Je vaše malá firma tak neocenitelná, jak si myslíte?

Po letech strávených budování vaší malé firmy, může být těžké vyčíslit čas a energii, kterou jste do toho nalili, a oběti, které jste udělali, abyste se dostali tam, kde jste teď. Vaše společnost se vám pravděpodobně zdá k nezaplacení, ale nevyhnutelně přijde chvíle, kdy budete muset přesně počítat kolik stojí vaše podnikání.

Možná se připravujete na důchod nebo na a přechod na nového majitele—ať už jde o jednoho soukromého vlastníka nebo prodej zaměstnancům. Mít a výstupní plán nebo plán nástupnictví je dobrý první krok, ale budete také muset porozumět hodnotě svého majetku a daňovým důsledkům jejich převodu na další generaci. To bude vyžadovat přesné ocenění.

Hodnota vaší společnosti je subjektivní. Kupující a prodávající se ne vždy shodnou na tom, co je hodnotné a co ne, a proto je dobré najmout si poradce pro oceňování nebo CPA, který má zkušenosti s oceňováním podniků. To znamená, že není příliš obtížné přijít s rozumným ohodnocením vlastními silami – jen se budete muset vyhnout některým z běžných mylných představ, které mají prvoprodejci.

Vědět, s čím pracujete

Většina majitelů firem vlévá do svých společností své srdce a duši a logicky očekávají, že za to budou kompenzováni, až přijde čas na prodej. Bohužel pro mnoho zakladatelů je obtížné spolknout realitu trhu pro nákup a prodej malých podniků.

Téměř ve všech případech se malé podniky kupují a prodávají na základě peněžní tok produkují – s cenami upravenými nahoru nebo dolů, aby odrážely další kvalitativní rysy. Místo toho, aby se zaměřovali pouze na peněžní tok, však většina zprostředkovatelů používá jako základní datový bod ocenění údaj zvaný „SDE“ nebo diskreční zisk prodejce.

SDE je podobný peněžnímu toku, ale má jednu důležitou výhradu: Nepodstatné výdaje vlastníka jsou „přičteny“, aby se dospělo ke komplexní hodnotě celkové kompenzace nového vlastníka.

Řekněme, že vlastníte společnost, která vydělává 150 000 $ ročně EBITDA a zaplaťte si asi 100 000 $ na platu a benefitech jako generální ředitel/majitel. Teoreticky by měla být celá (nebo část) tohoto platu „přičtena“ k číslu EBITDA, aby se dosáhlo SDE ve výši přibližně 250 000 USD.

Jedná se o částku peněz, kterou by nový vlastník získávající podnik mohl očekávat, že vydělá, pokud by v podniku pracoval. (Majitel, který neplánuje pracovat v podniku, může přijmout pouze určité procento z tohoto čísla platu.)

I když se to na první pohled zdá přímočaré, v praxi to může být zamotané. Pro ilustraci řekněme, že jste posledních několik let navštěvovali každoroční školení, abyste drželi krok s trendy v oboru. Určitě byste mohli argumentovat, že nový majitel by nemusel dělat totéž. Ale je to reálné? Nový vlastník bude pravděpodobně čelit stejnému tržnímu prostředí jako vy, a takové přírůstky se mohou stát předmětem sporu, který nakonec vykolejí akvizice.

I když se tyto myšlenky mohou na první pohled zdát cizí, je možné se v oceňování malých podniků orientovat stejně dobře jako váš zprostředkovatel. Pokračujte ve čtení několik jednoduchých kroků, které vám pomohou se tam dostat.

1. Přečtěte si průmyslové zprávy

IBBA Zpráva o pulsu trhu nabízí cenný vhled do mnoha vlastníků firem, za které by mohli očekávat prodej svého podniku – a zveřejněná čtvrtletní data jsou pro veřejnost zdarma. Rychlé vyhledávání Google vás může zavést ke spoustě dalších aktuálních přehledů a také vám poskytnout historická data pro kontext.

Podívejte se ještě dnes online a možná budete náhle dychtivě prozkoumat prodej: rok 2018 byl rekordním rokem pro majitele malých podniků, kteří prodávali své společnosti. průzkum od BizBuySellse 4procentním nárůstem transakcí oproti předchozímu rekordu z roku 2017 a 31procentním nárůstem oproti číslům z roku 2016.

Kromě toho stejná zpráva uvádí, že 70 procent obchodních makléřů očekává, že v roce 2019 uvidí více transakcí než dříve. Hluboké pochopení prostředí fúzí a akvizic a vašeho příslušného odvětví vám může pomoci dospět k informovanému ocenění.

2. Promluvte si se svou CPA

Kromě vás má vaše CPA lepší přehled o financích vaší společnosti než kdokoli jiný. Pokud byl váš CPA vyškolen v oceňování nebo sleduje trendy v oboru, měl by vám být schopen poskytnout přibližné cenové rozpětí na základě trajektorie vašeho podnikání. Možná ještě důležitější je, že vaše CPA by vám měla být schopna poradit s daňově nejvýhodnějším způsobem, jak strukturovat budoucí transakci – a také s jakýmikoli kroky, které byste mohli potřebovat k přípravě.

Pokud plánujete seriózně prozkoumat prodej, pracujte se svou CPA a začněte dělat pořádek ve svých knihách. Potenciální kupci budou důkladně zkoumat vaše finance za poslední tři až pět let, takže se ujistěte, že jsou všechny vaše finance správně připraveny.

3. Uspořádejte si dokumenty

Existují a počet kritických dokumentů musíte mít, abyste došli k přesnému ocenění. Pro začátek budete muset přesně specifikovat, co je k dispozici na prodej. Nejjednodušší transakce a ty, které většina investorů upřednostňuje, vždy pocházejí z prodeje vašeho podniku jako fungujícího podniku – jinými slovy, prodejem celého vašeho obchodní majeteksmlouvy a pohledávky v jedné transakci.

Bez ohledu na to, jak je váš obchod strukturován, řádné ocenění bude vyžadovat, abyste zaúčtovali vše, co podnik vlastní, od hmotného (tvrdá aktiva na vašem rozvaha jako nákladní automobily a stroje) až po nehmotné (věci jako goodwill, patenty, vlastnické procesy, značky nebo ochranné známky). Relativní kvalita a hodnota těchto aktiv může mít významný vliv na konečné ocenění vaší firmy, takže musíte o všem vést přesné záznamy.

Nakonec všichni jen hádáme

Jednou jsem slyšel zajímavý názor na oceňování, který ilustruje jeho současnou složitost a jednoduchost. Mluvil jsem s kolegy na konferenci a tato osoba řekla: „Můžeme vše modelovat, spočítat čísla a podívat se na průmyslové zprávy. Ale v konečném důsledku je hodnota jakéhokoli aktiva stanovena v okamžiku, kdy dojde k transakci – a ne sekundu předtím.“

To je něco, co by majitelé firem měli mít na paměti. Ačkoli je dospět k ocenění kvantitativní cvičení, stále je to z velké části umění. Ať se vám to líbí nebo ne, kupující na druhém konci transakce nakonec určí skutečnou hodnotu vaší firmy na trhu.

Jim Moran je zakladatelem a řídícím partnerem ValueStreet Equity Partners, firmy se sídlem v San Diegu, která investuje výhradně do malých podniků. Jeho podnikatelské snažení začalo v roce 2006 a vyvrcholilo založením malého podniku, jehož tržby rostly na více než 30 milionů dolarů ročně. Poté, co v roce 2016 opustil své podnikání, založil James ValueStreet, aby se mohl věnovat práci, kterou miluje, ve větším měřítku. Má bakalářský titul na Skidmore College v Saratoga Springs v New Yorku a žije v San Diegu se svou ženou a synem.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *