Práce na startupu může být vzrušující, vzrušující, naplňující a možná i trochu děsivá.
Vytváření finančních prognóz a rozpočtů obvykle nepředstavuje to, kolik podnikatelů si představuje trávit svůj čas, ale tyto nástroje jsou neuvěřitelně nezbytné.
Přesná a promyšlená předpověď může být časově náročná, ale pomůže vám činit informovaná rozhodnutí ohledně počtu zaměstnanců a růstu a pomůže vám přilákat investory.
Zde jsou tipy, jak vytvořit praktickou a dobře zaokrouhlenou finanční prognózu pro váš startup.
Hodnota prognózy
Může být lákavé odkládat vytváření projekcí a prognóz. Musíte provozovat firmu a je zcela možné, že se prostředí může změnit neočekávaným způsobem a vy víte, že se vaše firma bude muset těmto změnám v reálném čase přizpůsobit.
Věnovat čas předpovědi, která by mohla být za šest měsíců zastaralá, se může zdát jako ztráta času, ale ve skutečnosti je to nesmírně důležité. Jak se říká, pokud na něco nemíříte, vždy vám bude chybět.
Vytváření finančních prognóz vyžaduje cvik, takže i když prognóza skončí v recyklačním koši, získané znalosti a zkušenosti vám pomohou vytvořit příště vytáčenější předpověď.
Nejprve pochopte své finance
Shromáždění informací, které potřebujete k vytvoření prognózy a rozpočtu, vám pomůže uvědomit si, kam vaše peníze jdou, takže se můžete zaměřit na oblasti, kde utrácíte peníze nadměrně nebo ztrácíte peníze, stejně jako na oblasti, které jsou podfinancované.
Objektivní přezkoumání vašich financí je důležité, a to je předpokladem pro vytvoření prognózy.
Ukaž a řekni
Investoři nebudou chtít mít s vaší společností nic společného, pokud nebudete rozumět finančním potřebám a cílům vaší firmy. Vaše obchodní čísla a KPI (klíčové ukazatele výkonu) by měly být k dispozici na dosah ruky. Své nejdůležitější finance můžete sledovat v excelových tabulkách, ale pomocí obchodního panelu nástroj, který se integruje s vaším účetním softwarem, to může usnadnit a pomůže vám vyhnout se dvojitému zadávání dat.
Prognóza je dokumentace, která potenciálním investorům a věřitelům ukazuje, co potřebují vědět o vašem podnikání, ale také to, že jste kompetentní, máte znalosti o svém podnikání a jeho silných a slabých stránkách a jste přiměřeně bezpečnou investicí.
Bez investičního kapitálu nebo obchodních půjček nemusí být vaše firma schopna růst a dosáhnout skvělých věcí, o kterých víte, že vy a váš tým dokážete.
Vyhodnoťte výdaje
Začněte svou finanční prognózu se známými výdaji.
Náklady lze snadno identifikovat. Ujistěte se, že přemýšlíte o známých, pravidelných výdajích, variabilních výdajích a zahrňte i malé položky, jako jsou kancelářské potřeby.
Vaše firma má každý měsíc, čtvrtletí nebo rok specifické výdaje neboli režii, které budou vždy existovat.
Známé výdaje
Příklady známých výdajů zahrnují:
- Pronajmout si
- účty za energie
- Zaměstnanci (včetně platů a výhod, jako jsou pojištění a penzijní příspěvky)
- Daně
- Komunikace (telefon, internet)
- Vybavení a licencování (počítače, servery, software atd.)
- Marketing
- Právní
Variabilní výdaje
Vaše podnikání má také kolísavé výdaje.
Věci jako vývoj produktů, materiály a balení, bonusy založené na výkonu a další.
Jsou to velmi nutné výdaje, ale na rozdíl od vašeho nájemného, které zůstane stejné po dobu pronájmu, se jedná o výdaje, které se mohou z jednoho čtvrtletí na druhé měnit na základě proměnné.
All-inclusive seznam
Až budete sestavovat seznam svých výdajů, zahrňte vše. Může být snadné věci přehlédnout, ale ujistěte se, že to všechno dostanete.
Od kávy, kterou si koupíte do odpočinkové místnosti, po kancelářské sponky a další, pokud za ni utratíte peníze, přidejte si ji na svůj seznam.
Profesionální tip: Pokud ještě nepoužíváte účetní software ke sledování svých výdajů a příjmů, sledujte každou položku na svém bankovním účtu a zaznamenejte ji po určité období a bude snadné přijít na to, kde utrácíte své peníze.
Nástrahy výdajů
Počáteční dny startupu mohou být intenzivní. Je toho hodně a pravděpodobně není dost času nebo lidí, aby to všechno udělali.
Může to být nebezpečná doba.
Ve shonu, aby bylo vše hotovo, mohou být důležité úkoly přehlédnuty. Mnoho podnikatelů také začíná s malými, pokud vůbec nějakými, obchodními zkušenostmi.
V nadšení z vývoje produktu a jeho uvedení na trh může podnikatel přehlédnout zaplacení všech nezbytných státních a federálních daní, podání licenčních dokumentů a zaplacení příslušných poplatků za to a další.
Je možné, že máte výdaje, které jste si neuvědomili, a na tyto výdaje mohou narůstat poplatky z prodlení. Z těchto důvodů byste měli do svého rozpočtu vždy začlenit nouzový fond, který pokryje neočekávané účty a výdaje.
Přizvat obchodního manažera nebo poradce je skvělý způsob, jak zajistit, aby byly všechny detaily vyřešeny a zaplaceny. Jedná se o dodatečné náklady, které však mohou pomoci udržet vaše podnikání v pohybu kupředu, zatímco vy rostete.
Zmapujte svůj plán růstu
Jakmile budete mít pochopení a důkladný seznam svých výdajů, odložte je a vymyslete další kroky pro vaše podnikání.
Vyhodnoťte svůj podnikatelský plán abyste zjistili, zda je tento plán stále v kurzu a je životaschopný, a začněte přemýšlet o tom, co uděláte jinak, pokud potřebujete v plánu provést změny.
Zkontrolujte prodejní cíle a zjistěte, zda některé aspekty vašeho podnikání vyžadují pozornost, a tedy i financování.
Důsledky vašeho plánu
Jakmile budete mít svůj plán zmapovaný, zjistěte, zda existují nějaké skryté výdaje na dosažení milníků a dosažení vašich cílů.
Pokud například chcete zvýšit prodej, nastíněte, jak se to stane. Bude váš prodejní tým jednoduše potřebovat více výsledků, nebo přidáte zaměstnance?
Nebo budete provozovat propagační akci nebo nabízet kupony na podporu prodeje?
Je jasné, že najímání nových členů týmu je náklad a provozování propagačních akcí znamená zvýšené marketingové náklady a v závislosti na povaze speciálních produktů prodávat produkty za sníženou sazbu.
Podívejte se na trh a vaši konkurenci
Sledujte trendy a nové technologie a sledujte, co dělá vaše konkurence. Znát své místo na trhu vám může pomoci při rozhodování o dalším kroku.
Spolehlivá předpověď je vytvořena pomocí dat z vašeho výkonu spolu s daty v reálném čase z vašeho odvětví a trhu.
V závislosti na vašem oboru je lze získat z:
- Vládní a statistické úřady vydávající statistiky malých podniků.
- Dělat a analýza konkurence. Větší hráči na trhu zveřejňují svá data volně online.
- Najděte si výzkumnou firmu průzkum trhu vaším jménem a získat podrobný přehled o vaší situaci a odvětví.
Buďte opatrně optimističtí
Při vytváření finanční prognózy musíte najít rovnováhu mezi realitou a optimismem.
Chcete si stanovit dosažitelné cíle, kterých můžete věrohodně dosáhnout, ale chcete mít důvod se protáhnout a vynaložit nějaké úsilí.
jestli ty vytvořit předpověď a rozpočeta ignorujete možnost, že budete mít špatný prodejní měsíc nebo že na scénu přijde nový konkurent (nebo se dějí obě tyto věci najednou), zjistíte, že váš plán selže a možná nebudete připraveni zvládnout neúspěchy.
Na druhou stranu, pokud věci jdou výjimečně dobře a vy nahrazujete svá měřítka, může být pro vaši firmu přínosem mít plán. Klíčem je zde použít vaši předpověď jako nástroj k promýšlení několika různých scénářů, abyste nebyli překvapeni, když věci nepůjdou přesně tak, jak jste doufali.
Rozpočtování
Rozpočet je plán, který používáte k přechodu od tady a teď k nejlepšímu scénáři vaší prognózy. Potřebuješ tok peněz udržet firmu nad vodou a zavést svůj plán růstu.
Když máte kontrolu nad všemi svými výdaji a víte, kam chcete jít, můžete si vytvořit informovaný rozpočet.
Zabudujte do flexibility
Rozpočet závisí na mnoha faktorech, a pokud se jeden z těchto faktorů zpozdí nebo nejede přesně podle očekávání, může to ovlivnit váš rozpočet a vaši prognózu.
To je v pořádku – to se stává.
Zabudujte do svých plánů flexibilitu a nepředvídané události, takže pokud se objeví neočekávané proměnné, můžete se zotavit.
Zůstaňte aktuální
Čím častěji prognózu aktualizujete, tím méně bude celý proces časově náročný. Pokud se prognózy dotknete pouze jednou ročně, budete muset při sestavování příští roční prognózy provést spoustu průzkumu.
Postupná čtvrtletní nebo měsíční aktualizace prognózy vám umožní mít přesnější a potenciálně přesnější dokument.
Práce na něm také strávíte méně času, protože nebude nutná generální oprava.
Používejte nástroje, které máte po ruce
K dispozici je specializovaný prognostický software, který vám pomůže vytvořit předpověď.
Můžete zadat své údaje a upravit parametry, abyste získali finanční prognózu pro vaši firmu.
I když to může být skvělé, může to být také zbytečné. Zvažte také náklady a možná školení nezbytná k používání takového softwaru.
Pokud chcete jen jednoduchou předpověď, něco tak snadného, jako je tabulka, může být vše, co potřebujete k dokončení práce.
Rekapitulujte minulost
Občas si udělejte čas a vraťte se zpět a porovnejte svou předpověď s tím, co se skutečně stalo. Porovnání vašeho plánu s realitou vám pomůže činit informovaná rozhodnutí.
Pokud jste například dostali více peněz, než jste očekávali, může to snížit neočekávané výdaje.
Přezkoumání promarněných příležitostí může být bolestivé, ale je to zkušenost s učením a nezbytná, pokud chcete vybudovat úspěšnou firmu.
Rozpočtování a prognózování se časem snazší a následné přezkoumání prognózy a rozpočtu vám pomůže vytvořit pevnější plány a nástroje do budoucna.
Převzít kontrolu nad svou budoucností
Na předpovědích záleží a komplexní předpověď vám může pomoci přečkat bouře a dosáhnout nových výšin.
Vytvoření prognózy je důležitý úkol. Chcete-li to udělat správně, musíte si dát čas a objektivně a racionálně zhodnotit svou minulost, přítomnost a budoucnost.
Musíte také podnikat, takže najděte rovnováhu mezi každodenními činnostmi a zajištěním úspěšné navigace vaší firmy tam, kde chcete být v budoucnu.