Pokud sestavujete podnikatelský plán pro půjčku nebo investici, váš výkaz peněžních toků je jedním ze tří nezbytných výkazů, které váš plán potřebuje. Nejen, že investoři budou chtít vidět, jak se hotovost přesouvá do a z vašeho podnikání, ale váš výkaz peněžních toků vám pomůže přesně pochopit, kolik peněz potřebujete získat a kdy je budete potřebovat.
Výkazy o peněžních tocích však nejsou jen pro investory. Ještě důležitější je, že váš výkaz peněžních toků je zásadní pro dobré fungování vašeho podnikání. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak se dostat před problémy s peněžními toky dříve, než ohrozí vaši dlouhodobou životaschopnost. Pravidelně kontrolu nebo analýzu vašeho výkazu peněžních toků vám ukáže, kdy vám v budoucnu může hrozit nedostatek hotovosti, takže můžete plánovat dopředu a získat úvěr, půjčku nebo jiné financování dříve, než se ocitnete uprostřed finanční krize.
Co je to výkaz peněžních toků?
Nejjednodušeji, výkazy o peněžních tocích vyprávějí příběh o tom, kolik peněz společnost přichází (přílivy) a kolik odchází (odlivy). Výkaz peněžních toků ukazuje, kolik hotovosti má podnik k dispozici a jak se toto číslo v průběhu času mění. Typický výkaz peněžních toků zobrazuje peněžní toky na měsíční bázi po dobu 12 měsíců.
Jste připraveni přeskočit a vytvořit si vlastní výkaz peněžních toků? Stáhněte si naši bezplatnou šablonu peněžních toků Nyní.
Součásti výkazu peněžních toků
Obecně řečeno, výkazy peněžních toků se skládají ze tří hlavních složek:
1. Provozní činnosti
Jak vaše firma vydělává peníze na každodenní bázi? Provozní aktivity vaší organizace zahrnují vše, co souvisí s tím, jak generujete příjmy.
V zásadě se peněžní toky vytvářejí vždy, když zákazníci nakupují vaše produkty nebo služby; k odlivům dochází, když mimo jiné platíte zaměstnancům, dodavatelům, daním nebo úrokům.
2. Investiční aktivity
Většina transakcí souvisejících s prodejem nebo nákupem nemovitostí, vybavení nebo jiných dlouhodobých aktiv je zahrnuta do vašich investičních aktivit, stejně jako veškeré náklady spojené s fúzí nebo akvizicí.
Pokud vaše firma vůbec hraje na akciovém trhu, budete zde muset také uvést, kdy nakupujete nebo prodáváte cenné papíry.
3. Financování činností
Tato část výkazu peněžních toků obsahuje informace o uzavírání úvěrů na nákup nemovitostí nebo zařízení; vydávání akcií zaměstnancům, veřejnosti nebo jiným zainteresovaným stranám; vyplácení dividend a tak dále.
Stojí za zmínku, že výkazy peněžních toků mohou být ovlivněny bezhotovostními transakcemi, např amortizace nebo výdaje na nedobytné pohledávky. Mnoho firem se navíc rozhodlo přidat doplňující informace o velkých transakcích, které nezahrnují hotovost, jako je konverze dluh vůči vlastnímu kapitálu nebo vydávání akcií výměnou za aktiva.
Výkazy peněžních toků – které jsou považovány za jednu ze tří hlavních finančních výkazů spolu s výsledovkya rozvahy— lze připravit pomocí jedné ze dvou metod: přímé metody nebo nepřímá metodapřičemž oba poskytují stejné výsledky.
Protože je to snazší, většina podniků vytváří své výkazy peněžních toků nepřímou metodou, proto nejprve zaměřme svou pozornost tam.
Sestavení výkazu peněžních toků: Nepřímá metoda
Mnoho podniků se rozhodlo sestavit své historické výkazy peněžních toků nepřímou metodou, protože čísla, která potřebují, lze snadno získat z jejich účetního softwaru. Výkazy peněžních toků generované tímto způsobem k odsouhlasení vykázaného čistého zisku s hotovostí generovanou z operací.
Pokud stavíte a předpověď cash flow Chcete-li předpovědět, kolik hotovosti budete mít v budoucnu po ruce, nepřímá metoda také funguje a je nejčastější volbou.
Chcete-li sestavit výkaz nepřímých peněžních toků, musíte se nejprve zaměřit na provozní činnosti. Chcete-li to provést, určete čistý příjem a z tohoto čísla odstraňte nepeněžní náklady (např. odpisy a amortizace). Číslo čistého zisku najdete ve svém výkazu zisků a ztrát (nazývaného také výkaz zisku a ztráty).
Dále musíte zvážit své zisky a ztráty z prodeje aktiv uskutečněných během příslušného intervalu vykazování. Musíte také nahlásit změny v pohledávky, splatné účty a zásoby, stejně jako veškeré nedobytné pohledávky, které byste se mohli rozhodnout odepsat.
Jakmile zjistíte svou čistou hotovost poskytovanou operacemi, musíte zaznamenat své peněžní toky z investičních a finančních aktivit. Tyto dvě části jsou vykazovány stejným způsobem ve výkazech peněžních toků sestavených za použití nepřímých i přímých metod s použitím výše uvedených kritérií.
Již jsme dali dohromady podrobného průvodce, který krok za krokem vysvětluje, jak provést všechny tyto výpočty. Pokud potřebujete pomoc se sestavením výkazu peněžních toků ručně, podívejte se na průvodce nebo si stáhněte náš Šablona výpisu volných peněžních toků.
Sestavení výkazu peněžních toků: Přímá metoda
Vzhledem k rozdílům ve vykazování provozních činností poskytují výkazy peněžních toků připravené přímou metodou mnohem jasnější pohled na to, jak se peněžní prostředky pohybují v podniku. Ale je těžší je připravit – a proto jsou méně časté.
Namísto toho, aby se vycházelo z čistého příjmu, výkazy peněžních toků prováděné přímou metodou se místo toho zaměřují na hrubé peněžní přítoky a hrubé peněžní odtoky, které se přirozeně vyskytují během operací.
Podniky, které používají metodu přímého vykazování, musí vzít v úvahu hotovost přijatou z klientských účtů; hotovost vyplácená zaměstnancům a dodavatelům; platby úroků; platby daně z příjmu; a veškeré výnosy z úroků nebo dividend, které byly přijaty.
Na rozdíl od nepřímé metody, kdy jsou výkazy peněžních toků generovány přímou metodou, je podstatně snazší vidět, kde byly hotovostní platby provedeny a kde byly hotovostní platby přijaty.
Ale protože většina účetních výkazů neobsahuje nezbytné informace, které přímá metoda vyžaduje, mnoho podniků volí jednodušší cestu a vytváří své výkazy peněžních toků pomocí nepřímé metody.
Čtěte dále:
Co je to peněžní tok?
Nejlepší způsoby, jak řídit peněžní toky
Jak identifikovat a opravit problémy s peněžními toky