Soukromé půjčky: jaká jsou rizika?

V posledním období finanční krize, kterou země procházela, bylo pro mnohé rodiny stále obtížnější splácet své úvěry bance a jako způsob zajištění likvidity na splácení dluhů a výdajů hledaly jiné způsoby financování, a to prostřednictvím soukromých půjčky. Tento způsob získávání peněz však není bezpečný a existuje mnoho aspektů, na které byste si měli dát pozor.

Co jsou soukromé půjčky?

Soukromé půjčky jsou financování poskytované mezi jednotlivci, to znamená bez využití finančních institucí. Tento obchod spočívá v poskytování úvěru jedním jednotlivcem druhému, přičemž tito dva lidé definují podmínky a úrokové sazby, které mají být mezi sebou aplikovány.

Dávej pozor:

Soukromé půjčky byste si neměli plést s úvěrovými smlouvami, protože ty jsou zpravidla uzavírány mezi rodinnými příslušníky nebo přáteli a pro výpočet úrokových sazeb existují zákonné limity.

Rizika soukromých půjček

Buďte obzvláště opatrní se sliby rychlých a snadno vydělaných peněz, protože financování propagované jednotlivci prostřednictvím nekvalifikovaných společností je nezákonné a Portugalská banka (BdP) vede seznam subjektů oprávněných půjčovat peníze na úvěr.

Určitě jste na internetu viděli reklamy šířené po sociálních sítích nebo na platformách pro prodej a výměnu věcí, ve kterých jsou někteří lidé – často pod cizími jmény – velmi přesvědčiví a nabízejí velmi atraktivní úrokové sazby.

Banco de Portugal je pozorný:

Regulační úřad pro finanční sektor v Portugalsku vydává upozornění vždy, když je zjištěn výskyt tohoto typu (můžete si jej přečíst zde), aby informoval Portugalce. Podobné situace však nastávají každý den, takže buďte opatrní.

Proto je důležité vědět, že tento typ získání úvěru není pro dlužníka spolehlivý ani bezpečný, takže před přijetím úvěrového návrhu tohoto typu byste si měli prostudovat seznam BdP, abyste se nestali obětí podvodu.

Na druhou stranu byste měli vědět, že v těchto nabídkách mezi jednotlivci, které nejsou regulovány, na rozdíl od úvěrových smluv, úrokové sazby nemají maximální limit pro uplatnění. Soukromí věřitelé, kteří chtějí financovat částku požadovanou ostatními spotřebiteli, mohou jako takoví použít přemrštěnou sazbu, což vede k tomu, že konečné náklady na půjčku jsou velmi vysoké kvůli nákladům na úroky.

Opět legislativa. Bez regulace neexistuje žádná ochrana pro „držitele“ soukromých půjček a v případě věřitelského podvodu se dlužník nebude moci chránit prostředky, které jsou běžně dostupné pro zákonné úvěrové smlouvy.

Pokud potřebujete peníze, existují i ​​​​jiná řešení

Spotřebitelé se často rozhodnou požádat o osobní půjčku od finanční instituce, se kterou mají vztah, ale to je zamítnuto, protože po analýze rizika klienta se banka může domnívat, že klient není schopen splácet, nebo že již má také vynaložené úsilí. vysoké, aby bylo možné splatit další úvěr.

Na trhu je však více finančních subjektů, které mohou mít jiná kritéria pro posouzení rizika zákazníka. Vyžádáním si nabídek od jiných bank si tak můžete zajistit financování.

Na druhou stranu, pokud máte potíže se splácením měsíčních splátek, doporučujeme, abyste se pokusili o nové sjednání úvěru s finanční institucí. Pokud se jedná o financování úvěrem na bydlení, je stále možné převést dlužnou částku do jiné banky a můžete získat šíření konkurenceschopnější a mají tak nižší měsíční poplatek.

Další možností je konsolidace dluhu. Od dluhu na kreditní kartě po měsíční platbu za auto nebo hotovostní půjčku na úhradu zdravotních výdajů je poměrně snadné nashromáždit různé měsíční platby. Sloučením všech kreditů do jednoho si nejen prodloužíte dobu splácení, což vám umožní snížit měsíční splátky, ale také zaplatíte jediný měsíční poplatek.

Pokud jste však již v prodlení, existují i ​​lepší řešení, než si brát soukromé půjčky. Můžete si promluvit se svou bankou a požádat o aktivaci PERSI (Mimosoudní postup pro regulaci defaultních situací), který vám pomůže uzavřít s institucí dohodu o splacení dluhu.

Pokud žádná z těchto situací není jako vaše a pokud se vám nedaří získat financování od finančních institucí (může se stát, že například nemáte dostatečný příjem, abyste byli schopni zaplatit požadovanou částku), můžete poskytnout bankovní záruky subjektu, a to ručiteli, který bude mít na starosti platbu v případě prodlení.

Existuje mnoho legálních možností, jak získat financování prostřednictvím finanční instituce. Vyhněte se tak potenciálnímu podvodu. Nenechte se zmást falešnými sliby o neregulovaných půjčkách mezi soukromými osobami.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *