Nezávislí vs. Zaměstnanci – Která možnost je pro můj startup nejlepší?

Globální recese učinila úsporu peněz prioritou pro všechny typy podniků, ale o nic víc než u startupů s omezenými penězi.

Jako majitel startupu se však nemusíte nechat skalnatou ekonomickou krajinou odradit od najímání těch nejlepších lidí, které potřebujete, aby vám pomohli dosáhnout vaší vize. Jak dokážete udržet rovnováhu mezi potřebou najímat zaměstnance a dodržet svůj rozpočet, s ohledem na náklady, které také uznává hodnotu kvalitní práce?

V tomto článku probereme výhody a nevýhody najímání pracovníků na plný úvazek, pracovníků na částečný úvazek nebo nezávislých pracovníků a jak zjistit, který z nich je pro váš startup ten pravý.

Klady a zápory pracovníka na plný úvazek

Když je váš startup úspěšný, je mnohem pravděpodobnější, že pracovníci na plný úvazek budou po ruce pracovat pozdě v noci nebo v případě potřeby věnují více hodin. Díky svému hlubokému porozumění kultuře a hodnotám vašeho startupu mohou být zásadními přispěvateli k růstu vaší společnosti prostřednictvím svých nových nápadů, kreativních přístupů a jedinečných příspěvků.

Profesionálové

Pracovník na plný úvazek se ideálně hodí pro práci, která vyžaduje neustálou pozornost. Kromě toho bude tradiční pracovník pravděpodobně více investován a odpovědný za úspěch vašeho startupu. Budou se skutečně cítit jako součást vašeho týmu a tito zaměstnanci mohou být speciálně vyškoleni, aby zajistili vysokou návratnost investic. Od těchto typů zaměstnanců lze očekávat loajalitu, která je na pracovišti vždy vysoce ceněnou kvalitou.

Nalezením, najímáním a školením správného zaměstnance pro vaši společnost můžete získat náskok před konkurencí a zároveň budovat spokojenost a loajalitu zaměstnanců. Trik je samozřejmě v tom, že na prvním místě najdete oddaného zaměstnance. Tento problém ilustruje skutečnost, že 71 % náborových manažerů uvádí, že mají potíže najít profesionály na plný úvazek, kteří jsou dostatečně kvalifikovaní, aby zaplnili jejich pracovní pozice.

Nevýhody

Kromě toho lze nevýhodu pracovníka na plný úvazek shrnout do jednoho slova, kterého se mnozí bojí – závazek. Najmutí klasického pracovníka znamená, že ukončení pracovního poměru může být obtížné. Společnosti by také měly počítat s tím, že budou platit více za zaměstnance na plný úvazek s náklady na sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, daně ze mzdy a pojištění v nezaměstnanosti.

Klady a zápory brigádníka

Pracovník na částečný úvazek může být dokonalou odpovědí pro ty, kteří pracují jako šťastné médium mezi nezávislým nezávislým pracovníkem a angažovaným, loajálním zaměstnancem na plný úvazek. Toto je perfektní volba pro startupy, které nemají v plánu čtyřicet hodin práce, ale přesto potřebují pomoc s projekty a úkoly.

Profesionálové

Nejlepší na částečných úvazcích je, že jejich pracovní dobu lze v případě potřeby zvýšit nebo snížit. Od pracovníků na částečný úvazek se navíc nevyžaduje, aby měli zdravotní pojištění sponzorované společností a museli platit nižší daně.

Pro startupy je nejlepší najímat zaměstnance na částečný úvazek s upřímným a otevřeně deklarovaným záměrem přejít na plný úvazek, pokud společnost poroste. Tímto způsobem bude pracovník na částečný úvazek, který se hodí pro vaši společnost, ještě více motivován k tomu, aby pomohl vašemu startupu uspět a získal své místo.

Pokud se váš startup rozhodne jít touto cestou, je zásadní se zaměřit na prověřování nových rekrutů. Ideální pracovník na částečný úvazek je zapojen do vize vaší společnosti, ale také flexibilní z hlediska plánování. Může se však odvíjet i opačný scénář, s brigádníkem, který se necítí jako součást vaší dlouhodobé vize a jako takový žongluje tuto brigádu s řadou dalších.

Nevýhody

Jen mějte na paměti, že pracovníci na částečný úvazek, kteří jsou vysoce kvalifikovaní, vás s mnohem větší pravděpodobností nechají na vysoké a suché pro zaměstnavatele na plný úvazek. Tento scénář se stává ještě znepokojivějším, když zohledníte množství školení, které by nový zaměstnanec mohl potřebovat, a možnost, že vás opustí ke konkurenci.

Kromě toho je u pracovníků na částečný úvazek pravděpodobnější, že budou žonglovat s jinými povinnostmi nebo druhými zaměstnáními než zaměstnanci na plný úvazek. Tradiční pracovníci, kteří jsou zaměstnáni více než jedním zaměstnáním na částečný úvazek, nemusí být tak zběhlí ve zvládání rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem a pracovních očekávání jako ostřílení nezávislí pracovníci.

Výhody a nevýhody najímání freelancera

Kdysi málo používané slovo, freelanceři nabývají na velikosti a začínají vkládat své nároky do ekonomického prostředí. Podle nedávných studií roste „gigová ekonomika“ třikrát rychleji než tradiční pracovní místa jen ve Spojených státech. Vzhledem k tomu, že práce na dálku je nyní stále více přijímána, pracovníci si uvědomují, že mají jiné možnosti.

Profesionálové

Kromě toho, že může pracovat odkudkoli, je nezávislý pracovník také ideální pro vysoce specifikovaný úkol nebo projekt s omezenou dobou trvání. Pokud má vaše společnost velmi dobře definovaný konečný výsledek, kterého je třeba dosáhnout, může to být perfektní pro pracovníka na volné noze.

Vaše společnost se navíc nemusí starat o placení takových věcí, jako je zdravotní péče, nemocenská, rodičovská dovolená nebo daně ze mzdy. Množství dostupných nezávislých pracovníků, stejně jako neustále se vyvíjející online platformy pro práci na volné noze, je také skvělou zprávou pro startupy, které potřebují mít práci na dálku.

Nevýhody

Nezávislí pracovníci však přicházejí s některými významnými nevýhodami. Společnosti velmi nedoporučují najímat pracovníky na volné noze pro velmi různorodé úkoly nebo pro práci, která vyžaduje kreativní rozhodování. Je také nejlepší vyhnout se tomu, aby úkol, který přímo souvisí s image vaší nové společnosti, měl na starosti smluvního pracovníka.

U pracovníků, kteří mohou být najati a propuštěni z rozmaru, je mnohem méně pravděpodobné, že budou oddáni širší vizi vaší společnosti. Koneckonců, je těžké očekávat, že pracovník na volné noze bude v době nouze překračovat hranice bez lákání na povýšení nebo zvýšení platu.

Z tohoto důvodu budete muset převzít mnohem větší roli při vytváření jasných očekávání u nezávislého pracovníka a pozorného sledování jeho pracovního postupu než u klasického pracovníka. Mnoho společností zjistilo, že požádat nezávislé pracovníky o dokončení a uložení práce v cloudu je transparentní způsob, jak dohlížet na pokrok. Cloudové nástroje, jako jsou Dokumenty Google nebo Dropbox, vám například umožňují mít přehled o vašich najatých nezávislých pracovníkech, například o tom, kdy jsou přihlášeni nebo kolik času strávili na konkrétním úkolu prostřednictvím podrobné funkce protokolu změn.

Dalším potenciálním nebezpečím najímání pracovníka na volné noze jsou problémy s kybernetickou bezpečností, které mohou nastat. Při pohovorech s pracovníky se vždy zeptejte na jejich postupy v oblasti bezpečnosti práce online, abyste zajistili, že finanční data vaší společnosti nebo nové nápady nebudou nikdy ohroženy.

Najímání správných pracovníků závisí na vašem podnikání

Bez ohledu na to, zda se rozhodnete najmout pracovníka na částečný nebo plný úvazek nebo pracovníka na volné noze, je pro vás naprosto klíčové, abyste měli jasno o očekávaných výsledcích a smluvních podmínkách, než kohokoli najmete. Stejně důležité je poskytnout svým pracovníkům měřitelné cíle a termíny, abyste se vyhnuli zmatkům, ztrátě času a nikdy nekončícím jednáním.

Než si najmete jakoukoli pomoc, je důležité, abyste skutečně pochopili, co vaše společnost potřebuje. Typ práce, kterou musíte dokončit, ať už je trvalá nebo dočasná, a úroveň dovedností, to vše pomůže procesu výběru správného typu pracovníka pro váš startup.

Nahla Davies je vývojář softwaru a tech spisovatel. Než se naplno věnovala technickému psaní, stihla – mimo jiné zajímavé věci – sloužit jako hlavní programátorka v 5000 zážitkové brandingové organizaci Inc., mezi jejíž klienty patří Samsung, Time Warner, Netflix a Sony.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *