Plánování výstupní strategie pro vaši malou firmu nebo startup

Tento článek je součástí našeho Průvodce zahájením podnikáníkurátorský seznam našich článků, které vás rychle zprovozní!

Mnoho lidí začíná podnikat s cílem hledat akvizici. Jiní se ale později rozhodnou, že je čas jít dál – rádi by vytáhli svůj čas a peníze z konkrétního podniku. Nikdy není příliš brzy (nebo příliš pozdě) začít plánovat svou výstupní strategii.

Jaký je účel výstupní strategie?

Strategie odchodu je způsob, jakým do něj investují podnikatelé (zakladatelé) a investoři, kteří investovali velké částky peněz začínající společnosti převést vlastnictví svého podniku na třetí osobu. Je to způsob, jakým investoři získávají návratnost peněz, které investovali do podnikání.

Mezi běžné výstupní strategie patří akvizice jinou společností, prodej vlastního kapitálu nebo odkup managementu nebo zaměstnanců.

Kdo potřebuje výstupní strategii?

Pro každého, kdo hledá financování rizikového kapitálu nebo andělská investicemít jasnou výstupní strategii je zásadní.

I když jste malý podnik, je dobré plánovat dopředu a přemýšlet o tom, jak převedete vlastnictví podniku, ať už se rozhodnete podnik prodat, nebo se pokusíte jej rozšířit a budete se snažit o získání. Na plánování není nikdy příliš brzy.

Mám zahrnout svou výstupní strategii do svého obchodního plánu?

Včetně vaší výstupní strategie váš obchodní plán a dovnitř vaše hřiště je zvláště důležité pro začínající podniky, které žádají o financování od andělských investorů nebo investorů rizikového kapitálu, aby fondy mohly růst a škálovat.

Malé podniky se o to většinou nemusí tolik starat, protože pravděpodobně nebudou hledat investice (ne všechny dobré podniky jsou dobrou investicí pro anděly a VC). Cílem zakladatele malého podniku může být v dohledné době vlastnit podnik sám.

Jaký typ výstupní strategie je vhodný pro mé podnikání?

Tento seznam by vám měl poskytnout představu o běžných typech výstupních strategií. Typ strategie, kterou přijmete, bude záviset na typu společnosti a vašich finančních a strategických cílech.

Zde jsou některé z nejběžnějších:

  • Získávání
  • Prvotní veřejná nabídka (IPO)
  • Management buyout
  • Rodinné nástupnictví
  • Likvidace

Získávání

Akvizice je často známá jako „fúze a akvizice“. Je to proto, že když se společnost rozhodne prodat se jiné společnosti, kupující často začlení nebo sloučí služby této společnosti do svých vlastních nabídek produktů nebo služeb.

Stalo se to, když Google koupil YouTube a bezproblémově integroval platformu videa do svého vlastního vyhledávacího produktu. Nyní, když googlujete téma, často si všimnete, že se na vaší stránce s výsledky vyhledávání objevují videa.

V menším měřítku se to může stát, když se řetězec kaváren rozhodne koupit pekárnu, aby mohl do své nabídky přidat řadu pečiva a dortů. Akvizice nebo fúze mohou být vhodným přístupem pro podniky všech velikostí, včetně startupů.

Nejlepší na akvizici je to, že pokud se vám podaří „strategické sladění“ správně, můžete prodat společnost za více, než může ve skutečnosti stát. A pokud má o váš produkt zájem více společností, možná budete moci dále zvýšit cenu nebo zahájit nabídkovou válku!

Důvody, proč může externí společnost usilovat o akvizici nebo fúzi s jinou společností, sahají od toho, že jim umožní proniknout na nový trh, až po poskytnutí konkurenční výhody nebo silné vestavěné zákaznické základny. Nebo by mohli mít zájem odstranit vás jako konkurenta ze současného trhu.

Pokud víte, že akvizice je vaší výstupní strategií hned od začátku, dává vám to prostor, abyste vypadali atraktivní pro společnosti, které mohou mít zájem o vaši koupi. Pamatujte, že tyto konkrétní společnosti se mohou rozhodnout, že vás nekoupí, nebo o to nikdy neměly zájem. Pokud se vydáte cestou vytvoření velmi úzce specializovaného produktu, o který bude mít zájem pouze jedna konkrétní společnost, můžete také ztratit velký čas, pokud nevezmou návnadu.

Prvotní veřejná nabídka (IPO)

Tato výstupní strategie je vhodná pro malý počet začínajících a větších korporací, ale není vhodná pro většinu malých podniků, především proto, že to znamená přesvědčit investory i analytiky z Wall Street, že akcie ve vašem podnikání budou mít pro širokou veřejnost nějakou hodnotu.

Pro menší společnosti, které již začaly expandovat – např restaurace, které mají franšízu— IPO může být pro vlastníka dobrým způsobem, jak získat zpět vynaložené peníze, i když stojí za zmínku, že mu nemusí být povoleno prodávat akcie, dokud doba uzamčení prošel.

Mezi několik známých příkladů restaurací na burze patří Buffalo Wild Wings a BJ.

Pokud si myslíte, že je to pro vás správná strategie, nebo chcete mít alespoň možnost později vstoupit na burzu, nejjednodušší způsob, jak se dostat na burzu, je vyhledat investory, kteří to již dříve udělali s jinými společnostmi. Budou znát detaily a budou vás moci na tento proces lépe připravit.

Když už mluvíme o procesu – je dlouhý a těžký. Pokud se vám podaří získat srdce a mysl analytiků z Wall Street zaměřené na data, stále musíte dodržovat standardy stanovené Sarbanes-Oxley Actbudete mít poplatky za upsání, které budete muset zaplatit, potenciální „období blokace“, které vám zabrání prodat vaše akcie, a samozřejmě riziko, že uvidíte krach akciového trhu.

I když IPO může být vhodnou cestou pro společnost, jako je Twitter nebo Macy’s, zvažte, zda chcete přečkat bolest hlavy s přizpůsobením obchodních rozhodnutí trhu a tomu, co analytici věří, že bude dobré.

Management buyout

Pokud jste vybudovali firmu, jejíž dědictví chcete, aby pokračovalo i dlouho poté, co odejdete, možná budete chtít obrátit se na své zaměstnance.

To je pravda – nejenže budou mít dobrou představu o tom, jak věci již fungují, ale budou mít důvěrné znalosti o firemní kultuře, firemních cílech a již existující odhodlání, aby to fungovalo.

Je tu také bonus, že budete muset dělat mnohem méně due diligence. Pokud váš podnik koupí vedení nebo zaměstnanci, je to dobrý nápad, pokud vám na dědictví záleží nejvíce. Samozřejmě můžete vždy zvážit předání podnikání rodině, ale vždy existuje riziko, že podnikání nebudou rozumět, nebudou mít odhodlání uspět, a pokud podnik rozdělujete mezi rodinu členů, možnost rodinné rivality.

Rodinné nástupnictví

V této souvislosti, pokud byla vaše rodina vychována s důvěrnými znalostmi a porozuměním vašemu podnikání, mohou být těmi nejlepšími lidmi, kterým můžete věci předat.

Ve skutečnosti se to přesně stalo v Palo Alto Software. Společnost založil Tim Berry v roce 1988, jeho dcera Sabrina Parsons se stala generální ředitelkou a její manžel Noah provozním ředitelem krátce před udeřením recese.

Rozhodnutí bylo strategické a umožnilo Timovi věnovat se jiným zájmům, včetně zaměření na psaní. Od té doby Sabrina a Noah přizpůsobili vlajkovou loď produktu obchodního plánování založeného na stolních počítačích, Podnikatelský plán Pro, do nástroje SaaS s názvem LivePlan.

Předání Palo Alto Software rodině bylo více náhodné, než pečlivě plánované. Tim měl vždycky povzbuzoval své děti jít svou vlastní cestou. Ve skutečnosti žádný z nich nezískal titul v podnikání. Stalo se tak, že Sabrina a Noah vstoupili do internetového světa na začátku své kariéry a získali zkušenosti nezbytné k tomu, aby se mohli připojit k produktovým nabídkám Palo Alto Software a vybudovat je.

Pokud uvažujete o předání svého podnikání svým dětem nebo jiným členům rodiny, je třeba zvážit a naplánovat řadu věcí, včetně zajištění toho, aby kdokoli, kdo bude podnik převzít, měl příslušné dovednosti, byl kompetentní a je odhodlána k budoucnosti a úspěchu podnikání. Díky tomu bude odchod do důchodu mnohem jednodušší.

Likvidace

Pro malé podniky je likvidace běžnou výstupní strategií. Je to jeden z nejrychlejších způsobů uzavření podniku a někdy může být jedinou možností v případech, kdy je provoz podniku závislý pouze na jednom jednotlivci, kdy rodinní příslušníci nemají zájem nebo nejsou schopni převzít podnik a kde bankrot je na dosah ruky.

Je však třeba poznamenat, že veškeré zisky z prodeje aktiv je třeba nejprve použít k zaplacení věřitelům.

Chcete-li vydělat nějaké peníze pomocí likvidace jako výstupní strategie, budete muset mít cenná aktiva, která můžete prodat – jako pozemky, vybavení a tak dále.

Pokud to není příliš trápení a pokud vaše rozhodnutí o likvidaci nesouvisí s financemi, přemýšlejte raději o prodeji podniku veřejnosti. Existují nějaké způsoby, jak to udělat atraktivní?

Pokud to není možné a je lepší zavřít dveře, než ztratíte peníze, může být likvidace vašeho majetku nejlepší volbou.

Plánování do budoucna?

Pokud sestavujete svůj podnikatelský plán nebo se připravujete na prezentaci investorům poprvé, promyslete si svou výstupní strategii. Ujistěte se, že vaše finanční údaje jsou aktuální a že je pravidelně kontrolujete, takže vaše ocenění podniku je přesný.

Pokud je váš úspěšný odchod spojen s dosažením určitých finančních milníků, neváhejte se zeptat svého strategický obchodní poradce pro nějaké vodítko. Existují další věci, které můžete udělat, abyste svou firmu připravili na akvizici a další výstupy –podívejte se na tento článek Pro více informací.

Candice je spisovatelka na volné noze, šperkařka a hybrid digitálního marketingu. Více se o ní můžete dozvědět na jejích osobních stránkách nebo ji kontaktovat na Twitteru @candylandau.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *