Udělejte jednu věc, než napíšete svůj podnikatelský plán

Takže jste byli požádáni, abyste napsali obchodní plán. Je pravděpodobné, že vaše mysl je plná obrázků dlouhých dokumentů, špatných vzpomínek na psaní semestrálních prací a starostí s prováděním průzkumu trhu a vytvářením finančních prognóz.

Zhluboka se nadechnout.

Nemusí to tak být. Dnes vás provedu jednodušším způsobem, jak začít s vaším podnikatelským plánem, a ukážu vám, jak vytvořit vítěznou strategii.

Začněte tím, proč píšete podnikatelský plán

Ale nejdřív si promluvme o tom, proč jsi psaní obchodního plánu.

Důvodů je spousta psaní podnikatelského plánu je důležité. Většina podniků začíná proces plánování, protože žádají o a půjčky nebo hledání financování od investorů.

Ale kromě toho, že potřebujete vyvinout plán, který udělá dojem na banku nebo vaše investory, chcete vybudovat solidní společnost. Chcete vyvinout zdravou strategii, která pomůže vašemu podnikání růst a být úspěšný.

Bohužel, zatímco tradiční obchodní plány vám pomohou vyvinout strategii, mají několik nevýhod.

Psaní tradičních obchodních plánů trvá příliš dlouho, jsou zřídka aktualizovány a jejich čtení je časově náročné.

Nyní může ve vaší obchodní kariéře nastat bod, kdy budete muset doručit formální obchodní plán bance, investorům nebo jiným obchodním partnerům. Ale do té chvíle, Doporučuji začít plánování jednodušším procesem –A Štíhlý plán– to vám pomůže rozvíjet vaši obchodní strategii.

Budova a Štíhlý plán trvá méně než 20 minut. Můžete jich dokonce postavit několik za odpoledne a vyzkoušet různé podnikatelské nápady.

Štíhlý plán vás nutí destilovat vaše nápady pro vaše podnikání do jádra vaší strategie. Jako odborník na plánování Tim Berry říká: „Dobrá strategie je o tom, co jste ne dělat.“

A jakmile vytyčíte svou obchodní strategii, můžete ji rozšířit pomocí delšího dokumentu obchodního plánu, který doplní podrobnosti vašeho plánu.

Co zahrnout do vašeho Lean plánu:

Váš plán Lean je přehledem vašeho podnikání na velmi vysoké úrovni. Každá část by měla obsahovat pouze několik odrážek, takže byste měli být schopni dokončit počáteční návrh svého plánu za 20 minut nebo méně.

1. Vaše identita

Čím se vaše podnikání odlišuje od ostatních? Na co se zaměřujete? Identita cyklistického obchodu může například znít: „Vysoce kvalitní cyklistické vybavení pro rodiny a běžné lidi, nejen pro převodovky.“ S touto identitou se tento obchod s koly zaměřuje. Popisuje, kdo jsou a co se snaží dělat. V ideálním případě byste měli být schopni popsat svou identitu jednou nebo dvěma krátkými větami.

2. Problém, který řešíte

Jak pomáháte svým zákazníkům? Jaký problém za vámi půjdou vyřešit? Nemyslete si, že vaše podnikání neřeší problém; například nová restaurace by naplnila potřebu určitého typu kuchyně nebo určité atmosféry, která v určité čtvrti aktuálně není k dispozici.

3. Vaše řešení problému

Jak vaše firma řeší problém zákazníka? Jaký je váš produkt nebo služba? Ujistěte se, že váš produkt nebo služba odpovídá potřebám vašich zákazníků.

4. Váš zákazník

Kdo je váš ideální zákazník? Skvělé cvičení je vytvořit osobnost kupujícího, ale v této fázi si můžete poznamenat několik poznámek o tom, kdo je váš zákazník. Zaměřte se na konkrétní typ zákazníků nebo určité skupiny. Zaměřit se na „každého“ není správná obchodní strategie.

5. Soutěž

Kdo je vaše konkurence, a co tě odlišuje? V čem jste lepší nebo odlišní od jiných možností, které mají vaši zákazníci k dispozici?

6. Prodejní kanály

Jak dosáhnete svého cíloví zákazníci? Máte jedinou prodejnu? Prodáváte online? Spoléháte na distributory, že dostanou vaše produkty na pulty obchodů?

7. Marketingové aktivity

Jak dáte svým zákazníkům vědět o vašem produktu nebo službě? Potřebujete chodit na veletrhy? Koupíte si online reklamu?

8. Váš tým

Pravděpodobně jediným klíčem k úspěšnému podnikání je skvělá skupina lidí, kteří promění myšlenku ve skutečnost. Máte ty správné lidi? Pokud potřebujete další klíčoví členové týmu abychom vám pomohli vybudovat firmu, určete je zde.

9. Váš obchodní model

Obchodní model“ zní jako matoucí termín, ale ve skutečnosti je to jen fantastický způsob, jak mluvit o tom, jak vyděláte peníze. V raných fázích rozvíjení vašeho podnikatelského nápadu si stačí napsat několik bodů o tom, jak budete vydělávat peníze a jaké budou vaše klíčové výdaje.

Když budete zdokonalovat svůj podnikatelský nápad, budete chtít tyto úvodní poznámky proměnit v a prognóza prodeje a rozpočet výdajů. Ale pro svůj počáteční 20minutový plán si stačí napsat krátký seznam věcí, za které budete účtovat, a důležitých výdajů, které budete mít, když budete podnikat.

10. Milníky

Nápady nejsou ničím bez provedení – musíte svůj nápad proměnit ve skutečný byznys. Použijte „Milníky” části vašeho plánu štíhlé výroby, abyste uvedli kritické věci, které je třeba splnit, abyste mohli začít podnikat. Potřebujete najít místo? Možná budete muset získat schválení FDA pro nový zdravotnický prostředek. Zde uveďte klíčové milníky, které musíte splnit. V ideálním případě přidejte přibližná data a uveďte, kdo jednotlivé úkoly splní.

11. Partneři a zdroje

Pokud potřebujete spolupracovat s jinými společnostmi nebo obchodními partnery, abyste mohli svůj nápad rozjet, uveďte tyto partnery a zdroje zde. Potřebujete výrobce nebo dodavatele pro své produkty? Potřebujete distributora, aby se váš produkt dostal na pulty obchodů?

A je to! První průchod při vytváření štíhlého plánu by měl trvat přibližně 20 minut. Nastavte si časovač a skočte rovnou dovnitř. Už jen to, že si vše sepíšete na papír, je skvělý první krok. Krása formátu Lean Plan spočívá v tom, že se můžete vracet a upravovat za pochodu.

Jak používat svůj Lean plán:

Nyní, když máte první návrh vašeho štíhlého plánu, nebo možná dokonce několik různých miniplánů, musíte jej použít.

Za prvé, budete chtít použít svůj plán identifikovat klíčové předpoklady o vaší firmě. Obvykle jsou tyto předpoklady kolem toho, co nazývá slavný podnikatel a investor Marc Andreessen „vhodnost produktu/trhu“. To ve skutečnosti znamená, že jste našli skupinu potenciálních zákazníků, kteří mají problém, o kterém tvrdíte, že mají, a kteří jsou ochotni utratit peníze za vaše řešení.

Váš plán Lean obsahuje předpoklady o tom, kdo je váš zákazník, jaký má problém a jaké řešení požaduje.

Jako další krok budete chtít jít ven a mluvit s potenciálními zákazníky a ověřte, že skutečně mají problém, o kterém jste předpokládali, že mají, a že jsou ochotni utratit peníze za vaše řešení.

Při získávání zpětné vazby od potenciálních zákazníků upřesníte svůj plán. Zde budete rádi, že jste začali se štíhlým plánem namísto podrobného obchodního plánu. Je snadné jej aktualizovat a revidovat za pochodu. Podle potřeby jej můžete rychle aktualizovat o nové informace.

Nyní, pokud nepotřebujete prezentovat plán cizincům, může to být vše, co potřebujete. Pokud však potřebujete vytvořit dokument formálního obchodního plánu, můžete jako hlavní osnovu tohoto dokumentu použít svůj plán Lean. Obchodní plán může také dokumentovat více podrobností o vašem marketingovém plánu, produktovém plánu nebo náborových plánech, ale nakonec se váš obchodní plán jen rozšíří a poskytne další podrobnosti pro každou část vašeho Lean plánu.

Nástroje pro vytvoření štíhlého plánu pro vaši firmu:

Pokud potřebujete další pomoc s vytvořením plánu Lean, můžete vyzkoušejte LivePlan který vám pomůže vytvořit vizuální prezentaci, kterou můžete snadno sdílet s obchodními partnery.

Nebo, stáhněte si naši bezplatnou šablonu Lean Plan. Použijte post-it nebo si napište rychlé poznámky o své obchodní strategii, abyste zjistili, zda je vaše podnikatelský nápad má to, co je potřeba k vybudování společnosti, kterou chcete.

Věděli jste: tento článek je součástí našeho Průvodce sklonem výtahu? Vše, co potřebujete vědět o vytváření svého hřiště, od Bplans.

Necháte sepsání obchodního plánu raději na profesionálech? Překontrolovat Obchodní poradenství společnosti LivePlan—do pěti pracovních dnů získáte obchodní plán napsaný MBA.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *