě průmyslových odvětví. Zde je návod, jak co nejlépe využít jakýkoli vzorový podnikatelský plán.

Co je vzorový podnikatelský plán?

Vzorový podnikatelský plán vám poskytne představu o tom, jak si jiný malý podnik nebo startup ve vašem odvětví vytvořil svůj vlastní plán. Dobrý příklad obchodního plánu bude mít všechny prvky, které vaše banka nebo andělský investor (nebo investor rizikového kapitálu) očekává, že uvidí, když je požádáte o finanční prostředky.

Nejdůležitější věc, kterou si musíte pamatovat při pohledu na vzorové obchodní plány, je, že jsou Vzorky (proto jim tak říkáme). Nejsou to předem napsané plány, které si můžete vyzvednout a použít hned po vybalení pro své podnikání. A každý, kdo se vám snaží říct, že můžete, se mýlí – nebo se na vás snaží vydělat.

Mohu skutečně napsat svůj podnikatelský plán sám?

Nemusíte být odborníkem na obchodní plánování, abyste mohli vytvořit obchodní plán; stačí znát své vlastní podnikání. Díky tomu můžete použít vzorový plán jako nástroj k sepsání obchodního plánu, který bude sloužit vašim obchodním potřebám.

Může to být tak jednoduché jako krátké, Štíhlý podnikatelský plán která slouží jako strategický plán pro vaše podnikání nebo jako komplexní formální obchodní plán což vzbuzuje důvěru v bankovní věřitele a investory.

Tento článek vám pomůže pochopit, jak co nejlépe využít vzorový podnikatelský plán a přitom se vyhnout některým z následujících běžných chyb.

Chyba 1: Hledáte vzorový plán, který přesně odpovídá

Řekněme, že otevíráte pákistánskou restauraci. Pravděpodobně byste museli dlouho a pracně hledat, abyste našli vzorový podnikatelský plán pákistánské restaurace. Ale přímo tady na Bplans byste mohli najít víc než tři desítky vzorových plánů restaurací.

Jestli jde v tomto případě o přesnou shodu, je vlastně jedno. Plán italské restaurace vám stále ukáže rozvržení a strukturu dokumentu. Dokonce i konkrétní věci, jako například to, zda stoly a židle, které si koupíte, budou majetkem nebo výdaji, se přenesou z jednoho typu restaurace do druhého.

Hledejte vzorový plán, který je relativně blízko, ale nenechte se zavěsit na detaily. Protože jste odborníkem na své vlastní podnikání, průzkum, který provedete, abyste porozuměli svému cílovému trhu, konkurenci a konkrétnímu obchodnímu modelu, vám pomůže vyplnit podrobnosti a skutečně učinit váš podnikatelský plán užitečným a důvěryhodným pro potenciální sponzory.

Chyba 2: Za předpokladu, že vzorek je dokonalý

Na Bplans a v softwaru pro obchodní plánování, jako je LivePlan, jsou naše bezplatné vzorové obchodní plány všechny skutečné obchodní plány napsané skutečnými lidmi. To ale neznamená, že jsou všechny dokonalé. Pokud se díváte na podnikatelský plán a kousek z něj nesedí váš obchodní model nebo vám to prostě nezní, nebojte se to zahodit.

Lidé si příliš často myslí, že vzorový plán je model, i když je to ve skutečnosti jen příklad toho, co udělal jeden člověk. Jedna velikost nesedí všem, takže se nesnažte nacpat svůj podnikatelský nápad do vzorového plánu jen proto, že se zdá, že je blízko.

Pamatujte, že pokud potřebujete pouze štíhlý podnikatelský plán, nikoli formální podnikatelský plán, kratší je lepší. Formální obchodní plány, které najdete jako vzorky, bývají extrémně komplexní. Pokud to všechno nepotřebujete, nedělejte to.

Chyba 3: Velkoobchodní řezání a vkládání

Jak již bylo zmíněno v úvodu, vzorový plán nebude fungovat jako předem napsaný plán pro vaši firmu, který můžete zkopírovat, vložit a předat svému věřiteli. Pokud například plánujete otevřít chovatelskou stanici pro domácí mazlíčky, můžete se na ni podívat Noemův Arf vzorový plán a myslet si, že je vaše práce hotová za vás.

I když je Noah’s Arf skvělým příkladem podnikatelského plánu chovatelské stanice pro psy a kočky, i když jsou váš obchodní model a Noah’s Arf’s identické, nemůžete si jen vyměnit jména a říkat tomu každý den.

Některé prvky vašeho obchodního plánu se budou vždy lišit, takže si budete chtít položit následující otázky:

  • Kdy byl plán sepsán?
  • Jaký je trh v místě podnikání ve srovnání s tím, kde se nacházíte zahájení vašeho podnikání?
  • Kolik mají zaměstnanců a kolik dostávají výplaty?

Například v plánu Noah’s Arf budou zaměstnanci na plný úvazek vydělávat 1 280 dolarů měsíčně, což by bylo 8 dolarů za hodinu. To by mohlo být v pořádku v roce 2001, ale pokud byste dnes otevírali chovatelskou stanici ve státě Oregon, dostali byste se s těmito čísly do velkých problémů, protože byste plánovali platit svým zaměstnancům 0,50 $ pod aktuální stav státu. minimální mzda. Takže nezapomeňte důkladně upravit!

Chyba 4: Nepochopení účelu podnikatelského plánu

Váš podnikatelský plán by měl odpovídat vašemu podnikatelskému záměru. Nepotřebujete úplný formální obchodní plán, pokud nemusíte plán ukazovat cizincům za nějakým obchodním účelem, jako je půjčka nebo investice.

A Štíhlý podnikatelský plán je mnohem snazší vyvinout než úplný formální plán; a pro většinu podniků plní plán Lean lépe. Z obchodního plánování může mít prospěch každý jednotlivý podnik, ať už ho zakládáte příští týden nebo existujete 50 let.

Je to vědecky dokázáno. Pokud to děláte, abyste své společnosti poskytli lepší strategický plán, držte jej krátký, abyste jej mohli snadno kontrolovat a často upravovat. Forma následuje funkci. Nedělejte to, co nebudete používat.

Pokud tedy například nepíšete plán pro outsidery, pak pravděpodobně nepotřebujete popisy produktu, týmu nebo výstupní strategie. Stačí pokrýt klíčové body – strategii, taktiku, milníkya zásadní číslas jednoduchými seznamy bodů a tabulkami.

Jaký je smysl podnikatelského plánu?

Mohlo by se zdát, že jediným účelem je vytisknout tištěný dokument psaní obchodního plánu. Ale v Bplans tomu věříme nejdůležitější částí není hotový výrobek, ale samotný proces.

Ať už svůj podnikatelský plán píšete pro svůj vlastní klid prezentovat investorům, nebo protože vám bankéř nebo poradce řekl, že to musíte udělat, má proces kritického myšlení o vašem podnikání obrovskou hodnotu. Získáte důvěrný náhled na svůj trh pochopit vaše finanční prognózya hlouběji porozumět detailům provozování vlastního podnikání.

Takže když ty najít vzorový plán o kterých si myslíte, že se vám líbí, nepodvádějte svou firmu používáním příliš mnoha zkratek. Použijte ukázku jako inspiraci a vodítko, abyste získali jasnější představu o tom, co skutečně jsou nezbytné části obchodního plánu. Dělejte však svou vlastní práci, abyste mohli sklízet své vlastní odměny.

Navštivte knihovnu vzorových obchodních plánů Bplans >>

Sabrina působí jako generální ředitel společnosti Palo Alto Software od roku 2007.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *