Jak vytvořit omnichannel marketingovou strategii s omezeným rozpočtem

Spotřebitelské preference se stále více přesouvají k nakupování online. V nedávné zprávě Salesforce výzkumníci zjistili, že digitální prodeje ve Spojených státech vzrostly v prosinci 2020 o 36 %. Zatímco online nakupování bylo již před pandemií na vzestupné trajektorii, můžete očekávat, že v budoucnu bude nakupovat online více lidí.

Spotřebitelé zároveň hledají jednoduché způsoby, jak se spojit s místními podniky. Ať už jde o vyřizování vracení zboží, personalizované služby zákazníkům nebo prostě podporu místní komunity.

Jak ale mohou tradiční kamenní prodejci konkurovat tomuto nárůstu digitální angažovanosti? Jak mají menší online podniky zvyšovat povědomí o svých rozvíjejících se značkách? Vytvořením efektivní a rozpočtové strategie omnichannel marketingu.

Co je omnichannel marketing?

Omnikanálový marketing se zaměřuje na poskytování konzistentních personalizovaných zážitků pro vaše zákazníky napříč všemi kanály a zařízeními, offline i online. Cílem jakékoli omnichannel marketingové iniciativy je poskytnout vašim zákazníkům větší hodnotu tím, že propojíte způsoby, jakými komunikují s vaší firmou.

Stručně řečeno, měli by mít stejné zákaznické služby a nákupní zkušenosti všude, kde komunikují s vaší značkou. Bez ohledu na to, zda nakupují v obchodě, na vašem webu, na sociálních sítích nebo kdekoli jinde.

Jak vytvořit omnichannel marketingovou strategii

Jak plánujete omnichannel marketingovou strategii s omezeným rozpočtem? Viděli jste, že velcí hráči v oboru nabízejí podobné propagační akce a spojují offline a online světy. Máte však omezené zdroje a obáváte se, zda budete schopni podobný plán úspěšně realizovat.

Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat levně a nabídnout kompletní vícekanálový zážitek.

1. Pochopte své zákazníky

Jako u každého marketingového plánu musíte nejprve porozumět svým zákazníkům. Kdo jsou a jaké jsou jejich bolesti? Nezáleží na tom, zda oslovíte svou cílovou skupinu online nebo offline – je důležité vyjádřit jedinečnou hodnotovou nabídku (UVP), kterou poskytujete.

Váš UVP musí být vázán na řešení jejich problému. Jedním z příkladů může být místní topenářský a chladicí podnik. Po průzkumu svých průměrných zákazníků zjistí, že největším problémem je cena. Jejich UVP by pak měl zdůraznit, že podnik je spolehlivý a cenově dostupný.

Poselství rezonuje napříč sociálními médii, v tištěných reklamách a při interakci vašeho prodejního personálu s potenciálními zákazníky. Každá zkušenost, kterou má někdo s vaší značkou, by měla být spojena se způsobem, jakým klientům opravujete bolestivé body.

2. Opakujte slogany online i offline

Co znamená vaše podnikání? Jakmile znáte bolestivé body svých zákazníků a svého UVP, je mnohem snazší přijít s krátkou větou popisující, co děláte.

Své motto musíte opakovat online i offline. Některé z efektivnějších způsobů, jak vytvořit pozitivní image značky a uznání jména, zahrnují reklamy na sociálních sítích, videa s řešením běžných problémů zákazníků a reklamy ze skutečného života.

Přemýšlejte o tom, kde se váš typický zákazník poflakuje a jak ho nejsnáze oslovíte. Například obaly na vozidla jsou jednou z nejúčinnějších reklam pro průmyslová odvětví, jako jsou instalatéři, elektrikáři a malíři.

Pokud potřebujete oslovit rodiče, možná budete chtít inzerovat v místním parku Little League nebo ve školních novinách. Zamyslete se nad tím, kde vaše publikum s největší pravděpodobností uvidí vaši reklamu.

3. Upřesněte svou obchodní strukturu

Jedním z problémů mnoha společností při přechodu na omnichannel zkušenost je, aby všechna jejich oddělení efektivně fungovala. Vysvětlete důležitost přístupu svému prodejnímu týmu, marketingovému oddělení, prodejnímu personálu na patře a dokonce i skladníkům.

Když zákazník přijde za kýmkoli, kdo pro vás pracuje, s dotazem na propagaci nebo politiku, měl by být schopen na něj odpovědět. Pokud nejsou, měli by je nasměrovat na příslušnou osobu, aby odpověděli.

Přemýšlejte o tom, jak každá část vašeho podnikání spolupracuje a jak můžete usnadnit jakékoli procesy pro kupující a vytvořit prostředí zaměřené na zákazníka.

Měli byste také investovat do sady marketingových technologií, aby každý prvek hladce spolupracoval. Některé z věcí, které chcete integrovat, zahrnují váš software pro řízení vztahů se zákazníky a váš eCommerce obchod.

Měli byste také automatizovat co nejvíce svého marketingu, zejména u online propagací. Automatizace uvolňuje čas a dává vám více příležitostí zaměřit se na zákaznickou zkušenost.

4. Vytvářejte kvalitní obsah

Chcete, aby zákazníci navštěvovali váš web kvůli odpovědím? Pokud ano, musíte vytvořit omnichannel zkušenost, kde budou vědět, že jste ve svém oboru odborníkem. Kvalitní obsah zvyšuje návštěvnost vašich webových stránek a staví vás jako autoritu ve vašem oboru.

Pokud například provozujete místní pekárnu, můžete být považováni za místo, kde si můžete objednat svatební dorty. Omnichannel přístup by zahrnoval cílení na nově zasnoubené páry na sociálních sítích, které žijí ve vaší oblasti. Uvedli byste, že mohou přijít na bezplatnou konzultaci.

Během návštěvy byste se podělili o své poznatky z minulých svateb, například že někteří lidé milují vanilkový dort, zatímco jiní preferují čokoládu, takže by měli zvážit nabízení obou.

Na svůj web můžete také přidat obsah s tipy, jak vybrat perfektní design svatebního dortu a jak zajistit, aby byl čerstvý. Nabídněte návrhy způsobů, jak ušetřit peníze, například jít s méně patry a mít plechové dorty, které obslouží více lidí.

Přemýšlejte o tom, co umíte a umíte nejlépe, a přeměňte to na obsah. To zvýší návštěvnost vašeho webu, který slouží jako nástroj pro generování potenciálních zákazníků. Zároveň můžete ty, kteří zavítají do vaší pekárny, nasměrovat na webovou stránku pro tipy, jak ušetřit peníze, nebo obrázky jiných dortů, které jste vytvořili.

5. Efektivně využívat sociální platformy

Sociální média představují rozsáhlý způsob propagace vaší firmy. Koneckonců, téměř každý má nějaký účet na sociálních sítích. Prvním krokem je zjistit, který z nich vaši zákazníci nejčastěji navštěvují.

Jakmile budete mít představu o platformě, můžete své publikum zúžit tak, aby zahrnovalo ty, kteří žijí ve vaší komunitě a mají zájmy, které odpovídají tomu, co nabízíte.

Připojte se ke skupinám souvisejícím s vaším oborem. Pokud pečete svatební dorty, přidejte se do skupin pro plánování svateb. Ujistěte se, že rozumíte pravidlům skupiny a nikdy nevytvářejte do očí bijící sebepropagaci. Je to považováno za neslušné a může to vaší pověsti více ublížit, než jí pomoci.

Existuje však spousta příležitostí, jak pomoci ostatním a zahodit své obchodní jméno v tomto procesu. Dostaňte se co nejvíce do komunity a zvyšte návštěvnost svého kamenného obchodu.

6. Umístěte zákazníka do středu

Přemýšlejte o potřebách svých zákazníků a vyjasní se více vícekanálových příležitostí. Instapage nabízí příklad společnosti prodávající trenčkoty. Identifikovala problém, který měla většina jejích zákazníků, a to ztrátu pásu.

Místo toho, aby problém ignoroval, přišel s nějakými řešeními. Zahájila kampaň, jejímž cílem bylo přimět zákazníky, aby se podělili o svá kreativní řešení tohoto problému – jako je přidání širšího pásku nebo použití šátku kolem pasu.

Společnost Instapage spustila kampaň prostřednictvím e-mailu, sociálních médií, svých webových stránek a dokonce i prostřednictvím reklam v obchodě. Zapojila také některé influencery a vytvořila soutěž, kde vyzvala zákazníky, aby navrhli nový vzhled kabátu.

Žádání klientů o vstup na různých platformách zapojilo jejich cílové publikum. To také vyřešilo problém, aniž by skutečně změnil produkt.

7. Propojte tiskové a digitální reklamy

Vaše online a offline inzerce mohou spolupracovat na vylepšení omnikanálové zkušenosti. Například umístěte do svého obchodu displej s hashtagem, který mohou zákazníci použít k nahrání fotografií, na kterých produkt používají. Svažte to do soutěže nebo slevy.

Pozvěte online uživatele, aby si vytiskli kód nebo si jej uložili do svých telefonů a přinesli jej do obchodu a ušetřete peníze. Hledejte způsoby, jak propojit reálný svět a digitální zážitek.

8. Podporujte místní příčiny

Jedním ze způsobů, jak dostat slovo o svém podnikání a velmi levně zasáhnout více kanálů, je podpora místních charitativních organizací nebo mládežnických lig. Pokud například sponzorujete tým Little League, vyvěsí váš banner na jejich hřiště.

Můžete také požádat o charitativní organizaci, která bude sdílet vaše sponzorství na jejích profilech sociálních médií a newsletteru. Každý kousek expozice, který se vám dostane, pomáhá zvýšit povědomí o vaší značce.

Možná vás napadne, jestli ta starost s koordinací omnichannel zážitku stojí za to. Možná už máte silné místní fanoušky. Implementace taktiky digitálního marketingu však může rozšířit vaše publikum a přivést nové potenciální zákazníky a lidi, kteří by jinak vaši zprávu neviděli. Zároveň podpoříte své sdělení všude, kde se s ním vaše cílové publikum setká.

Můžete vytvořit omnichannel zážitek, aniž byste museli utratit jmění. Proč to nezkusit a zjistit, jak vaši zákazníci reagují? Vyzkoušejte jednu nebo dvě taktiky najednou a zjistěte, jak dobře to funguje s vaší základnou.

Eleanor Hecksová je šéfredaktorkou časopisu Designerly Magazine. Než se stala návrhářkou na volné noze, byla kreativní ředitelkou v přední digitální marketingové agentuře. Eleanor žije ve Philadelphii se svým manželem a štěnětem Bearem.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *