Jak zavést program doporučení, který zvýší prodeje

Doporučovací programy jsou mocným marketingovým nástrojem pro podporu prodeje.

Věděli jste, že spotřebitel má až 50x vyšší pravděpodobnost, že si koupí produkt, pokud jej doporučí rodina nebo přátelé? To je přesně důvod, proč byste měli počítat s tím, že věrní zákazníci budou působit jako obhájci značky.

Lidé s větší pravděpodobností důvěřují své síti, takže doporučení jsou účinným prostředkem k získání nových zákazníků. Názory zákazníků mají evidentně větší váhu než sponzorovaná reklama.

Jak nyní můžete použít program doporučení ke zvýšení prodeje? V této příručce se naučíte základy doporučujícího marketingu a tipy pro provozování vlastního doporučovacího programu.

Proč spustit program doporučení?

Programy doporučení motivují vaše obhájce značky k propagaci vaší značky.

Obhájci značky získají doporučující kód, který mohou sdílet se svou sítí. Pokud přítel použije kód ke svému prvnímu nákupu, počítá se to jako úspěšné doporučení. Následně je referer odměněn. To může být ve formě slevy, pozornosti nebo peněžní kompenzace.

Doporučení se samozřejmě mohou dít také organicky bez potřeby jakéhokoli programu doporučení. Místo čekání, až se to stane, však program doporučení vytvoří skutečnou motivaci k tomu, aby o vás řekli ostatním.

V konečném důsledku to vede k většímu počtu doporučení, většímu počtu nových zákazníků a větším odměnám pro obhájce značky. Je to situace win-win-win!

Například program doporučení společnosti WoolOver poskytuje obhájcům značky 20% slevu, když jejich přátelé udělají první objednávku. Doporučený přítel také získá 20% slevu, která ho motivuje k prvnímu nákupu.

Proč je ústní podání tak účinné?

Doporučovací marketing do značné míry závisí na ústním podání a je to jedna z nejúčinnějších marketingových taktik, jak organicky škálovat podnikání.

Představte si, že jste si naposledy vybrali e-shop, restauraci nebo hotel. Před vstupem do restaurace jsme se vsadili, že nejúčinnější marketingovou taktikou restaurace bylo doporučení. Možná jste viděli příspěvek na sociálních sítích od svých vrstevníků nebo jste se o něm dozvěděli z rozhovoru se svými blízkými.

Sdílení značkových zkušeností je zakořeněno v našem každodenním životě. Přirozeně sdílíme dobré spotřebitelské zkušenosti prostřednictvím osobních rozhovorů nebo online příspěvků na sociálních sítích. Pokud jsme odborníci na nějaké téma nebo službu, volně sdílíme své znalosti, abychom vedli lidi kolem nás.

Případně žádáme o doporučení při potápění na neznámém území. Informace mohou být dostupné online, přesto potřebujeme ověření od kolegů, abychom mohli učinit rozhodnutí.

Díky důležitosti ústního podání v každodenním životě si snadno uvědomíte, že jde o účinnou prodejní strategii. Stručně řečeno, doporučení jsou relevantnější a důvěryhodnější než sponzorované reklamy a jiné marketingové kanály.

Pokud potřebujete příklad, nehledejte nic jiného než ty, kteří vytvářejí online kurzy. I když se mohou ze všech sil snažit vytvořit cesty, zdroje návštěvnosti a vysoce uznávanou pověst, nejjednodušší způsob, jak tyto kurzy prodat, je vytvořit komunitu angažovaných studentů, která na sobě staví.

Jak doporučující marketing ovlivňuje vaše úsilí o budování značky?

Referral marketing má spoustu výhod nejen z hlediska zisku, ale také z hlediska brandingu. Zde jsou některé z hlavních:

Přístup k ambasadorům značky

Obchodníci zdůrazňují důležitost kvalitního obsahu, jako jsou blogové příspěvky, aktualizace na sociálních sítích, e-knihy a další marketingové materiály pro zvýšení povědomí o značce. Ale mít skupinu ambasadorů značky ochotných ručit za vaše podnikání je stejně důležité.

Program doporučení umožňuje podnikům mít zastánce značky, kteří jsou ochotni představit jejich společnost a propagovat jejich nejnovější produkty zákazníkům. Namísto sponzorovaných influencerů si tito ambasadoři značky vytvořili loajální vztah s vaší firmou. Jsou více než ochotni současně nakupovat vaše produkty a propagovat vaši značku, protože milují to, co děláte.

Zlepšit celkovou pověst

Referenční marketingové programy vám poskytují skutečnou metodu sdílení příběhu vaší značky a zlepšení vaší celkové reputace. Ve skutečnosti 92 % spotřebitelů důvěřuje doporučením od přátel a pouze 33 % důvěřuje online reklamám.

Zákazníci, kteří působí jako ambasadoři značky, jsou důvěryhodnějšími a autentickými zdroji informací o vaší firmě. Zatímco obhájci značky dostanou za své úsilí jen malý token, na propagaci značky, kterou skutečně milují, si najdou čas. Je to proto, že chtějí, aby jejich přátelé a rodina měli pozitivní spotřebitelské zkušenosti.

Získejte věrné zákazníky

Získání nového zákazníka na prodejní cestě stojí značný čas, peníze a úsilí – ale program doporučení to usnadňuje. Obhájci značky mohou snadno přesvědčit své přátele a rodinu, aby vyzkoušeli produkty, které milují.

Sellfy například zve své věrné zákazníky, aby při šíření informací o společnosti používali doporučující odkazy. To umožňuje novým zákazníkům získat 15 USD z první platby za předplatné a stávajícím zákazníkům získat kredit 15 USD na další platbu předplatného.

Nejen, že pomáhá spokojeným zákazníkům získat bonusy, ale také vede doporučené spotřebitele k větší loajálnosti. Je prokázáno, že doporučení zákazníci utrácejí v průměru o 13,2 % více než běžní zákazníci. To dokazuje, že zákazníci si mohou vytvořit silný vztah s vašimi značkami, když je přivedou jejich přátelé.

Jak efektivně spustit program doporučení

1. Zaměřte se na svůj produkt a služby

Jak začít? Prvním krokem je mít skvělý produkt, o kterém budou lidé chtít mluvit a sdílet ho. Toto je vstupenka ke skvělé zákaznické zkušenosti, opakovaným nákupům a doporučením.

2. Vyberte si lákavou pobídku

Dalším krokem je výběr pobídky. Odměníte zákazníky hotovostí, bezplatnými dárky, slevami nebo exkluzivními produkty? Vyberte si cenově výhodné ceny, které lze hromadně distribuovat zákazníkům bez ztráty zisku.

Například program doporučení „Dejte 30 $, získejte 30 $“ společnosti Greats umožňuje doporučeným přátelům získat 30 $ z první objednávky, zatímco obhájci značky dostanou stejnou odměnu při příštím nákupu.

3. Propagujte svůj program

Poté propagujte svůj program doporučení. Informujte své stávající zákazníky prostřednictvím svých webových stránek, e-mailů a příspěvků na sociálních sítích.

Pokud chcete, aby byly věci interaktivní a zábavné pro vaše (potenciální) účastníky, zvažte použití chatbotů k informování návštěvníků vašeho webu o vašem programu. Můžete je nastavit způsobem, který zautomatizuje celý proces přihlašování a zajistí bezproblémový posun pro vás i vaše účastníky.

4. Sledujte svůj pokrok

Nakonec sledujte a sledujte svůj pokrok pomocí analytických nástrojů. Hlavní výhodou programu doporučení je to, že vám dává možnost určit, zda zákazníci byli doporučeni svými přáteli nebo přivedeni vaším vlastním marketingovým úsilím. Umožňuje vám také sledovat zastánce značky a vytvářet kampaně, které zvýší zapojení a udržení zákazníků.

Jste připraveni spustit program doporučení?

Spuštění programu doporučení může mít velký dopad na vaše prodeje.

Mnoho spotřebitelů spoléhá na doporučení svých přátel a rodiny. To je přesně důvod, proč vám spuštění programu doporučení může pomoci rozšířit vaši zákaznickou základnu a odměnit obhájce vaší značky.

Raul Galera je manažerem pro partnery ve společnostech ReferralCandy a Candybar, dvou nástrojích, které pomáhají malým a středním podnikům provozovat programy doporučení zákazníků a věrnostní programy. Posledních sedm let pracuje v technologickém sektoru a pravidelně píše o marketingu, eCommerce a tech.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *