Strategie pro snížení nákladů na zásobovací řetězec

Jako nový startup si pravděpodobně dobře uvědomujete, jak zásoby stojí peníze a jak se tyto náklady mohou rychle sčítat – váš peněžní tok– čím déle budete bez rozkazů.

Věděli jste však, že vaši společnost to také stojí peníze, když narazíte na nulové zásoby?

Ve skutečnosti mohou být v mnoha případech náklady na to, že nebudete mít produkty na prodej, vyšší, než kdybyste měli na prodej příliš mnoho.

Industry Week nedávno komentoval, jaký dopad má globalizace na sítě dodavatelského řetězce řízení dodavatelského řetězce je stále složitější:

„Různé faktory – od struktury nákladů, daňových zákonů, dovedností a dostupnosti materiálu, vstupu na nový trh a dalších – přiměly společnosti k neustálému přestavování a přestavování dodavatelských řetězců. Následné zvýšení složitosti trhu, kanálu, dodavatelských sítí a distribuovaných zařízení způsobilo, že související plánování je složitější a komplexnější.“

Minimalizace rizika v rámci vašeho dodavatelského řetězce je v konečném důsledku o pochopení těchto dvou výše uvedených nákladů a práci na vyvážených zásobách, kdy máte vše, co potřebujete k uzavření okamžitých objednávek, ale ne natolik, aby vaše náklady na zásoby narušily zisk nebo negativně ovlivnily váš peněžní tok.

Najít tu rovnováhu není snadné.

Je však snazší, když si uděláte čas na rozepsání všech nákladů na zásoby do příslušných kategorií. To vypadá trochu hlouběji než číslo spodního řádku, které uvidíte ve své rozvaze na „řádku zásob“. Pokud ale ještě nekontrolujete své účetní závěrky měsíčně, je ten správný čas začít. Tento článek o analýze rozvahy vám pomůže začít.

Pochopení nákladů, které obklopují zásoby, nad rámec jednoduchých nákladů na nákup, vám umožní lépe řídit všechny dodavatele v celém dodavatelském řetězci.

Jak jsou tedy tyto dvě nákladové kategorie rozděleny? Jednou kategorií jsou náklady spojené s vysokými zásobami a nízkými objemy objednávek. Druhým jsou náklady spojené s nízkými zásobami a vysokými objemy objednávek. Odtud můžete začít přemýšlet o strategiích ke snížení nákladů.

Náklady na vysoké zásoby a nízké objemy objednávek

Zásoby vyžadují kapitál.

Pokaždé, když si půjčíte peníze ve formě půjček resp podnikatelské úvěrové linkyfinancujete zásoby a musíte tyto náklady pokrýt, dokud váš zákazník nezaplatí za své objednávky –pohledávky. Jedná se o první náklady na inventář. Když budete mít zásoby na skladě po dlouhou dobu, začnou se vaše náklady na zásoby zvyšovat.

Další náklady zahrnují poškozené zásoby způsobené špatnou manipulací, špatnou dopravou nebo špatným skladováním zásob ve vašem skladu.

Stát se zastaralým je další náklad.

K tomu dochází, když máte zásoby, které již vaši zákazníci nevyžadují nebo o ně nemají zájem. To se však netýká pouze hotových výrobků. Suroviny, rozpracovaná výroba a zásoby polotovarů mohou snadno zastarat, a tím vás donutí prodat je se slevou.

Poškození a krádež jsou dodatečné náklady, stejně jako náklady na pojištěnínáklady na přepravu produktu a materiálu, náklady na ruční počítání zásob a nakonec náklady na skladování a manipulaci.

Všechny tyto výše uvedené náklady se zvyšují, když se setkáte s nízkým objemem objednávek nebo, jinak řečeno, nízkým prodejem.

Ve skutečnosti je pravděpodobnější, že budete mít problémy s poškozením, zastaráváním zásob a krádežemi během období nízkých prodejů. Je to proto, že vaši zaměstnanci musí s těmito zásobami manipulovat častěji, čímž se zvyšuje riziko, že dojde k poškození.

Náklady na nízké zásoby a velké objemy objednávek

Pokud narazíte na vysokou poptávku, ale máte nízké zásoby, vynaložíte několik skrytých nákladů.

Koneckonců, bez inventáře nelze realizovat prodej.

Prvním nákladem nízkého počtu jsou proto ušlé příjmy. Pokud se setkáte s dostatkem období vysoké poptávky, ale nemáte zásoby na uzavření prodeje, ztratíte dost objednávek a ztratíte zákazníky. Nakonec uvidíte, že váš podíl na trhu eroduje.

I když ztráta prodeje není nikdy dobrá věc, někdy je ve skutečnosti to, co společnosti dělají, aby zachránily prodej a vztahy se zákazníky, je horší.

Některé společnosti totiž spěchají se zásilkami do svého skladu v naději, že zachrání prodej. To znamená, že jim budou účtovány vyšší poplatky za přepravu a příplatky od prodejců, kteří jsou nuceni tlačit objednávky společnosti před ostatní.

Poté, jakmile tato zásilka dorazí, budou společnosti vznikat dodatečné náklady ve formě přesčasů při vybalování, kontrole nebo přebalování produktu. Tyto náklady jsou pro výrobce ještě vyšší.

5 základů řízení dodavatelského řetězce

Takže vzhledem k tomu, že zásoby jsou náklady, když jsou počty vysoké a nízké, co můžete udělat pro lepší řízení svého dodavatelského řetězce?

1. Nedávejte všechna vejce do jednoho košíku

Za prvé, pochopte, že se budete spoléhat na více dodavatelů na více místech.

Někteří z těchto dodavatelů mohou být v zámoří, a proto je nezbytné mít záložní stát. To je zejména případ, kdy váš primární zámořský dodavatel nedodává včas.

Jak Ryan Vinyard, vedoucí inženýr pro Highway1, uvedl v rozhovoru s Čára//Tvar//ProstorJasná komunikace s dodavateli je kritickou součástí řízení rizik dodavatelského řetězce:

„Věnovat čas dokumentaci a komunikaci je klíčové. Nemůžu vám říct, kolik prototypů jsem se dostal do konce a je to: ‘Hej, dnes tu část budeme mít, že?’ a odpověď zní: ‘Ach, myslel jsem, že ještě týden bude v pořádku.’“

Dobrým pravidlem je mít alespoň dva až tři schválené prodejce s alespoň jedním státem pro jakoukoli surovinu nebo produkt, který prodáváte. Díky tomu budete mít dostatek času na pokrytí nedostatku.

2. Začněte používat dohody o zásobách spravovaných dodavatelem

Během období vysokého a nízkého prodeje se budete muset chránit pomocí dohod o zásobách řízených dodavatelem (VMI), jako jsou paušální objednávky, objemové nákupy, inventarizace konsignací nebo kanban dohody.

Dohody VMI jsou vynikajícími nástroji, které vám pomohou lépe řídit rizika v rámci vašeho dodavatelského řetězce, protože vyžadují, aby vaši dodavatelé drželi zásoby, dokud nebudete připraveni převzít zásilku. To pomáhá snížit všechny výše uvedené náklady na financování, poškození, zastaralost a krádež, protože tyto zásoby nebudou ve vašem skladu, dokud je nebudete potřebovat.

Dohody VMI fungují, když máte solidní nevyřízené prodeje nebo když si věříte prognózy budoucího prodeje. V podstatě svým prodejcům slibujete určitý objem v průběhu času. Výměnou vám nabídnou lepší ceny, rychlejší doručení a možná vám jen poskytnou výhodnější platební podmínky.

3. Prodat některé zásoby za nižší cenu

Přijměte skutečnost, že nastanou chvíle, kdy budete muset prodat zásoby za nižší tržní cenu.

Na likvidaci zásob není nic špatného, ​​pokud jste důkladně přesvědčeni, že to váš trh již nechce, nebo že držení zásob je příliš velké riziko.

Opět platí, že čím déle tento inventář zůstane ve vašem zařízení bez dostatečného objemu objednávek, tím je pravděpodobnější, že bude zastaralý, poškozený nebo odcizený.

4. Vyjednávání o cenách

Nenechte se zastrašit vyhlídkou, že budete muset vyjednávat o cenách, a hlavně se neomezujte ta jednání pouze na cenu.

Měli byste vyjednávat platební podmínky, množstevní slevy a odměny, kromě tlaku na dodané ceny. V tomto případě jde o to využít své objemy a úspory z rozsahu ve svůj prospěch.

Naopak se ujistěte, že fakturujete svým klientům rychle a děláte vše, co můžete dostat zaplaceno včas– jinými slovy, snižte zůstatek svých pohledávek – zejména pokud jste si půjčili peníze na financování nákladů na zásoby. Když jsou vaše pohledávky příliš dlouho příliš vysoké, koledujete si jen o problém s cash flow. Druh, kdy děláte spoustu prodejů, posíláte spoustu zásob, ale nedostáváte zaplaceno – takže v bance nemáte žádnou hotovost na zaplacení účtů.

Pamatujte, že každý dolar, který snížíte v nákladech na řízení dodavatelského řetězce, jde přímo do vašeho konečného výsledku.

5. Držte se důvěryhodných prodejců

Nakonec buďte ochotni zůstat u důvěryhodného dodavatele.

Neopouštějte své nejlepší prodejce ve chvíli, kdy jejich konkurent přijde s nižší cenou. Dobré prodejce je těžké sehnat.

Budování dlouhodobého vztahu je zásadní pro snížení rizik ve vašem dodavatelském řetězci. Je dobré vědět, jaké jsou tržní ceny, ale začít znovu s novým dodavatelem se může snadno obrátit proti.

V případě potřeby vypracujte seznam interních kritérií, která definují, jak budou dodavatelé schvalováni, který dodavatel získá většinu vašeho podnikání a nakonec, jak dlouho budete čekat, než dodavatele změníte.

Neexistuje jednoduché řešení pro řízení rizik v rámci vašeho dodavatelského řetězce.

Zaručeně nastanou situace, kdy komunikace se zámořskými prodejci stojí vaši společnost důležité včasné doručení. Koneckonců, spravovat prodejce v jiném časovém pásmu a mluvící jiným jazykem není v žádném případě snadné.

Nejde však o úplné odstranění rizika, ale spíše o zmírnění rizika tím, že máte více možností. Ujistěte se, že si udělejte domácí úkoly a vždy si uvědomte dvě hlavní kategorie nákladů na zásoby.

Andrew Armstrong je technologický nadšenec, majitel firmy a stratég digitálního marketingu se sídlem v oblasti San Francisco Bay Area. Andrew, absolvent UC Berkeley v roce 2003, má rád fotbalové hry Cal, navazování kontaktů s dalšími podnikateli a pronásledování svého batolecího syna s manželkou.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *