Podnikatelský plán je nezbytnou součástí každé společnosti. Slouží jako odrazový můstek, kde můžete rozvinout svou vizi a prohlášení o poslání, uspořádat podnikatelské nápady a vytvořit plány pro krátkodobý a dlouhodobý růst.
Zatímco proces tvorby obchodního plánu je často zaměřen na detaily, za zvážení stojí i větší sdělení vašeho plánu. Zde je několik tipů a návrhů, které je třeba mít na paměti, abyste zajistili, že svůj podnikatelský plán napíšete se silným a jasným sdělením.
1. Poznejte své publikum
Znalost vašeho publika je často spojena se strategií zasílání zpráv o značce. Ano, je to marketingový a prodejní prvek, který pomáhá řídit vaše propagační úsilí. To však neznamená, že by to mělo ovlivnit pouze vaši marketingovou strategii.
Myšlenka „poznat své publikum“ je naopak jednou z prvních věcí, které by měly nastat při zahájení podnikání. Vytvořte osobnosti kupujících, které identifikují vašeho ideálního zákazníka. Navrhněte, jak nabídnout hlubokou a smysluplnou cestu zákazníka, která svým řešením přemění spotřebitele s problémem na platící zákazníky.
Mezi vaše publikum patří ti, kteří čtou váš obchodní plán
Myšlenka „publika“ přesahuje i vaše budoucí zákazníky. Chcete také vzít v úvahu publikum, které bude číst váš obchodní plán. Komu ukážete plán? Potenciální investoři? Budoucí obchodní partneři? Dodavatelé?
Tím, že určíte publikum, kterému se budete věnovat, můžete vytvořit svůj obchodní plán tak, abyste s ním mluvili přímo. Když diskutujeme o záměru uživatele a o tom, jak přizpůsobit obsah čtenáři, digitální marketingová agentura Hennessey Digital vysvětluje, že „Váš obsah musí být předem načten takovými informacemi, které uživateli signalizují, že máte informace nebo služby, které potřebují.“ Jinými slovy, ujistěte se, že víte, kdo bude číst váš obchodní plán, a poté přizpůsobte informace tak, aby proaktivně odpovídaly na jejich dotazy a obavy.
2. Používejte silné, stručné formulace
Nechcete trávit čas zbytečným vysvětlováním nebo vycházením na králičí stezky. Proto, když prokazujete své znalosti, měli byste se o to pokusit stručně. Být selektivní při formulaci je nejlepší způsob, jak sdělit jasné a sebevědomé sdělení. Pokud jste rozvláční nebo upovídaní, vaše větší pointa může být často rozmělněná a zmatená.
Když definujete své cílové skupiny (cílové zákazníky i ty, kteří čtou váš podnikatelský plán) a vypracováváte konkrétní tržní a finanční údaje (více o tom za chvíli), zvažte, co zahrnout. Zvažte každý fakt a údaj a rozhodněte se, zda to přispívá k většímu poselství vašeho plánu, nebo zda to poselství jen zatemňuje.
Jsou informace důležité pro váš plán?
To může být složitější, než to zní. Statistika může být důležitá pro vaše obchodní rozhodnutí, ale není kritická pro váš obchodní plán. Možná budete potřebovat vědět, kolik stojí pronájem skladu. Ale tato konkrétní informace nemusí být ve vašem plánu potřeba, protože větší finanční čísla a projekce mají větší dopad. Ujistěte se, že každá skutečnost, každá věta, každá fráze a dokonce každé slovo je ve vašem podnikatelském plánu z nějakého důvodu.
Pokud si někdy nejste jisti, zda je něco pro váš plán důležité, může být nejlepší, když váš plán zkontroluje někdo. Zeptejte se jich, zda tento detail, graf nebo informace pomáhá prodat myšlenku nebo jen odvádí pozornost od vašeho hlavního sdělení. Pamatujte, že do přílohy můžete vždy zahrnout další, nepodstatné informace.
3. Udělejte si čas se svou vizí
Chcete-li na své čtenáře zapůsobit, promítněte do svého podnikatelského plánu vášnivou a jasnou vizi. Když píšete shrnutí a popisujete cíle a záměry, vždy je spojte s větším účelem vaší organizace.
Pokud jste ještě nedefinovali vizi své společnosti, udělejte si čas na sepsání prohlášení o poslání, než sestavíte svůj větší obchodní plán. Podle giganta eCommerce Big Commerce by prohlášení o poslání „by mělo ostatním sdělit, proč podnik existuje a čím se liší“.
Například pouhé „vytváření zisku“ není samo o sobě dobrým prohlášením o poslání. Ani „fungování s maximální efektivitou“ nebo „najímání nejlepších talentů“. Místo toho chcete, aby vaše poslání vysvětlilo, proč děláte to, co děláte, a jak to plánujete dělat lépe než konkurence.
Identifikace vašeho USP (unikátní prodejní nabídka) je skvělý způsob, jak tento proces zahájit. Zvažte, čím se vaše společnost jedinečně odlišuje od konkurence. Nabízíte lepší zákaznický servis? Je váš produkt vyroben z kvalitních materiálů? Máte více zkušeností?
Jakmile budete znát svůj USP, můžete ho začlenit do svého prohlášení o poslání. Toto prohlášení pak použijte k informování o každém aspektu svého obchodního plánu a dejte mu jasný a dobře sdělený směr.
4. Prokázat podrobné znalosti
Dosud jsme mluvili o tom, jak znát své publikum, používat správnou výslovnost a vytvářet jasnou vizi vašeho podnikání. To vše jsou důležité nástroje, ale žádný z nich neudrží vodu bez pádných faktů, které by je podpořily. Tam se do obrazu dostávají podrobné informace.
Pokud chcete vytvořit výkonný obchodní plán, který prodá vaše nápady, musíte do něj vložit ty správné informace. Nyní, jak již bylo uvedeno výše, potřeba detailních znalostí se nerovná přetížení informacemi.
Místo toho si udělejte čas a zvažte, která data stojí za to zahrnout do vašeho obchodního plánu. To se může skládat z několika věcí, například:
- SMART cíle, které jsou konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově založené.
- Metriky, které lze použít k měření vašeho úspěchu nebo neúspěchu v průběhu času.
- Finanční aspekty vaší společnosti, které by potenciální investoři mohli chtít vidět.
- Relevantní průzkum trhu z vašeho odvětví, dodavatelských řetězců, cílového publika atd.
- Příklady a případové studie, které jste shromáždili před zahájením podnikání.
Relevantní informace, které promlouvají k vašim cílovým čtenářům, slouží jako lepidlo, které drží váš podnikatelský plán pohromadě. Posiluje sentiment, definuje, jak dosáhnete cílů, a dodává vašemu případu váhu a autoritu.
Definujte účel svého podnikatelského plánu
Podnikatelský plán je klíčovou součástí každého podnikání. Poskytuje účel a směr pro váš počáteční tým. Může to být také nástroj pro získání finančních prostředků. I když se vaše podnikání rozběhlo, kompetentní obchodní plán může i nadále vést vaše rozhodnutí za pochodu.
Zvažte tedy, které prvky vašeho podnikatelského plánu postrádají. Položte si následující otázky:
- Píšete pro svou cílovou skupinu?
- Použili jste krátké, ale silné formulace?
- Odráží se vaše vize v celém dokumentu?
- Jaké podrobnosti jste uvedli, abyste svůj případ podpořili?
Pokud dokážete s jistotou odpovědět na tyto čtyři otázky, můžete získat jednotlivce pro svou vizi, věnovat se financování s důvěrou a pracovat s obchodním plánem, který je hodný těch nejlepších podniků.