Výhody a nevýhody zakládání s přáteli

Na téma zahájení podnikání s přítelem existují nejrůznější názory. Někteří říkají, že je to skvělá zkušenost, která přispívá k silnějšímu podnikání. Jiní říkají, že byste to nikdy neměli dělat.

Začít podnikat s přítelem má smysl, protože obracet se na lidi, které jsme si v životě vybrali, protože je máme rádi a sdílíme podobné zájmy, je při prvních krocích k podnikání velmi přirozené.

Zní to zábavně, začít obchodovat s přítelem, a proto to tolik lidí dělá (ve skutečnosti odhadem 40 procent nových podniků mít přátele jako zakladatele). Ale pak uslyšíte o hororových příbězích – o partnerstvích, která se rozpadla a způsobila roztržku, která natrvalo zabila přátelství a obchod.

Buďte opatrní, když uvažujete o zahájení podnikání se svým kamarádem. Stejně jako u většiny věcí v životě, stát se obchodními partnery s přáteli může být úspěšné nebo neúspěšné v závislosti na lidech a okolnostech, kterých se to týká.

Abyste se mohli rozhodnout, zda to vy a váš přítel jako obchodní partneři zvládnete, podívejte se na tyto výhody a nevýhody zakládání s přáteli.

Profesionálové

Důvěra a poctivost

Protože svého přítele již znáte a důvěřujete mu, můžete mu důvěřovat, že vás bude podporovat a otevřeně, a naopak. Někdy je snazší být k problémům upřímný, protože důvěra již existuje. Už se znáte tak dobře, že je snazší se rozhodnout, kdo převezme jaké povinnosti a jak můžete každý využít své přednosti.

Sdílená vize

Když zakládáte nový podnik, je zásadní být se svými spoluzakladateli na stejné vlně ohledně vize podnikání. Tím, že jste začali jako přátelé, pravděpodobně jste o této vizi společně snili – a víte, kam ji chcete dotáhnout.

Vášeň není něco, co můžete předstírat, a je těžké investovat někoho jiného do své vize, pokud ve vás nevěří. O to je již postaráno, když jste se našli s přítelem.

Někoho, o koho se lze opřít

Podnikání není žádná procházka růžovým sadem, zvlášť na začátku. Mnoho lidí to vzdává a vrací se zpět do korporátního světa bez podpůrného systému, který by je povzbuzoval, aby pokračovali.

Zakládání s přáteli znamená, že se v těžkých časech budete mít vždy o koho opřít. Budou dobré dny a špatné dny a schopnost vzájemně se podporovat – a společně oslavovat – může znamenat rozdíl mezi vytrvalostí a vzdáním se.

Více zábavy v práci

Mít svého nejlepšího přítele neustále nablízku je skvělé. Můžete spolu vtipkovat, mít uvolněnou atmosféru v kanceláři a obecně se v práci bavit. Za normálních okolností může být nástup do práce trochu brzdou, ale protože vaše osobnost a vaši spoluzakladatelé jsou již propojeni, může pracovní den uběhnout mnohem rychleji než obvykle.

Nevýhody

Slepá místa a nepřiznané slabiny

Všichni víme, že naši přátelé nejsou dokonalí – a přesto může být někdy těžké vidět nedostatky, které ostatní dělají, nebo je nadávat za chování, které nemusí sloužit podnikání. Nikdo si nechce zničit osobní vztahy s přáteli – ale obcházení problémů po špičkách může vést k potápění lodi.

Kromě toho mnoho zakládajících týmů, které byly nejprve přáteli, nevidí slabiny jeden na druhém, jednoduše proto, že tyto slabiny sdílejí. Získání pohledů zvenčí je zásadní v procesu budování podniku.

Boje o moc

Nikdo si samozřejmě nemyslí, že budou bojovat o kontrolu, když půjdou do obchodu se svými přáteli – ale to se stává neustále. Podnikatelé vždy nosí mnoho klobouků, ale když se pouštíte do obchodu s přáteli, vědět, které role každý z vás zvládne, je zásadní. Pokud jedna osoba začne přebírat řízení a jednat jako manažer, ostatní zakladatelé mohou být frustrovaní a komunikace se může zhroutit.

Tady je velký rozdíl mezi vedením a řízeníma tento rozdíl může určit, zda je zakládající tým postaven na inspiraci nebo zášti.

Práce a společenský život se stírají dohromady

Přestože spolupráce může být velmi zábavná, je to dvojsečná zbraň. Vaše socializace se může stát spíše prací a je snadné ztratit ze zřetele své přátelství jako samostatnou entitu. Protože vy a váš kamarád budete žít a dýchat nový byznys, vaše práce a život se mohou stát jednou entitou a musíte být schopni ustoupit a udělat si trochu času pro sebe.

Je tu také problém vědět o sobě více než většina kolegů. To může ztížit oddělení profesionála od osobního. Malé vtípky, které by vám v příteli nemusely vadit, by vás mohly jako spolupracovníky popudit.

Potenciálně trapný konec

Samozřejmě, že největší úskalí zakládání s přáteli je potenciál pro chaotický „rozchod“. Začnete-li se pravidelně hádat, neshodnete se na směru, kterým se má podnik ubírat, nebo pokud jeden z partnerů dohání fleky za druhého, může se objevit zášť.

Někdy se to přežene a nakonec to potopí obchod – a přátelství. Najít s přáteli je vždy riziko, protože máte vrozená rizika zahájení podnikání v kombinaci s rizikem ztráty milovaného přítele v tomto procesu.

Postupujte obezřetně

Zakládání s přáteli má vysoké sázky a vždy byste měli být opatrní, pokud se rozhodnete postoupit vpřed. Někteří lidé to popisují jako když se rozhodnete někoho vzít. Určité včasné plánování může pomoci předejít dalším problémům a pomoci vám vybudovat silnou společnost s vaším přítelem.

Získejte křišťálově jasno v tom, jaké typy financování budete hledat (bootstrapping, peer-to-peer půjčování, crowdfunding a půjčky pro malé podniky mají své klady a zápory), jaká bude každá z vašich rolí a jak budete řešit problémy s komunikací, které se nevyhnutelně během cesty objeví. Pak to napište a často na to odkazujte.

Na cestě budou hrboly a budete je muset předvídat, aby vaše podnikání – a vaše přátelství – zůstali v jednom kuse.

Andrew Deen byl konzultantem pro startupy téměř ve všech odvětvích od maloobchodu po zdravotnické prostředky a vše mezi tím. Zavádí štíhlou metodologii a v současné době píše knihu o rozšiřování podnikání.

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *