O spuštění 5G sítě se mluví už nějakou dobu. Pamatujete si na výpadek mobilních sítí, ke kterému došlo 25. října? Přetrvávají pochybnosti o tom, zda se nejednalo o kybernetický útok, a také o jeho příčinách, což nemůže nevzbudit některé otázky ohledně počítačové bezpečnosti při implementaci 5G. Zjistěte, kde stojíte a jak moc byste se měli (nebo neměli) obávat.
Rok 2020 byl datem, které Evropská unie (EU) stanovila jako konečný termín pro komerčně dostupnou síť 5G alespoň v jednom městě na zemi z 23 členských států: Německo, Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Španělsko, Estonsko. , Finsko, Francie, Řecko, Holandsko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Malta, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Švédsko a Spojené království.
Ale bude plné pokrytí brzy?
Co je to 5G síť?
Od vytvoření první generace mobilní sítě (1G) v roce 1980, výhradně pro hlasové hovory, se vyvinula do podoby, kterou známe dnes: 4G. Když byl uveden na trh, byl to právě pro mobilní širokopásmové připojení s rychlostí 100 Mbps až 1 Gbps za sekundu.
Se vstupem 5G na scénu se vyhlídky na rychlost zvyšují na přibližně 10 Gbps za sekundu, což bude znamenat, že všude jsou prakticky neomezená data.
Jaké jsou výhody 5G?
#1 – Rychlost dat
Jedna z největších výhod 5G sítě spočívá v rychlosti, s jakou bude dosaženo přístupu k mobilním datům: bude možné dosáhnout rychlosti 100krát vyšší, než jaká je aktuálně dostupná.
Co to v praxi znamená? Určitý obsah, který trvá déle – jako například videa – bude mít mnohem rychlejší, což zlepší zážitek všech uživatelů a umožní jim ušetřit čas a následně i více spotřebovat.
#2 – Rychlost v komunikaci
Komunikace začne probíhat i v reálném čase, protože doba odezvy (latence) daného dálkově ovládaného zařízení na provedení operace bude podstatně rychlejší.
Důkazem toho bylo provedení operace zvířete na dálku, poprvé letos v lednu v Číně prostřednictvím sítě 5G.
Výhody 5G proto nesouvisí pouze s rychlostí s to je od nahráváale také s rychlostí odezvy (která bude prakticky okamžitá) ve videohrách, videohovorech a prohlížení obsahu na streamovánínapříklad.
#3 – Spojení mezi zařízeními
Protože 5G umožňuje přenášet velké množství informací současně, umožní to mít připojené tisíce zařízení současně.
Proč v Portugalsku stále nemáme síť 5G?
Na telekomunikační společnosti bylo kladeno mnoho výzev ke spuštění této sítě, především s ohledem na nutnost standardizovat požadavky 5G na celém světě – to znamená, že se očekává, že síť bude fungovat stejným způsobem i ve vzdálenějších oblastech. venkovské i městské, na rozdíl od toho, co se děje dnes.
DTT migrace
Aby se 5G stalo realitou, musí všechny země uvolnit frekvenční pásmo 700 MHz (megahertz) ze svého současného využití digitální pozemní televize (DTT), jak je stanoveno rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/899 ze dne 17. května 2017 o využívání kmitočtového pásma 470–790 MHz v Unii: „Ve frekvenčním pásmu 470–790 MHz je spektrum cenným přínosem pro ekonomické využití bezdrátových sítí s univerzálním vnitřním i venkovním pokrytím. Toto spektrum je v současnosti využíváno v celé Unii pro digitální pozemní televizi (DTT) (…). Spektrum je proto předpokladem pro přístup ke kulturnímu obsahu, informacím a myšlenkám a pro jejich šíření“.
V Portugalsku existují důkazy, že je v tomto směru vyvíjeno úsilí: proces migrace pásma 700 MHz DTT, který je nezbytný pro spuštění sítě 5G, již začal.
Pro vyjasnění pochybností o této migraci a také pro pomoc spotřebitelům, kteří si znovu nemohou naladit svou televizi, vytvořil ANACOM dokonce telefonní linku podpory s číslem 800 102 002, která je k dispozici denně od 9:00 do 10:00. odpoledne
Tato entita také poskytne bezplatnou technickou podporu na místě obyvatelstvu, které není schopné vyladit své vybavení. Jak ANACOM vysvětluje ve svém komuniké ze dne 15. listopadu 2019, „není třeba vyměňovat nebo přeorientovat antény, měnit televizi nebo dekodér; a nikdo si nebude muset předplatit placené televizní služby“.
Síť DTT vysílá kanály RTP1, RTP2, RTP3, RTP Memória, SIC, TVI a Parliament. Migrace této sítě spočívá ve změně frekvencí vysílačů, které využívají pásmo 694-790 MHz (nazývané „pásmo 700 MHz“), na nové přenosové frekvence, které musí být zpřístupněny pro síť 5G.
Přidělení spektra vládou a ANACOM telekomunikačním operátorům
V dubnu 2020 se také uskuteční aukce s cílem přidělit frekvence všem zainteresovaným operátorům, aby mohli získat potřebné množství spektra.
ANACOM také zajistí, aby existovaly limity pro přidělování spektra, aby byla zajištěna hospodářská soutěž na trhu (což by mohlo dokonce vést ke vzniku nových operátorů).
Regulátor bude muset sdělit výsledek veřejné konzultace k aukci 5G v lednu 2020 a v dubnu bude muset validovat postup přidělování spektra a poté zahájit aukci.
Očekává se, že proces přidělování frekvencí 5G v Portugalsku bude dokončen mezi červnem a srpnem 2020.
Jak moc bychom se měli obávat bezpečnostních problémů spojených s 5G?
Když mluvíme o tomto vývoji sítě, zdá se, že vyvstávají pouze výhody. Zdá se však, že druhá strana mince souvisí s otázkami kybernetické bezpečnosti, což vedlo Evropskou komisi k vydání doporučení 26. března tohoto roku pro všechny členské státy.
V tomto dokumentu Komise žádá všechny země, aby analyzovaly vnitrostátní rizika, která mohou ze sítě 5G vyplynout. Stále více bude nutné být náročný na počítačovou bezpečnost.
Do sítě bude připojeno více zařízení a pobídky k jejich používání budou stále více mrak – v důsledku toho jsme zranitelnější vůči bezpečnostním hrozbám.
Síť páté generace je hned za rohem a bude mít velký dopad nejen na digitální sektor, ale na ekonomiku obecně.