The Perfect Pitch: A Pixar Storyteller’s Secret

Už 25 let je mým úkolem vytvářet potěšující a někdy srdceryvné příběhy o krysách, které chtějí vařit, rybách, které se stávají lepšími rodiči, a hračkách, které se spolu naučí vycházet. Příběhy nás mohou přenést do jedinečných (a imaginárních) světů a změnit způsob, jakým myslíme a cítíme, tím, že nás umístí do tlapek, ploutví nebo kovbojských bot hrdinů procházejících událostmi, které mění život.

Principy skvělého vyprávění, které jsem použil v Pixaru, mohou využít i podnikatelé, kteří chtějí uzavřít obchod při příštím hřiště nebo prezentace.

Skvělé příběhy nám pomáhají cítit se více propojeni s informacemi. To je důvod, proč s námi filmy Pixar tak hluboce rezonují a pamatujeme si postavy a okamžiky tak živě. Když se transformujete data a statistiky do příběhu, paměť se dramaticky zvyšuje. Zesnulý kognitivní psycholog Jerome Bruner zjistil, že fakta jsou 22krát vyšší pravděpodobnost zapamatování pokud jsou součástí příběhu.

Odpočítávání 8 sekund

Jeden klíčový fakt: Máte osm sekund přesvědčit investory nebo zákazníky, že máte něco, o čem stojí za to slyšet, než se vydají, naladí nebo prověří.

Jak tedy vytvořit skvělý háček, který udrží něčí pozornost? Začněte něčím neobvyklým, nečekaným, akčním nebo konfliktním.

Začněte slovy „co kdyby?“ scénář.

“Co kdyby bylo superhrdinům zakázáno zachraňovat lidi?” To byl háček pro „Úžasňákovi“, která vzala každodenní svět superhrdinů zachraňujících lidi a změnila to v nezvyklou situaci. Vaše publikum je nyní zaujaté a ptá se: „Proč a jak dostali zákaz?“

Když Steve Jobs v roce 2001 představil iPod, jeho háček byl: „Co kdybyste si mohli dát do kapsy tisíc skladeb? To bylo neslýchané. V té době byl jediný způsob, jak poslouchat hudbu na cestách, s kazetou nacpanou do Walkmanu. Steve během osmi sekund sdělil něco neobvyklého a nečekaného, ​​co upoutalo pozornost jeho publika.

Podnikatelé, zpozorněte. Podívejte se na svůj produkt nebo službu, jako by to byl film. Rozvinout těch osm sekund“sklon výtahu“, která chytne klienty za klopy. Vyprávějte poutavý příběh, který ukazuje, jak se jejich životy změní.

Uvnitř mozku: Proč vyprávění příběhů funguje

Vyprávění příběhů je nejúčinnějším způsobem, jak změnit myšlení, chování a filozofii. Když postavy projdou uvěřitelnou proměnou, změní se i publikum. K tomuto „neuronovému spojení“ dochází, když se mozková aktivita vypravěče a naslouchající osoby navzájem zrcadlí.

Nervové spojení skutečně ovlivňuje naše tělo na chemické úrovni. Když se lidé – nebo dokonce animované hračky, roboti nebo krysy – smějí, usmívají nebo sdílejí příběhy o napětí, uvolňuje se v našem těle dopamin a endorfiny. Když je příběh smutný nebo ponurý, uvolňuje se oxytocin. Když tyto smutné a šťastné okamžiky postavíme vedle sebe v příběhu, postavíme pro srdce a mysl lidí jízdu v zábavním parku.

Nechtěli byste předložit prodejní nabídku investorovi nebo zákazníkovi a mít na své publikum stejný efekt „neopustit své místo“?

Vybudujte si silnější vztah se svým publikem tím, že je pozvete na zážitek, nikoli na prohlášení o poslání. Sdílejte autentické příběhy, které jsou osobní, zranitelné a upřímné.

Příběhy poskytují chytré lekce

Po “Příběh hraček” vyšel v roce 1995 a byl prohlášen za obrovský úspěch, zaměstnanci se zajímali, zda Pixar nezkusí také natáčet hrané filmy. A co televizní pořady? Videohry? Zaměstnanci Pixaru byli připraveni udělat skok ze startupu do celosvětové mediální společnosti, jako je Disney.

Aby nás udrželi při zemi, Steve Jobs se podělil o varovný příběh, který nás jako společnost udržoval soustředěný a bezpečný před bankrotem. Znělo to takto: „Když Apple teprve začínal, tým a já jsme rádi chodili jíst do jednoho konkrétního sendvičového obchodu v Silicon Valley. I když to byl malý obchod, vlastněný a provozovaný rodinou, podával ty nejlepší sendviče ve městě.

Sendviče byly tak chutné; dokonce bychom čekali 45 minut ve frontě, abychom jeden dostali. Ale jak sendvičový obchod rostl na popularitě, majitelé začali podávat kávu a pečivo, aby mohli konkurovat Starbucks a Krispy Kreme. Bohužel jejich káva a pečivo byly průměrné a pozornost k detailům na jejich sendvičích s ochrannou známkou vyprchala. Tak jsme tam přestali jíst. O měsíce později jsem zjistil, že obchod se sendviči je pryč. Příliš se roztáhli a zkrachovali.”

Stevův příběh jasně a hlasitě uvedl: Nepřetěžujte sami sebe.

Přestože “Příběh hraček” byl divoký úspěch, kdybychom se rozšířili příliš tence, příliš rychle, riskovali bychom, že o všechno přijdeme. Potřebovali jsme se soustředit na tvorbu opravdu dobrých animovaných rodinných filmů. Steve věděl, že nejlepší způsob, jak nám tuto zprávu sdělit, je sdílet příběh o postavách, které čelí změně a učení.

Uveďte začátek, střed a konec

Jeden tip na závěr: Ujistěte se, že ve svých příbězích zahrnete začátek, střed a konec. Viděli jste, jak Steve do svého sendvičového příběhu zahrnul nastavení, sestavení a výplatu?

Založit: Úspěšné podnikání.

Stavět: Obchod roste příliš rychle.

PayofF: Podnik zkrachuje.

Tato struktura chrání publikum před nudou, zmatením nebo rozptýlením.

Tisíce let nejlepší spisovatelé (a důvtipní obchodní lídři) používali tyto techniky vyprávění, aby inspirovali své posluchače, aby vyzkoušeli něco nového. Teď jsi na řadě. Jak můžete vy, podnikatel, využít vyprávění příběhů k vytvoření silnějšího autentického spojení se svými investory a zákazníky?

Matthew Luhn je spisovatel, konzultant pro branding příběhů a hlavní řečník. S více než 25 lety zkušeností ve studiích Pixar Animation Studios patří mezi jeho příběhy Toy Story, Monsters, Inc., Hledá se Nemo a Up. Vedle své práce v Hollywoodu Luhn učí generální ředitele, obchodníky a další profesionály z obchodu a průmyslu, jak vytvářet příběhy pro firemní značky po celém světě. Jeho nová kniha je The Best Story Wins: How to Leverage Hollywood Storytelling in Business and Beyond. Více se dozvíte na matthewluhnstory.com.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *