Jak získat peníze a propagovat svou firmu jako podnikatelka

Takže jste založili společnost a ta roste. Skvělý! Pokud jste jako mnoho zakladatelů start-upů, nemusí to stačit. Můžete cítit hlubokou touhu prosadit se a dosáhnout nových výšin.

Pokud to dokážete bez externího financování, jděte do toho. Pokud však potřebujete externí kolo financování a připravujete se na získávání finančních prostředků od VC, požádejte co nejvíce svých přátel zakladatelů o radu, jak tento proces řešit. Zakladatelé jako Eropa Stein (CEO společnosti Hyre) popisují tento proces jako časově náročný, vzrušující a občas demotivující.

Jako mladá podnikatelka bez velkých zkušeností a pověsti může být získávání finančních prostředků velmi stresujícím procesem. Může to být ještě děsivější, pokud během setkání investorů zazní neformální sexistické podtóny. Tyto situace jsou extrémně skličující, a přesto se ženy často potřebují držet zpátky a udržovat konverzaci směřující k pozitivnímu výsledku.

Ve skutečnosti mohou zakladatelky mít pocit, že mají hodně co ztratit, pokud toto nevhodné chování upozorňují. A tak… nešťastný cyklus podfinancování žen nebo devalvace jejich společnosti pokračuje.

Tak co děláš?

Co očekávat při fundraisingu

To je scénář, kterému Eropa čelila během své kariéry několikrát, zejména během kola financování své platformy pro plánování zaměstnanců. Je bohužel docela běžné, že muži a ženy dostávají různé otázky, když bojují ve žraločí nádrži.
Harvard Business Review provedla výzkum konkrétně o tom, jak se podnikatelé a podnikatelky ptají na různé otázky ze strany VC a jak to ovlivňuje jejich financování. Ženy dostávají otázky o potenciálu ztráty, zatímco muži dostávají otázky o potenciálu zisků. Tyto otázky se nazývají otázky týkající se propagace vs. otázky prevence.

Mnoho zakladatelek v síti Eropa se podělilo o zkušenosti s bombardováním investorů rizikovými otázkami, aniž by dostaly příležitost podělit se o svou vizi své společnosti. Zakladatelé, kteří byli asertivnější, byli označeni za agresivní. Jiní, kteří byli pokornější, byli popsáni jako postrádající vůdčí schopnosti.

Ale co s tím vlastně můžete dělat?

Zde je několik otázek, které byste si měli položit, když odpovídáte na sexistickou otázku:

Jak vaše reakce odpovídá vašim dlouhodobým cílům a tomu, kde chcete být?

Není pochyb o tom, že je špatné, aby se k ženám zacházelo jinak než k mužům. Musíte však mít na výhře oči a nereagovat impulzivně. Ukažte, že jste kompetentní tím, že propojíte svou vizi se svou odpovědí, a to i v případě, že se na ni otázka výslovně neptá.

Například na otázku týkající se vašich denních nebo měsíčních uživatelů můžete nejprve odpovědět tím, jak plánujete získávat zákazníky, a poté, kde se aktuálně nacházíte. Nebo když se vás zeptáte na odchod, zkuste mluvit o udržení zákazníků. Připravte se předem na podkopávání otázek, abyste mohli být vyrovnaní a reagovat způsobem, který vám dá moc.

„Když se mě investoři zeptali na odchod zákazníků ještě předtím, než jsem vůbec dostal příležitost představit náš růst, byl jsem připraven je přesměrovat na příběhy o úspěchu našich zákazníků. Skočil jsem na snímek, který ukazoval, jak moc Hyre snížil fluktuaci zaměstnanců našich klientů; a tak byl schopen udržet vysokou míru retence. To okamžitě přesměrovalo konverzaci a vrátilo nás na správnou cestu.“ — Eropa

Ano, je to nespravedlivé. Pamatujte, že už jen vstup do dračí doupěte znamená, že už děláte rozdíl v jeho kultuře. Jak se ve své kariéře dostanete dále, můžete mít ještě větší vliv na svůj průmysl a kulturu.

Co chcete, aby investoři měli z vaší nabídky?

Zaměřte se na nejsilnější stránky, které chcete, aby si investoři vzali. V každé odpovědi by mělo být jasné, co vy a váš tým přinesete ke stolu. I když jsou otázky zaměřené na vás negativnější než na vaše mužské protějšky, nutí vás to více pracovat, abyste jim nedali něco, čeho by se mohli chytit. To vyžaduje pečlivou přípravu a strategii.

Podle Harvard Business Review 85 % podnikatelů na otázku týkající se povýšení odpovídá odpovědí na povýšení a na otázku prevence odpovědí na prevenci. To vede k zaujatosti potvrzení, takže musíte změnit způsob, jakým odpovídáte.

Jak připravit svůj názor na strategické odpovědi

Rozhodně musíte trénovat své hřiště se svým týmem. Pokud je to možné, spojte se s mentory nebo kolegy ve vaší síti, kteří mohou sdílet zpětnou vazbu na základě svých zkušeností. Musíte zdokonalit své odpovědi bez ohledu na to, jaké otázky jsou položeny. Je důležité, abyste hráli role otázek a odpovědí pro nejhorší scénáře. Naplánujte si ve svém kalendáři čas na všechny jednotlivé kroky níže a procvičte si hřiště.

1. Udělejte si seznam potenciálních otázek

Jaké otázky dostáváte rádi a kterých se bojíte? Dejte je oba na svůj seznam. Zeptejte se svých kolegů, jaké otázky jim byly v minulosti položeny, které nečekali, které můžete přidat. Pomáhá vám udělat si průzkum a oslovit další startupy, které se těmto investorům již dříve nabídly.

Mohou se podělit o otázky, které jim byly položeny, a získat více informací o vašich konkrétních investorech. Budování vaší sítě vám pomůže i v budoucnu. Jakmile pomoc obdržíte, nezapomeňte ji zaplatit, až budete moci pomoci.

2. Udělejte si seznam všeho, co chcete sdělit

Proměňte svou vizi na odrážky, které lze zařadit do různých kategorií otázek a odpovědí. Procvičte si různé způsoby zachycení výroku, který se může prolínat s dalšími odpověďmi. Měli byste mít připraveno 3-5 bodů, které ilustrují vaši vizi v různé délce. Pokud existují body, které chcete uvést a na které se nikdo neptá, zkuste je přidat do jiné odpovědi.

3. Upomínky nebo Afirmace

Zapište si připomenutí nebo afirmaci o tom, co si ze schůzky chcete odnést a kam chcete, aby se vaše kariéra ubírala. Každá schůzka, na kterou jdete s investorem, by měla sloužit více účelům. Je zřejmé, že chcete investice, ale můžete získat i jiné věci.

Zaprvé je to zkušenost, ze které se můžete učit, abyste zdokonalili své hřiště. Bez ohledu na to, co se stane, je to jen jedno setkání z mnoha v průběhu vaší kariéry.

Za druhé, je to další spojení, které je třeba vytvořit. I když vám investor svými otázkami ukazuje, že není tím typem investora, jakého chcete, pravděpodobně jsou dobře propojeni. Možná vědí o jiných investorech, kteří by mohli být vhodnější.

Naplánujte si své hřiště

S připraveným plánem pravděpodobně získáte 1,6násobek finančních prostředků tím, že odpovíte na otázky týkající se prevence pomocí propagační odpovědi. Je čas, abyste získali finanční prostředky, které si vy a váš tým zasloužíte. Ženy-podnikatelky vlastní 38 % podniků v USA a zaslouží si větší snížení financování (jsme na 2 %). Je nešťastné, že v současné době investoři ženy a muži pravděpodobně projevují stejnou zaujatost v otázkách, které kladou. Časy se však mění a mnoho investorů bude mít větší pravomoci.

Hodně štěstí s vaším hřištěm a pokračujte ve cvičení. Pokud vám tento článek pomohl, dejte vědět Eropa, CEO společnosti Hyre! Najdete ji na LinkedIn kde můžete sledovat nejnovější aktualizace softwaru Hyre pro dočasné zaměstnance a řízení pracovních sil.

Eropa Stein je zakladatelkou a generální ředitelkou Hyre, HR platformy vše v jednom, která umožňuje manažerům směn hladce plánovat a obsazovat své týmy.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *