Jak začít podnikat, když jste na vysoké škole

Jedna věc, kterou mají mnozí úspěšní podnikatelé společnou, je, že se svým podnikatelským úsilím začali brzy.

Nejznámější ze všech je asi Mark Zuckerberg, který spustil Facebook z koleje na Harvardu. Facebook ani nebyl jeho prvním projektem – již dříve vydal aplikaci, která pomáhala spolužákům vybrat si vysokoškolské kurzy.

Existuje spousta dalších příkladů. Dell také začínal na koleji v roce 1984, kdy Michael Dell modernizoval stárnoucí stroje a prodával je dál. O čtyři roky později se Dell stal veřejně obchodovanou společností.

Dalším inspirativním příběhem je příběh Steva Wozniaka, který založil Apple spolu se Stevem Jobsem. Zatímco Apple zřídil obchod v garáži a ne na koleji, Wozniak postavil svůj první počítač na University of Boulder v Coloradu. Navázal přátelství s Jobsem jako výsledek úvodu od společného přítele, který Jobse potkal na jejich kalifornské střední škole.

Ponaučení, které si můžete vzít z těchto skromných začátků, je, že nemusíte čekat, až vaše studium skončí, abyste mohli začít svou cestu jako podnikatel. A co víc, nyní existují mnohem větší možnosti, než jaké byly otevřeny kterýmkoli z těchto legendárních obchodníků.

Vydělávat peníze na vysoké škole

Díky bohatým možnostem, které internet nabízí, už vysokoškoláci nemusí čekat u stolů nebo se starat o bar, aby si přivydělali. Existují desítky online pracovních míst, které mohou studenti dělats ničím jiným než s notebookem a připojením k internetu.

Možnosti zahrnují:

  • Vydělávejte nějaké peníze navíc prováděním „mikroúloh“ nebo testováním aplikací a webů.
  • Koučování lidí online; můžete učit angličtinu jako cizí jazyk, nebo dokonce trénovat mladší studenty, pokud děláte postgraduální studium.
  • Psaní a editace.
  • Využití kreativních dovedností k navrhování a prodeji čehokoli od webových stránek po módní položky.

Jak daleko chcete své úsilí dotáhnout, je zcela na vás. Některým studentům stačí vydělat si trochu peněz navíc na částečný úvazek na zaplacení knih a nocí, a všechny výše uvedené nápady budou vyhovovat. Ale jak dokazují Zuckerbergové a Wozniakové tohoto světa, je možné posunout věci mnohem dále.

Zahájení podnikání

Moderní obchodní prostředí se rychle mění. Kvůli automatizaci a dalším technologickým pokrokům je mnoho pracovních míst, která existovala před pouhými deseti lety, nenávratně pryč. To je jasné, když děláte cokoli od odbavení zavazadel na let až po kontaktování oddělení služeb zákazníkům velké společnosti!

Vedlejším efektem tohoto vývoje je, že je mnohem méně pravděpodobné, že opustíte univerzitu a půjdete do „tradiční“ práce. Podíl amerických pracovníků vydělávajících si na živobytí na „volné noze“ byl v roce 2016 34 procent a očekává se, že ekonomika koncertů poroste natolik, aby toto číslo stoupnout na 43 procent do roku 2020.

Jako takové má smysl být o krok napřed, když ještě studujete. Založení malého podniku může znamenat mnoho různých věcí; Na jednom konci stupnice můžete mít plány pracovat samostatně jako „sólopreneur“ a dělat cokoli od psaní na volné noze po produkci videa. Vzhledem k tomu, že tyto druhy kariéry na volné noze závisí na solidní pověsti a portfoliu práce, je moudré začít tyto věci budovat co nejrychleji.

Na druhém konci žebříčku možná máte ambice založit mnohem větší podnik nebo máte nápad, který by mohl potenciálně změnit vy do dalšího Michaela Della nebo Marka Zuckerberga. No, není důvod, proč byste nemohli začít s něčím podobným i na vysoké škole. Ve skutečnosti může mít zahájení takového podnikání během studia určité výhody.

Výhody zahájení podnikání ve vysokoškolském prostředí

Je zřejmé, že pokud během studia plánujete rozjet významnou firmu, je třeba být obezřetný. Pravděpodobně skutečně chcete dokončit a projít kurzy, za které platíte, takže je důležité vyvážit svůj čas a zajistit, aby vaše obchodní plány nezastínily váš důvod, proč jste na univerzitě.

Pokud však budete řídit svůj čas a efektivně žonglovat se svými cíli, můžete si uvědomit výhody zahájení podnikání v tomto druhu prostředí. Tyto zahrnují:

1. Je jednodušší bootstrap

Bootstrapping vašeho podnikáníkterá zahrnuje samofinancování všeho za pochodu, aniž byste se museli uchylovat k získávání peněz odkudkoli jinde, vám udržuje úplnou kontrolu nad vaší společností.

Zahájení podnikání na univerzitě se tomuto modelu dokonale hodí, protože málokterý student je plný peněz. Budování “minimální životaschopný produkt“vydělávat malé příjmy a poté je vrátit pro další klíčový vývoj vytváří skvělý základ pro podnikání; Podnikání, které je „štíhlé a podlé“ a bude se i nadále udržovat.

Je důležité poznamenat, že zatímco Facebook a Dell jsou často označovány jako bootstrapped, je to ve skutečnosti tak trochu mýtus. Mark Zuckerberg byl dobře propojený jedinec a ve skutečnosti získal finanční prostředky od spoluzakladatele PayPal velmi brzy v existenci Facebooku. Byl to Michael Dell půjčil peníze od své rodiny.

2. Můžete využít svou studentskou síť

Je těžké si představit jakékoli prostředí, kde budete obklopeni stejně smýšlejícími lidmi a příležitostmi pro vytváření sítí jako na univerzitě.

To se může vyplatit všemi možnými způsoby. Možná najdete dokonalého obchodního partnera, připravenou skupinu testerů nebo zákazníků nebo způsob, jak využít vysokoškolské systémy nebo publikace k propagaci vašich produktů a služeb. Ocitnete se také v prostředí plném potenciálních mentorů a lidí, kteří vám mohou poradit.

Vrátíme-li se ještě jednou k našim slavným podnikatelům, Zuckerberg nejprve spustil Facebook výhradně ve vysokoškolském prostředí a Dell prodal své první počítače spolužákům.

Každý podnik je jiný a nelze přesně říci, jak budete moci nejvíce těžit z obrovské sítě studentů kolem vás. Ale tam si můžete být jisti vůle být cestou.

3. Máte dar času

Zatímco nikdo by minimalizoval množství práce, kterou oddaní studenti dělají, aby získali svůj titul, jako student máte nyní pravděpodobně tolik volného času, kolik kdy budete mít. Přesun ze vzdělávání na pracoviště je v tomto ohledu pro mnohé často hrubým probuzením.

Jak již bylo zmíněno výše, je nesmírně důležité najít správnou rovnováhu a nedovolit, aby studie sklouzla. Se správným přístupem k time managementu si však studenti mohou realisticky vyhradit čas na práci na podnikání – i když to znamená trochu slevit ze sociální stránky vysoké školy.

Přijímání správných opatření

Za předpokladu, že jste nyní přesvědčeni, že není čas ztrácet čas zahájením vašeho podnikání během studia, dokončíme několik opatření, která byste měli učinit, abyste zajistili, že budete postupovat způsobem, který zvýší vaši šanci na úspěch.

Berte proces vážně

Jak bylo uvedeno výše, existuje spousta příležitostných online pracovních míst, které můžete dělat od vysoké školy, pokud jediné, co hledáte, je trochu peněz navíc. Pokud se však snažíte vybudovat základy podnikání, které s vámi bude i roky poté, co byly vaše učebnice uloženy na půdě, měli byste tento proces brát vážně.

To neznamená, že to nemůže být příjemné (a správné podnikání by vždy mělo být). Znamená to však, že byste měli dělat věci jako vytvoření podnikatelského plánu zajistit, aby byl váš nápad životaschopný, a provést nějaký průzkum trhu. Čím více pozornosti věnujete základům, tím větší je šance vybudovat něco udržitelného.

Používejte vysokoškolské systémy opatrně

I když můžete mít pocit, že vaše univerzita vám poskytuje vše, co potřebujete, abyste mohli začít, jako je rychlé připojení k internetu a spousta počítačového vybavení, měli byste postupovat opatrně. Pokud budete pokračovat, aniž byste si ověřili, že děláte věci legitimně, mohli byste se dostat do problémů – jako nový podnik i jako student.

Pokud například zpracováváte údaje týkající se vašich nových zákazníků, mohou se vyskytnout rizika, pokud tak učiníte přes vysokoškolské internetové připojení. Možná budete moci používat VPN (virtuální privátní síť), abyste zvýšili své soukromí, ale investice do vlastního soukromého připojení by mohla být ještě rozumnější strategií v závislosti na tom, jaký druh podnikání zakládáte.

Podobně, i když se to může zdát jako skvělá úspora peněz, vplížit se na vysokou školu a utéct hromadu letáků pomocí jejich tiskáren, je to trochu falešná ekonomika, pokud vás to vyhodí!

Udržujte vše nad deskou

Vycházíme-li z výše uvedeného bodu, je nezbytné, abyste nepodlehli žádným dalším zkratkovým pokušením, pokud se snažíte vybudovat trvalý podnik. Být studentem vás neučiní imunními vůči povinnému podnikatelskému pojištění, problémům s dodržováním předpisů a nutnosti používat legální software. Zde je bezplatný kontrolní seznam které vám pomohou promyslet, co se musí stát v každé oblasti vašeho podnikání.

Zatímco studenti mohou běžně dělat věci, které by v podnikatelském prostředí nedělali, nejlepší je podnikat jako podnikání hned od začátku. Rozkolísané základy se vám v dlouhodobém horizontu vrátí.

A konečně, nejdůležitější ze všeho je připomenutí, že jste na univerzitě kvůli studiu. Možná, stejně jako Dell, se vaše podnikání může dostat do stratosféry a nechat vás před dilematem, zda odejít. Ale dokud se tak nestane, pamatujte, že úkoly a zkoušky musí zůstat na prvním místě seznamu priorit.

Kromě toho vám nic nebrání začít s podnikáním, jakmile budete připraveni.

Ben Taylor je sériový sólopreneur, IT konzultant a zakladatel www.homeworkingclub.com, poradenského portálu pro domácí pracovníky a pracovníky na volné noze. Když není připoutaný ke svému Macu, lze ho najít, jak si hraje se svými dvěma malými syny, co nejblíže k pláži!

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *